Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.
Milí kamaráti!
Sme veľmi radi, že ste zavítali k nám, do regiónu Slovenského raja a Spiša. Tešia sa
aj Šťastík so Šťastenkou. Mnohí z vás ich už poznáte: Škriatok Šťastík a víla Šťastenka
sú nerozlučná dvojica, kúzelné bytosti žijúce v skrytých zákutiach Slovenského raja,
ktoré strážia poklady, dozerajú na bezpečie turistov a prinášajú im šťastie. Veľmi radi
sa hrajú a zabávajú, no ešte radšej objavujú nové záhady a zaujímavosti. Aby ste spoznali nevšedné miesta nášho regiónu, pripravili sme pre vás zábavnú výzvu. Vašou úlohou je navštíviť 14 zaujímavých miest vyznačených na mape, odfotiť sa pri nich a správne odpovedaj na otázky Šťastíka a Šťastenky. Okrem dobrodružstiev, ktoré vás čakajú na výletoch po okolí, dostane od nás každý malý bádateľ drobnú odmenu za zvládnutie výzvy.
Pravidlá súťaže
Vašou úlohou je navštíviť / absolvovať vybrané zaujímavosti Slovenského raja a Južného Spiša, popísané nižšie na tejto stránke alebo na mapke, ktorú držíte v ruke.
Vyzdvihnúť mapku si ju môžete aj v TIC Spišská Nová Ves alebo si ju vytlačiť na A4 formát TU
Ako dôkaz o zdolaní jednotlivých lokalít slúžia vaše fotografie z určených miest. Na každej fotografii by malo byť vidno vašu tvár a orientačný objekt v teréne, ktorý je tiež ku každej lokalite uvedený. Do výzvy sa môže zapojiť každé dieťa z rodiny jednotlivo. Ku každej z lokalít sa viaže jedna súťažná otázka. Otázky nie sú zložité, ak dané miesta navštívite, určite na ne nájdete odpoveď. Tí z Vás, ktorí navštívia aspoň desať zo štrnástich vybraných zaujímavosti a správne zodpovedia na súťažné otázky, môžu kupón so správnymi odpoveďami zaslať na adresu:
Slovenský raj & Spiš
Oblastná organizácia cestovného ruchu
Nábrežie Hornádu 14
052 01 Spišská Nová Ves
Súťaž trvá od 1 júna do 3. novembra 2024.
Fotografie nám môžete zasielať na: info@raj-spis.sk
Súťažné lokality
1. Vodná nádrž Blajzloch
(odfoť sa pri kovovom zábradlí v mieste vodného prepadu na okraji nádrže)
V ktorom roku vybudovali umelú vodnú nádrž Blajzloch?
a) 1950 b) 1966 c) 1982
K Blajzlochu sa môžete dostať pešo z parkoviska na Štvrtockej píle, po Náučnom chodníku Dolina Blajzloch (zelená turistická značka). Je to naozaj krátka prechádzka, 20 minút tam aj späť. Ak si trúfate na väčšiu turistiku, vyštartovať môžete už z osady Hrabušice, Píla, po zelenej turistickej značke. Prechádzať budete okolo ústia dvoch tajomných roklín – Piecky a najdlhšej a najmohutnejšej rokliny v Slovenskom raji, Veľký Sokol.
2. Markušovský skalný hríb (odfoť sa pri skalnom hríbe)
Súčasťou akej národnej prírodnej pamiatky z hľadiska chráneného územia
je Markušovský skalný hríb?
a) Devínska hradná skala b) Andezitové kamenné more c) Markušovské steny
K Markušovskému skalnému hríbu vás privedie žltý turistický chodník z Markušoviec alebo z Matejoviec nad Hornádom, rovnako za necelú hodinku. V Markušovciach si výlet môžete spestriť návštevou čarovného renesančného kaštieľa a letohrádku Dardanely, a tiež Markušovského hradu. V Matejovciach nad Hornádom môžete zobrať na prechádzku aj psíka z Útulku šťastný psík, alebo sa zastaviť pri Šikľavej skale, ktorá sa v zime mení na magický ľadopád ako z rozprávky Ľadové kráľovstvo.
3. Včely raja (odfoť sa pri najväčšej včele v raji)
Ako sa nazýva efektívna prírodná liečba včelími produktami?
a) Apiterapia b) Akupunktúra c) Hipoterapia
Za Včelami raja vás čaká trošku dlhšia vychádzka. Vyraziť môžete buď priamo z Hrabušíc po zelenej turistickej značke, alebo z Podlesku po modrej. Oba chodníky sa spájajú na mieste s názvom Hrdlo Hornádu, kde sa začína známy kaňon Slovenského raja, Prielom Hornádu. Pokračujte stúpaním po žltej značke na vrch Zelená hora, kde máte za odmenu možnosť spoznať tajomný Marcelov hrad a prejsť sa po interaktívnej náučnej cestičke “Cesta bojovníka v čarovnom lese”. Viac vám o nej neprezradíme, nechajte sa prekvapiť. Zo Zelenej hory je to ku včelám už len kúsok dole kopcom. Ak by ste sa o areáli Včely raja chceli dozvedieť viac, starajú sa oňho dobrí ľudia z Pozemkového spoločenstva Bývalý urbariát Hrabušice.
