Lyžovačka

Lyžiarske strediská

Ski Mlynky – Dedinky

Lyžiarske stredisko v obci Dedinky je spojené so strediskom SKI Mlynky – Biele Vody. K dispozícii tu sú 2 vleky a 2 zjazdovky – 520 a 600m dlhé, jeden svah pre iné zimné aktivity. Priamo pod strediskom je parkovisko a bufet. Kontakt: +421 907 481 518, ski@mlynky-dedinky.eu, www.mlynky-dedinky.eu. Adresa: Snowwork, Havrania dolina 314, Mlynky.

SKI Mlynky – Biele Vody

Lyžiarske stredisko je určené pre menej náročných lyžiarov a pre rodiny s deťmi. K dispozícií sú 2 vleky a 2 zjazdovky 200 m a 550 m dlhé. Okrem lyžovania stredisko ponúka občerstvenie v bufete, parkovisko priamo pri vleku, ale i požičovňu lyží a lyžiarsku školu. Kontakt: +421 907 481 518, ski@mlynky-dedinky.eu, www.mlynky-dedinky.eu. Adresa: Snowwork, Havrania dolina 314, Mlynky.

SKI Gugel Mlynky

Najväčšie lyžiarske stredisko v Slovenskom raji ponúka lyžovanie pre všetky kategórie lyžiarov, viac i menej náročných. K dispozícii sú 3 vleky a 6 zjazdoviek v dĺžke od 150 do 1400 m. Otvorené sú 2 bufety, lyžiarska škola a požičovňa lyží. Počas zimnej sezóny stredisko pripravuje množstvo zaujímavých podujatí pre malých aj veľkých návštevníkov.Prevádzkovateľ strediska: Rastislav Mašlonka. Tel.: 00421 948 883 650, e-mail: info@skigugel.eu, web: www.skigugel.eu. Adresa: Prostredný Hámor, 053 76 Mlynky.

SKI Telgárt

Lyžiarske stredisko SKI Telgárt situované neďaleko obce Telgárt ponúka prvotriedne služby pre široký okruh vyznávačov zjazdového a freeridového lyžovania, alebo snowboardingu. Zjazdovky sú tu členené na 5 častí, vhodných ako pre začiatočníkov, tak pre skúsených a náročných lyžiarov. Adrenalínový zážitok ponúkajú ďalšie dve freeride zóny v lesnej časti, ktoré nie sú umelo zasnežované a upravované. Lyžiarov prepravuje až 6 vlekov spolu s kapacitou 3 230 osôb za hodinu. V stredisku sa počas celej zimy tiež konajú pravidelné atraktívne športové a kultúrne podujatia, pre spestrenie lyžovačky. Kontakt: tel.č.: +421 903 991 138, +421 907 691 680, e-mail: info@skitelgart.sk, web: www.skitelgart.sk.

Ski Relax Center Plejsy

Lyžiarske stredisko Ski Relax Center Plejsy ponúka až 9 zjazdoviek rôznych stupňov náročnosti pre začínajúcich i pokročilých lyžiarov, reštauračné služby, ski servis, požičovňu lyží, detský kútik i ďalšie služby. Zjazdovky v stredisku sú mechanicky zasnežované a upravované, vďaka čomu tu je možné lyžovať až do jarných mesiacov. Kontakt: tel.č.: +421 53 429 8015, e-mail: plejsy@plejsy.sk, web: www.plejsy.com.

SCM Mraznica Hnilčík

Lyžiarské stredisko SCM Mraznica nachádzajúce sa v rázovitej časti Hnilčíka, Roztoky, je cenovo prístupné regionálne stredisko, ktoré vás však zaiste milo prekvapí kvalitou zjazdoviek. Najdlhšia z nich má dĺžku až 1 650 metrov a prevýšenie viac než 300 metrov. Pre deti a začínajúcich lyžiarov je k dispozícii aj malý vlek s dĺžkou 100 metrov. Priamo pri svahu ponúka svoje služby bufet, ubytovňa, požičovňa lyží a ski servis. Na stredisko SCM Mraznica priamo nadväzuje bežkársky areál Grajnár so štyrmi značenými, strojovo upravovanými okruhmi pre bežecké lyžovanie.

