Krásy Slovenského raja v okolí obce Stratená

Juh Slovenského raja v okolí horskej obce Stratená sa pýši mimoriadnym prírodným bohatstvom. Najčastejším turistickým cieľom je známa Dobšinská ľadová jaskyňa zapísaná do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Za návštevu však stojí aj Národná prírodná rezervácia Stratená s masívmi Srnčích a Sokolích skál, vyhliadkový vrch Havrania skala, náučný chodník Mokrade Hnilca, Stratenský kaňon prístupný aj pre pohybovo hendikepovaných návštevníkov či romantické doliny Malé Zajfy a Tiesňavy. Údolie rieky Hnilec navyše citlivo dotvára romantická železničná trať s množstvom tunelov a viaduktov. 

Okolie Stratenej je ideálnou dovolenkovou destináciou pre športových nadšencov. Cykloturistov tu čaká množstvo kvalitne značených cykloturistických trás. Priaznivci agroturistiky a jazdenia na koňoch nájdu vyžitie na Farme na Samelovej lúke alebo na Ranči pod Ostrou skalou. Vyznačené sú tu štyri špeciálne okruhy pre severskú chôdzu (nordic walking) s dĺžkou od 4 do 12,6 km. Adrenalínový zážitok pri prekonávaní prekážok v korunách stromov ponúka lanový park Tarzania. A počas zimnej sezóny nový Snow Park Ľadová zabezpečuje ideálne podmienky pre bežecké lyžovanie na strojovo upravených tratiach.

Neďaleko Stratenej, na južnom úpätí Dobšinského kopca, sa rozprestiera mesto Dobšiná s bohatou baníckou históriou. Okrem toho, že je dejiskom každoročných populárnych automobilových pretekov do vrchu, skrýva jeho historické centrum mnoho zaujímavých pamiatok. Banskú minulosť mesta tiež prezentujú dve trasy Náučného chodníka po stopách baníctva v Dobšinej.

Tip na výlet – Občasný prameň a náučný chodník Občasný prameň – Havrania skala

Vyberte sa s nami na vrch Havrania skala, ktorý ponúka panoramatické výhľady na celý Slovenský raj. Cestou naň spoznáme ojedinelý prírodný výtvor Občasný prameň a „zablúdime“ aj do romantického Stratenského kaňonu.

Priamo zo Stratenej po zelenom turistickom chodníku strmo stúpame okolo cintorína až ku bralám Sokolích skál, popod vrch Marčeková. Po približne hodine chôdze nás chodník privádza na rázcestie ku veľmi zaujímavému chránenému prírodnému výtvoru Občasný prameň.

Občasný prameň sa nachádza v nadmorskej výške 960 metrov. Jeho nepravidelný výver je podmienený tvarom krasových priestorov pod zemským povrchom, z ktorých voda vyviera až po ich naplnení. Maximálna výdatnosť výveru prameňa je 45 litrov za sekundu a jeden výver trvá 2 až 3 hodiny. Činnosť prameňa popísal už v 19. storočí geológ Dionýz Štúr a patrí medzi najznámejšie a najhodnotnejšie pramene tohto druhu na Slovensku. Zaujímavosťou je, že teplota vody vyvierajúcej z Občasného prameňa sa celoročne udržuje v rozpätí 5,2 – 6,4°C. 

Od Občasného prameňa vedie po žltej turistickej značke náučný chodník až k vrcholu Havranej skaly. Na dvoch kilometroch tu prekonáme prevýšenie takmer 300 metrov, takže sa treba pripraviť na strmé stúpanie. Popri náučnom chodníku nájdeme sedem informačných tabúľ, z ktorých sa dozvieme o zaujímavostiach zo sveta živej a neživej prírody v okolí, ako aj o hospodárskej činnosti človeka v tejto lokalite v minulosti.

Havrania skala

Havrania skala je jedným z najdominantnejších vyhliadkových vrcholov v Slovenskom raji. S výškou až 1 153 m.n.m. sa týči vysoko nad okolitou krajinou a za priaznivého počasia ponúka panoramatické výhľady do centrálnej časti Raja, na Vysoké Tatry i smerom k priehrade Palcmanská Maša. Zaujímavým prírodným výtvorom je jaskyňa v Havranej skale, ktorá sa zavŕtava priamo do vrcholového brala. Má dĺžku 39 metrov a je voľne prístupná turistom. Po oddychu na vrchole Havranej skaly pomaly klesáme po žltej turistickej trase, no nie späť ku Občasnému prameňu, ale smerom do Stratenského kaňonu.

Stratenský kaňon

Stratenský kaňon tvorí rieka Hnilec a ponúka čarovnú prírodnú scenériu podobnú kaňonom v centrálnej časti Slovenského raja. Kedysi tu pomedzi vysoké vápencové bralá okolo toku Hnilca viedla štátna cesta pre motorové vozidlá. Po vybudovaní cestného tunela vedľa kaňonu v roku 1972 však stratila svoj pôvodný účel. Dnes kaňonom vedie cykloturistická trasa i špeciálny náučný turistický chodník. 

Unikátnosť náučného chodníka v Stratenskom kaňone spočíva najmä v tom, že bol ako prvý na Slovensku vybudovaný prioritne pre imobilných návštevníkov na invalidných vozíkoch, ktorým je prispôsobená výška umiestnenia informačných panelov. Okrem vozíčkarov je Stratenský kaňon ideálnym cieľom aj pre rodinky s deťmi v kočiaroch, keďže cesta, ktorá ním vedie, má celý čas asfaltový povrch a prevýšenie je tu minimálne. 

Náučný chodník má dĺžku 1,1 km a tvorí ho 10 náučných panelov s množstvom zaujímavých informácií o okolitej prírode. Zo Stratenského kaňona je to už iba necelý kilometer po červenej turistickej značke okolo hlavnej cesty späť do obce Stratená.

Pre koho je výlet určený

Táto stredne náročná turistická vychádzka nepreverí turistu ani tak svojou dĺžkou, ako skôr pasážami so strmým stúpaním. Vyžaduje preto primeranú fyzickú kondíciu. Skúsení turisti ju za priaznivých podmienok bez problémov zvládnu za 3 až 4 hodiny. Prípadný výlet s deťmi odporúčame tiež zvážiť podľa veku a fyzickej zdatnosti vašich malých objaviteľov. 

Tip

Pokiaľ sa vám popri výlete ešte zvýši čas, určite sa zájdite pozrieť aj do Dobšinskej ľadovej jaskyne alebo na Stratenskú pílu, kde sa môžete osviežiť a zrelaxovať pri priehrade Palcmanská Maša.


 

Viac informácií:

Turistické informačné centrum Dobšinská Ľadová Jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa 5, 049 71 Stratená

Tel.: +421 948 287 901

E-mail: tic@vraji.sk

 

Dobšinská ľadová jaskyňa

Správa slovenských jaskýň

Tel.: +421 58 78 81 470

E-mail: dobslj@ssj.sk

Web: www.ssj.sk

 

Turistické informačné centrum Dobšiná

Námestie baníkov 384, 049 25 Dobšiná

Tel.: +421 58 79 41 154

E-mail: tic@dobsina.sk

www.dobsina.sk