(Ne)straťte sa v okolí Stratenej

Stratená – Občasný prameň – Havrania skala – Stratenský kaňon – Stratená

Obec Stratená a jej okolie patrí medzi časté ciele návštevníkov Slovenského raja. Väčšina z nich odtiaľto smeruje do neďalekej svetoznámej Dobšinskej ľadovej jaskyne. Z údolia rieky Hnilec však do okolitých kopcov stúpajú početné ďalšie turistické trasy, ktoré ukrývajú množstvo atraktívnych zákutí v malebnej prírode. I napriek (alebo práve kvôli) ich nižšej návštevnosti sa rozhodne oplatí niektoré z nich objaviť. Dnes sa vyberieme na vrch Havrania skala s panoramatickými výhľadmi široko-ďaleko, spoznáme ojedinelý prírodný výtvor Občasný prameň a „zablúdime“ aj do romantického Stratenského kaňonu.

 

Občasný prameň a náučný chodník Občasný prameň – Havrania skala

Priamo zo Stratenej po zelenom turistickom chodníku strmo stúpame okolo cintorína až ku bralám Sokolích skál, popod vrch Marčeková. Za približne hodinu chôdze nás chodník privádza na rázcestie k veľmi zaujímavému a chránenému prírodnému výtvoru Občasný prameň. Prameň sa nachádza v nadmorskej výške 960 metrov. Jeho nepravidelný výver je podmienený tvarom krasových priestorov pod zemským povrchom, z ktorých voda vyviera až po ich naplnení. Maximálna výdatnosť výveru prameňa je 45 litrov za sekundu a jeden výver trvá 2 až 3 hodiny. Činnosť prameňa popísal už v 19. storočí geológ Dionýz Štúr a patrí medzi najznámejšie a najhodnotnejšie pramene tohto druhu na Slovensku. Zaujímavosťou je, že teplota vody vyvierajúcej z Občasného prameňa sa celoročne udržuje v rozpätí 5,2 – 6,4°C.

Od Občasného prameňa vedie po žltej turistickej značke náučný chodník až na vrchol Havranej skaly. Na dvoch kilometroch tu prekonáme takmer 300 výškových metrov, takže sa treba pripraviť na strmé stúpanie. Náučný chodník pozostáva zo siedmich informačných tabúľ, ktoré informujú o zaujímavostiach zo sveta živej a neživej prírody v okolí, ako aj o hospodárskej činnosti človeka v tejto lokalite v minulosti.

 

Havrania skala

Havrania skala je jedným z dominantných vyhliadkových vrcholov v Slovenskom raji. So svojou výškou až 1 153 m.n.m. sa týči vysoko nad okolitou krajinou a v prípade priaznivého počasia ponúka panoramatické výhľady do centrálnej časti Raja, na Vysoké Tatry, ako aj na juh a juhovýchod, smerom k priehrade Palcmanská Maša. Zaujímavým prírodným výtvorom je jaskyňa v Havranej skale, ktorá sa zavŕtava priamo do vrcholového brala, má dĺžku 39 metrov a je voľne prístupná turistom. Keď sa nabažíme výhľadov z vrcholu Havranej skaly, pomaly klesáme po žltej turistickej trase. Nie však späť k Občasnému prameňu, ale smerom do Stratenského kaňonu.

 

Stratenský kaňon

Stratenský kaňon tvorený riekou Hnilec ponúka naozaj čarovnú prírodnú scenériu, podobnú kaňonom v centrálnej časti Slovenského raja. Kedysi sa tu pomedzi vysoké vápencové bralá okolo toku Hnilca kľukatila štátna cesta pre motorové vozidlá. Po vybudovaní cestného tunela vedľa kaňonu v roku 1972 však stratila svoj pôvodný účel.

Dnes kaňonom vedie cykloturistická trasa i špeciálny náučný chodník. Unikátnosť tohto chodníka spočíva najmä v tom, že bol ako prvý na Slovensku vybudovaný prioritne pre imobilných návštevníkov na invalidných vozíkoch (čomu je prispôsobená výška umiestnenia informačných panelov). Chodník má dĺžku 1,1 km a tvorí ho 10 náučných informačných panelov s množstvom zaujímavostí o okolitej prírode.

Okrem vozíčkarov je Stratenský kaňon ideálnym cieľom aj pre rodiny s malými detičkami v kočiaroch. Cesta vedúca kaňonom má celý čas asfaltový povrch a prevýšenie je tu minimálne.  Zo Stratenského kaňona je to už iba necelý kilometer po červenej turistickej značke okolo hlavnej cesty späť do obce Stratená.

 

Otázky pre šikovných pozorovateľov:

  1. Aké druhy rastlín a kvetov rastú v okolí Havranej skaly? Pomôže vám jeden z informačných panelov náučného chodníka.
  2. Aké vzácne druhy živočíchov žijú v okolí riečky Hnilec a Stratenského kaňonu? Napovie vám panel písmeno „G“, Stratenský kaňon – Fauna” na náučnom chodníku v kaňone. 

 

Pre koho je výlet určený

Táto stredne náročná turistická vychádzka nepreverí turistu svojou dĺžkou, ale úsekmi so strmým stúpaním. Vyžaduje preto istú fyzickú zdatnosť. Skúsení turisti ju za priaznivých podmienok hravo zvládnu za 3 až 4 hodiny. Prípadný výlet s deťmi odporúčame tiež zvážiť podľa veku a fyzickej zdatnosti vašich malých objaviteľov.

 

Tip

Pokiaľ sa vám popri výlete ešte zvýši čas, určite sa neváhajte zájsť pozrieť aj do Dobšinskej ľadovej jaskyne, prípadne na Stratenskú pílu osviežiť sa a zrelaxovať pri (alebo aj v) priehrade Palcmanská Maša.

 

Ako sa sem dostanete?

Stratená je s okolitými obcami a mestami spojená verejnou autobusovou i železničnou dopravou z viacerých smerov. Počas letnej sezóny tu premáva špeciálny letný turistický bus zo Spišskej Novej Vsi, a tiež niekoľko spojov z Popradu. Vlakom sa tu dostanete smerom od Banskej Bystrice alebo od Margecian. Stratenou zároveň prechádza štátna cesta prvej triedy č. 67, takže je tu aj dobrá dostupnosť osobným autom.

 

Parkovanie

Parkovanie je možné buď priamo v obci Stratená, alebo na veľkom záchytnom parkovisku pri neďalekom Turistickom informačnom centre Dobšinská Ľadová Jaskyňa.

 

Viac informácií

http://naucnechodniky.eu/poznavacia-a-informacna-trasa-obcasny-pramen-havrania-skala/

https://gemer.vucke.sk/trip/gemer/gemer/turistika/pesia-turistika/obcasny-pramen-havrania-skala-naucny-chodnik.html

http://naucnechodniky.eu/nch-stratensky-kanon/

 

Možnosti stravovania v okolí

 

Možnosti ubytovania v okolí

  • Ranč pod Ostrou skalou, Dobšinská Ľadová Jaskyňa, tel.: 0911 298 208, e-mail: ranc@ranc-ladova.sk
  • Penzión Ľadová, Dobšinská Ľadová Jaskyňa 12, Stratená, tel.: 0911 039 089, e-mail: info@penzionladova.sk