Dedinky a priehrada Palcmanská Maša

Sťa magické oko Slovenského raja sa pod planinou Geráv rozprestiera vodná nádrž Palcmanská Maša, na brehu ktorej leží obec Dedinky. Pokiaľ hľadáte miesto na letný relax pri vode a zároveň uprostred malebnej prírody, ste tu správne. A keď vás omrzí opaľovanie, kúpanie a člnkovanie na priehrade, môžete si spraviť vychádzku do neďalekej Zejmarskej rokliny s vodopádmi Kapitána Nálepku, či vyštverať sa spolu so sprievodcom na známy vyhliadkový bod Gačovská skala. Počas zimy sa naskytajú bohaté možnosti lyžovačky v susedných Mlynkách, konkrétne v strediskách Ski Gugel a Ski Mlynky – Biele Vody. Dopraviť sa sem viete tak osobným autom, ako aj autobusom zo Spišskej Novej Vsi, prípadne vlakom v smere od Margecian a Banskej Bystrice.

Zejmarská roklina: síce jedna z menších, no o to malebnejšia roklina Slovenského raja sa začína iba dvadsať minút chôdze od brehu Palcmanskej Maše, v obci Mlynky – Biele Vody. Cez sériu rebríkov popri Vodopádoch kapitána Nálepku si tu turistický chodník „razí“ cestu  až na vrchol planiny Geravy. Na Geravách máte možnosť občerstviť sa v tunajšej reštaurácii, či poobdivovať ekofarmu s výbehmi rôznych druhov domácich zvierat. Následne sa pohodlným, zeleno značeným chodníčkom môžete vrátiť späť do Dediniek, alebo pokračovať v turistike ďalej do srdca Slovenského raja. (GPS súradnice: 48°52’16.1″N 20°23’59.5″E)

Zejmarská roklina neďaleko Dediniek

Gačovská skala: pokiaľ by ste radi videli priehradu Palcmanská maša a jej okolie z vtáčej perspektívy, nemusíte si nutne objednávať vyhliadkový let. Stačí sa so sprievodcom vyštverať na vrch Gačovská skala priamo nad Dedinkami. Podmanivé severné i južné pohľady z Gačovskej skaly v prípade priaznivého počasia hravo prekonajú aj samotný Tomášovský výhľad!   Cena túry s vodcom: 4 €/os. a 1 €/dieťa do 12 r.  Horského vodcu Vám zaistí Hotel Raj: +421 58 7981 213, prípadne môžte využiť služby sprievodcu Ivana Korpallu  (tel.: + 421 904 814 818).

(GPS súradnice: 48°52’23.8″N 20°22’59.5″E)

Dedinky a Palcmanská Maša z Gačovskej skaly

Zverejnil: OOCR
Dátum zverejnenia: 20. marca 2018
Podobné príspevky nájdete tu > Čo zažiť