 

Trate pre bežecké lyžovanie

Areál bežeckého lyžovania Dobšinská Ľadová Jaskyňa

Areál bežeckého lyžovania Dobšinská Ľadová Jaskyňa je situovaný v prostredí Národného parku Slovenský raj, v blízkosti obce Stratená. K dispozícii sú tu štyri kvalitne značené a strojovo upravované bežkárske trate s dĺžkou 2,4km, 2,8km, 3,5 km a 4,5 km vedúce nenáročným terénom popod vrch Ostrá skala. V priestore spoločného štartu a cieľa je návštevníkom k dispozícii altánok s možnosťou posedenia, odkladania vecí, voskovania lyží a oddychu po športovom výkone. Na altánku je umiestnená informačná tabuľa s mapou tratí.

Areál bežeckého lyžovania Mlynky – Biele Vody

Za priaznivých snehových podmienok je počas zimy v obci Mlynky – Biele vody k dispozícii šesť upravovaných bežkárskych okruhov. Dĺžka tratí: Okruh okolo Kráľovej hory – 10 km, v areáli bežeckého lyžovania trate: 1,2, 3, 5, 6 km. Možnosť nástupu na trete: lyžiarske stredisko – Biele Vody, futbalové ihrisko Mlynky. Parkovanie 100 m od nástupných lokalít. Kontakt: OcÚ Mlynky, tel. č.: +421 53 4493 209, obecmlynky@fz.sk.

Všešportový areál Grajnár

Všešportový areál Grajnár je situovaný 18 km od mesta Spišská Nová Ves v smere na Rožňavu. Za priaznivých snehových podmienok je tu k dispozícii 5 okruhov pre bežecké lyžovanie dlhých 3, 5, 6, 10 a 13 km. Trate sú strojovo upravované. Vjazd a výjazd, parkovanie: Sedlo Grajnár. Kontakt: TIC Spišská Nová Ves.

Lyžiarska stopa Telgárt

Trať pre bežecké lyžovanie dlhá 14 km vedie z Telgártu na Šumiac cez malebnú horehronskú krajinku. Trať je počas celej zimnej sezóny (december – marec) strojovo upravovaná (skúter so „žehličkou“).

Spišská Nová Ves

Záujemcovia o bežecké lyžovanie si môžu vybrať z viacerých tratí. Letisko v Spišskej Novej Vsi za priaznivých snehových podmienok ponúka 2,5 km bežkársky okruh, resp. i ďalšie podľa aktuálnej situácie. Vjazd a výjazd: Letecká ulica, smer Smižany – Maša. V mestskej časti Novoveská Huta je vyznačená 20,5 km bežkárska turistická trasa v smere na Muráň. Vjazd a výjazd: Novoveská Huta – Stražanská ulica. Trate sú strojovo upravované. Kontakt: TIC Spišská Nová Ves.

Bežecké trate Novoveská Huta

Z mestskej časti mesta Spišská Nová Ves, Novoveskej huty, vedie značená bežkárska trať s dĺžkou 20,5 km. Vedie z Novoveskej Huty, časť Stražanská Huta cez lokality Kráľov prameň, Poľana pod Muráňom, popod masív Muráňa do sedla Pukanec, na Vojtechovu samotu a späť do Novoveskej Huty. V prípade dobrých snehových podmienok sú na bežkách zjazdné aj dve trasy Banského náučného chodníka (červená, 17,3 km a modrá, 4,1 km), v blízkosti Novoveskej huty, na ktorom môžete spoznať banskú a hutnícku históriu i niekdajší život miestnych ľudí. Vjazd a výjazd: Novoveská Huta – námestie.

Strojovo neudržiavané trasy:

Mimo územia Slovenského raja bežkári v zime prešľapávajú mnohé letné turistické chodníky, hlavne vo vyšších nadmorských výškach, ktorými sa môžete dostať napr. zo sedla Grajnár na Geravy, alebo prejsť pohorie Galmus. Rovnako je to aj na turistických trasách v Levočských a Volovských vrchoch. Veľmi lákavým je v prípade priaznivých podmienok zimný prechod na bežkách po zamrznutej rieke Hornád cez kaňon Prielom Hornádu (dĺžka cca 12 km) v Slovenskom raji zo strediska Podlesok na Čingov, alebo opačne. Ostatné rokliny a kaňony Slovenského raja sú pre bežkárov neschodné.

 

Individuálne skialpinistické výstupy

Na Kráľovu hoľu,  po červenej značke až po vstup ku skialpinistickému areálu v zmysle návštevného poriadku NAPANT-u.

Zverejnil: OOCR
Dátum zverejnenia: 5. apríla 2018
Podobné príspevky nájdete tu > Čo zažiť