4. Vysoký vrch nad obcou Poráč (odfoť sa pri turistickej značke na vrchole)
Na aký hrad sa ti naskytne výhľad z tohto miesta?
a) hrad Šariš b) Spišský hrad c) Ľubovniansky hrad
Na Vysoký vrch to z Poráča nie je ďaleko, i keď trošku strmšie do kopca. Po zelenej turistickej značke sa naň dostanete za necelých 20 minút. Ak by ste mali ešte energiu a čas nazvyš, zájdite sa pozrieť aj k neďalekej jaskyni Šarkanova diera, ktorú kedysi obýval pračlovek a dokonca aj dávno vyhynutý jaskynný medveď. Alebo zbehnite do Poráčskej doliny, kde môžete spoznať zaujímavosti Baníckeho múzea v prírode a banskú Štôlňu Pavol.
5. Vojenský bunker Schulerloch (odfoť sa pred vchodom do bunkra)
Aká turistická značka vedie k bunkru?
a) modrá b) červená c) žltá
Zahrajte sa na skutočných vojakov v sprístupnenom vojenskom bunkri typu ÚŽ-6b neďaleko Spišskej Novej Vsi. Výstava v jeho vnútri vám umožní spoznať, aké oblečenie a predmety používali vojaci, ktorým bunker kedysi slúžil. Viac informácií o bunkri a možnosti prístupu do neho nájdete na stránke Mesta Spišská Nová Ves TU. V rámci prechádzky k bunkru sa môžete zájsť pozrieť aj k neďalekej Kaplnke Panny Márie Karmelskej s pamätníkom pri Prameni Panny Márie (červená turistická značka).
6. Vyhliadková veža Bognár (odfoť sa pri vyhliadkovej veži)
Výhľad na aké mesto/obec ponúka vyhliadka?
a) Prešov b) Krompachy c) Gelnica
Aby sme vám trošku pomohli, mesto, nad ktorým sa rozhľadňa nachádza, bolo kedysi slobodným kráľovským banským mestom. V jeho centre sa dodnes nachádza Banícke múzeum a na kopci nad ním zrúcanina hradu. Neďaleko mesta pri Turzovskom jazere stáli kedysi vychýrené kúpele. Na opačnej strane mesta, ako rozhľadňa Bognár, stojí aj druhá rozhľadňa s názvom Klimo.
7. Kaštieľ Hodkovce, francúzsky park (odfoť sa pri fontáne v parku)
Ktorá rodina založila tento rozsiahly francúzsky park?
a) Csákyovci b) Rákociovci c) Mariášiovci
Pri návšteve kaštieľa v Hodkovciach sa neváhajte prejsť aj na pozoruhodný vrch – travertínovú kopu s názvom Dreveník. Dostanete sa tu priamo od kaštieľa po Náučnom chodníku Sivá Brada – Dreveník. Príroda na Dreveníku z travertínu vytvorila pozoruhodné skalné mestá “Raj” a “Peklo” s vežičkami, na ktoré sa s obľubou štverajú skalolezci. A neďaleko sa nachádza aj legendárny Spišský hrad, ktorý patrí medzi najväčšie zrúcaniny stredovekých hradov v Európe.
8. ZOO Spišská Nová Ves (odfoť sa pri bráne do MADAGASKARU)
Ako sa volá pavilón, kde sú umiestnené plazy a obojživelníky?
a) Pavilón plazov b) Aquaterra c) Svet plazov a rýb
ZOO v Spišskej Novej Vsi je najmenšou, no jednou z najkrajších oficiálnych zoologických záhrad na Slovensku. Nachádza sa v Madaras parku neďaleko centra Spišskej Novej Vsi. Okrem obdivovania stoviek druhov zvierat sa tu môžete vyblázniť na dvoch detských ihriskách, vo workoutovej zóne a lanovom parku Monkeyland so zaistenými prekážkami v korunách stromov pre malých aj veľkých “tarzanov”. Chutné občerstvenie si môžete dopriať v cukrárni, v bufete Plameniak a v Bistre u Rysa. Súčasťou Madaras parku je aj amfiteáter, v ktorom sa každoročne konajú rôzne akcie pre dospelých aj pre deti.
9. Hradisko (odfoť sa pri pamätnej tabuli pred hotelom Čingov)
Od akej doby žili ľudia na týchto miestach?
a) železnej b) kamennej c) bronzovej
Ak máte chuť na malú prechádzku, vyberte sa od Hradiska po Náučnom chodníku Smižianska Maša – Čingov (žltá turistická značka) smerom do Smižian. Po cca 15 minútach natrafíte na vrchole kopca na peknú skalnú vyhliadku s krížom a tabuľkou náučného chodníka. Z vyhliadky máte ako na dlani Smižianskú Mašu a mesto Spišská Nová Ves. A keď sa pozriete opačným smerom, za priaznivého počasia môžete obdivovať majestátne Vysoké Tatry. Ak by sa vám dnes prechádzať nechcelo, zájdite sa vykúpať do relaxačného bazéna Hotela Čingov, dať si niečo dobré pod zub v hotelovej reštaurácii, alebo sa vyblázniť v detskom kútiku a na vonkajšom i vnútornom detskom ihrisku.
