Lyžovačka

 

Lyžiarske strediská

Ski Mlynky – Dedinky

Lyžiarske stredisko v obci Dedinky je spojené so strediskom SKI Mlynky – Biele Vody. K dispozícii tu sú 2 vleky a 2 zjazdovky – 520 a 600m dlhé, jeden svah pre iné zimné aktivity. Priamo pod strediskom je parkovisko a bufet. Kontakt: +421 907 481 518, ski@mlynky-dedinky.eu, www.mlynky-dedinky.eu. Adresa: Snowwork, Havrania dolina 314, Mlynky.

SKI Mlynky – Biele VodyLyžiarske stredisko je určené pre menej náročných lyžiarov a pre rodiny s deťmi. K dispozícií sú 2 vleky a 2 zjazdovky 200 m a 550 m dlhé. Okrem lyžovania stredisko ponúka občerstvenie v bufete, parkovisko priamo pri vleku, ale i požičovňu lyží a lyžiarsku školu. Kontakt: +421 907 481 518, ski@mlynky-dedinky.eu, www.mlynky-dedinky.eu. Adresa: Snowwork, Havrania dolina 314, Mlynky.

SKI Gugel MlynkyNajväčšie lyžiarske stredisko v Slovenskom raji ponúka lyžovanie pre všetky kategórie lyžiarov, viac i menej náročných. K dispozícii sú 3 vleky a 6 zjazdoviek v dĺžke od 150 do 1400 m. Otvorené sú 2 bufety, lyžiarska škola a požičovňa lyží. Počas zimnej sezóny stredisko pripravuje množstvo zaujímavých podujatí pre malých aj veľkých návštevníkov.

Prevádzkovateľ strediska: Rastislav Mašlonka. Tel.: 00421 948 883 650, e-mail: info@skigugel.eu, web: www.skigugel.eu. Adresa: Prostredný Hámor, 053 76 Mlynky.

 

Ski Centrum (SCM) Mraznica, Hnilčík

Lyžiarské stredisko SCM Mraznica v rázovitej časti Hnilčíka, Roztoky, je cenovo prístupné regionálne stredisko, ktoré vás však zaiste milo prekvapí kvalitou zjazdoviek. Najdlhšia z nich má dĺžku až 1 650 metrov a prevýšenie viac než 300 metrov. Pre deti a začínajúcich lyžiarov je k dispozícii aj malý vlek s dĺžkou 100 metrov. Priamo pri svahu ponúka svoje služby bufet, ubytovňa, požičovňa lyží a ski servis. Na stredisko SCM Mraznica priamo nadväzuje bežkársky areál Grajnár so štyrmi značenými, strojovo upravovanými okruhmi pre bežecké lyžovanie.

Trate pre bežecké lyžovanie

 

Spišská Nová Ves

Záujemcovia o bežecké lyžovanie si môžu vybrať z viacerých tratí. Letisko v Spišskej Novej Vsi za priaznivých snehových podmienok ponúka 2,5 km bežkársky okruh, resp. i ďalšie podľa aktuálnej situácie. Vjazd a výjazd: Letecká ulica, smer Smižany – Maša. V mestskej časti Novoveská Huta je vyznačená 20,5 km bežkárska turistická trasa v smere na Muráň. Vjazd a výjazd: Novoveská Huta – Stražanská ulica. Trate sú strojovo upravované. Kontakt: TIC Spišská Nová Ves.

Lyžiarska stopa TelgártTrať pre bežecké lyžovanie dlhá 14 km vedie z Telgártu na Šumiac cez malebnú horehronskú krajinku. Trať je počas celej zimnej sezóny (december – marec) strojovo upravovaná (skúter so „žehličkou“).

Areál bežeckého lyžovania Mlynky – Biele VodyZa priaznivých snehových podmienok je počas zimy v obci Mlynky – Biele vody k dispozícii šesť upravovaných bežkárskych okruhov. Dĺžka tratí: Okruh okolo Kráľovej hory – 10 km, v areáli bežeckého lyžovania trate: 1,2, 3, 5, 6 km. Možnosť nástupu na trete: lyžiarske stredisko – Biele Vody, futbalové ihrisko Mlynky. Parkovanie 100 m od nástupných lokalít. Kontakt: OcÚ Mlynky, tel. č.: +421 53 4493 209, obecmlynky@fz.sk.

Všešportový areál GrajnárVšešportový areál Grajnár je situovaný 18 km od mesta Spišská Nová Ves v smere na Rožňavu. Za priaznivých snehových podmienok je tu k dispozícii 5 okruhov pre bežecké lyžovanie dlhých 3, 5, 6, 10 a 13 km. Trate sú strojovo upravované. Vjazd a výjazd, parkovanie: Sedlo Grajnár. Kontakt: TIC Spišská Nová Ves.

Bežecké trate Novoveská HutaZ mestskej časti mesta Spišská Nová Ves, Novoveskej huty, vedie značená bežkárska trať s dĺžkou 20,5 km. Vedie z Novoveskej Huty, časť Stražanská Huta cez lokality Kráľov prameň, Poľana pod Muráňom, popod masív Muráňa do sedla Pukanec, na Vojtechovu samotu a späť do Novoveskej Huty. V prípade dobrých snehových podmienok sú na bežkách zjazdné aj dve trasy Banského náučného chodníka (červená, 17,3 km a modrá, 4,1 km), v blízkosti Novoveskej huty, na ktorom môžete spoznať banskú a hutnícku históriu i niekdajší život miestnych ľudí. Vjazd a výjazd: Novoveská Huta – námestie.

Strojovo neudržiavané trasyMimo územia Slovenského raja bežkári v zime prešľapávajú mnohé letné turistické chodníky, hlavne vo vyšších nadmorských výškach, ktorými sa môžete dostať napr. zo sedla Grajnár na Geravy, alebo prejsť pohorie Galmus. Rovnako je to aj na turistických trasách v Levočských a Volovských vrchoch. Veľkmi lákavým je v prípade priaznivých podmienok zimný prechod na bežkách po zamrznutej rieke Hornád cez kaňon Prielom Hornádu (dĺžka cca 12 km) v Slovenskom raji zo strediska Podlesok na Čingov, alebo opačne. Ostatné rokliny a kaňony Slovenského raja sú pre bežkárov neschodné.

Individuálne skialpinistické výstupy

Na Kráľovu hoľu,  po červenej značke až po vstup ku skialpinistickému areálu v zmysle návštevného poriadku NAPANT-u.