Dobšinská ľadová jaskyňa a okolie

Národná prírodná pamiatka Dobšinská ľadová jaskyňa zaradená medzi pamiatky UNESCO je najnižšie položenou ľadovou jaskyňou a zároveň s najvyšším objemom ľadu (110 000 metrov kubických) na svete. Sprístupnená bola už v roku 1871 a elektrické osvetlenie v nej bolo zavedené onedlho nato, v roku 1887, čím sa stala prvou elektricky osvetlenou jaskyňou v Európe. V súčasnosti je pre verejnosť sprístupnený okruh dlhý 475 m, na ktorom treba prekonať až 500 schodov. Celá prehliadka trvá približne 30 minút. Ku jaskyni sa dostanete po kilometer dlhom náučnom chodníku vedúcom od Turistického informačného centra Dobšinská Ľadová Jaskyňa, s prevýšením 130 metrov. Jaskyňu môžete navštíviť každoročne od 15. mája do 30. septembra.

Otváracia doba: vstupy: 15.5. – 31.5.: 9:30, 11:00, 12:30, 14:00,

jún – aug: každú hodinu 9:00 – 16:00, sep: 9:30, 11:00, 12:30, 14:00. Pondelok zatvorené.

Vstupné: dospelí 8 €, študenti 7 €, deti 4 €, foto/video 10 €.

Okolie Dobšinskej ľadovej jaskyne

Náučný chodník Mokrade Hnilca

Atraktívny, iba pol kilometra dlhý náučný chodník spájajúci železničnú stanicu Dobšinská Ľadová Jaskyňa s miestnym turistickým informačným centrom Vám ponúkne pohľad priamo do vzácnych biotopov mokradí horného toku rieky Hnilec. Nakoľko je v podmočených úsekoch vedený po drevených lavičkách, prejdete ho suchou nohou.

Tiesňavy

Krásna a nenáročná prechádzka romantickou kaňonovitou dolinou priamo z obce Stratená. Kaňon ústí na otvorenej lúčnej planine Pod Hanesovou, odkiaľ sa dá zísť až ku Dobšinskej ľadovej jaskyni.

Stratenský kaňon

Stratenský kaňon blízko obce Stratená predstavuje krátky romantický kaňonovitý úsek pôvodne slúžiaci ako štátna cesta pre motorové vozidlá, ktorej význam sa stratil stavbou tunela. V súčasnosti ním vedie náučný chodník s infopanelmi o prírode Slovenského raja, vhodný primárne pre hendikepovaných návštevníkov odkázaných na invalídny vozík. Atraktívne prírodné prostredie kaňonu však zaiste osloví aj rekreačných turistov bez hendikepu, rodiny s deťmi, či cykloturistov. Priamo z kaňonu vedie jedna z prístupových ciest na dominantný vyhliadkový bod územia, vrch Havrania skala (1151 m.n.m.).

vodopád v Stratenskom kaňone

Havrania skala

Vrch Havrania skala týčiaci sa nad obcou Stratená ponúka jedinečné severné i južné vyhliadky na takmer celé územie Slovenského raja a jeho ok

Borovniak

Atraktívny vyhliadkový vrch Borovniak (často zamieňaný so susedným neprístupným vrcholom Ondrejisko) je dominantou južnej hranice Slovenského raja. Ponúka nádherné panoramatické pohľady na Kráľovu hoľu, hornú časť Hnileckej doliny. Za priaznivého počasia z neho zazriete dokonca aj Vysoké Tatry. Na Borovniak sa najlepšie dostanete zo Stratenej, časť Dobšinská Ľadová Jaskyňa po žltej a následne červenej turistickej trase, prípadne zo sedla Besník po červenej cez sedlo Čuntava.

olie. Priamo zo Stratenej sa na vrchol dostanete pomerne strmým výstupom po zeleno značenom turistickom chodníku pomedzi Sokolie skaly a okolo unikátneho prírodného prvku Občasný prameň. Záverečný úsek výstupu vedie po žlto značenom chodníku.

Tarzania Ostrá Skala

Lanový park Tarzania sa nachádza v obci Stratená, časť Dobšinská Ľadová Jaskyňa, v susedstve Ranča pod Ostrou skalou. Oblečte si bezpečnostný postroj a prekonajte 350 metrovú trasu plnú adrenalínových prekážok umiestnených vysoko v korunách stromov. Pre menších návštevníkov je k dispozícii detská trasa dlhá 108 metrov, s tromi lanovkami. GPS súradnice: N 48° 52´ 24,1″ E 20° 16´ 36,4″ . Viac informácii o lanovom parku na webstránke www.tarzania.sk/oskala.html.

 

Zverejnil: OOCR
Dátum zverejnenia: 16. marca 2018
Podobné príspevky nájdete tu > Čo zažiť