10. Vyhliadková veža, Kluknava (odfoť sa pri vyhliadkovej veži)
Ako sa nazýva vyhliadka pri obci Kluknava?
a) Green point b) Blue point c) Red point
Za najkrajšími výhľadmi si väčšinou treba vysoko vyšliapať. Inak tomu nebude ani dnes. Modrý turistický chodník z Kluknavy k vyhliadkovej veži stúpa strmo do kopca približne tri kilometre. Námaha však stojí za to. Z 35 metrovej veže sa nám otvárajú panoramatické výhľady do všetkých strán, na pohoria Čierna hora, Branisko, Volovské vrchy, mesto Krompachy a okolie. Aj samotná veža je veľmi zaujímavá a moderná – pomocou energie slnka a vetra si vyrába vlastnú elektrinu, vo večerných hodinách svieti a dokonca dokáže nabiť elektro bicykel či telefón. Cestou späť si spravte malú zachádzku po náučnom chodníku Osobnosti a história Kluknavy, ktorý prezentuje zaujímavé miestne legendy, až do osady Štefanská Huta. Tu môžete objaviť jedinečnú technickú pamiatku – drevený krytý most cez rieku Hornád, ktorý svoj účel plní už viac ako 190 rokov. Blízko pri moste sa nachádza aj odpočívadlo s prístreškom, kde si môžete posedieť, prípadne poopekať na neďalekom ohnisku. Pre viac informácii o pamiatkach v okolí sledujte web obce Kluknava TU.
11. Grajnár (odfoť sa pri tabuli s mapou Cykloregiónu Spiš)
V akom pomere je mierka mapy ku skutočnosti?
a) 1 : 10 000 b) 1 : 100 000 c) 1 : 50 000
Sedlo Grajnár je počas zimy cieľom priaznivcov bežeckého lyžovania, cez leto odtiaľto môžete podniknúť zaujímavú turistiku alebo výlet na bicykli. Priamo na Grajnári sa nachádza nenápadný pamätník leteckého nešťastia z roku 2002, kedy sa tu zrazili a havarovali dve vojenské stíhačky. Príjemná hodinová prechádzka je odtiaľto na vrch Veľká Knola s výškou 1266 metrov nad morom. Priamo na Grajnári zvykne stáť pojazdný Bufet Grajnár, v ktorom sa môžete po prechádzke chutne občerstviť.
12. Lesnícky náučný chodník Diana – Novoveská Huta (odfoť sa pri Milieri)
Čo je to Milier?
a) starodávny pilier b) pec na výrobu dreveného uhlia c) druh stromu
Prejdite sa po zaujímavom Lesníckom náučnom chodníku Diana, ku ktorému vedie z Novoveskej Huty modrá turistická značka. Chodník s piatimi tematickými zastávkami je dlhý niečo vyše 2 kilometre a dozviete sa na ňom množstvo zaujímavostí zo života lesa a práce lesníkov v ňom. Ak by ste mali chuť na väčšiu vychádzku, vyberte sa po modrom Chodníku Arnošta Guldana a následne po žltej značke až na vyhliadkový vrchol Medvedia hlava.
13. Lányiho Huta – Dobšiná (odfoť sa pri Horskej chate Stará Horáreň)
Kto sa narodil v Starej Horárni? (odpoveď nájdeš na tabuľke na zelenej chate)
a) Chytrý macko b) Macko Uško c) Macko Brumko
V meste Dobšiná sa to v minulosti hemžilo baníkmi, ktorí tu v baniach dobývali cennú medenú rudu. Prejdite sa po Náučnom chodníku Po stopách baníctva v Dobšinej a okrem peknej prírody môžete na jeho náučných zastaveniach zistiť, kto to bol Pavol Lányi, po ktorom bola pomenovaná osada Lányiho Huta, spoznať legendárne dobšinské povesti, zaujímavosti o banskej doprave a o šikovných spôsoboch dobývania rudy v okolí.
14. Farma na Samelovej lúke (odfoť sa pri vstupnej tabuli)
Jeden koník na farme ma meno ako ozajstná princezná, aké je to meno?
a) Elsa b) Diana c) Kate
Farmu na Samelovej lúke nájdete neďaleko známej Dobšinskej ľadovej jaskyne. Okrem koníkov tu môžete spoznať aj množstvo iných domácich zvieratiek. Neďaleko farmy sa zájdite prejsť po Náučnom chodníku Mokrade Hnilca, ktorý vás po drevených lavičkách prevedie priamo ponad mokrade s množstvom chránených rastlín a zvieracích obyvateľov. Chodník má dĺžku iba pol kilometra, no nájdete na ňom až 10 náučných zastavení s tabuľkami o tomto zaujímavom prostredí. Po prechádzke sa môžete zastaviť na niečo chutné v Bistre Dobšinská Ľadová Jaskyňa.