Mestá a obce regiónu

Mesto Spišská Nová Ves

Metropola južného Spiša, okresné mesto Spišská Nová Ves sa rozprestiera v Hornádskej kotline a žije v nej približne 36 500 obyvateľov. Mesto ukrýva množstvo unikátov a slovenských „naj“. Prejdite sa najdlhším šošovkovitým námestím dýchajúcim bohatou históriou, vystúpte na najvyššiu kostolnú vežu. Spoznajte najmenšiu, no jednu z najkrajších  zoologických záhrad i najbezpečnejší lanový park Monkeyland. Ďalej vás pozývame  navštíviť Múzeum Spiša, Galériu umelcov Spiša, či Spišské divadlo v secesnej budove Reduty. Počas leta ponúka skvelé osvieženie miestne letné kúpalisko. Spišská Nová Ves, často nazývaná aj „brána do Slovenského raja“ je ideálnym východiskom pre turistiku v národnom parku, s bohatou ponukou ubytovacích, stravovacích, športovo-rekreačných a iných doplnkových služieb. Viac informácii o meste možno nájsť na webovej stránke www.spisskanovaves.eu, respektíve v sekcii pre návštevníkov, navstevnik.spisskanovaves.eu.

Mesto Dobšiná

Staré banícke mesto Dobšiná sa rozprestiera severozápadnej časti okresu Rožňava, v hlbokom údolí na  rozhraní  Slovenského Rudohoria  a Národného parku Slovenský raj. Leží  na dvoch tematických cestách, Gotickej a Železnej ceste. Mesto je považované za vstupnú bránu do Národného parku Slovenský raj z južnej strany. Neďaleko sa nachádza svetoznáma Dobšinská ľadová jaskyňa i jaskyne Slovenského krasu. V meste sa konajú aj každoročné populárne preteky automobilov do vrchu, Dobšinský kopec. Webová stránka mesta: www.dobsina.sk

Mesto Krompachy

Krompachy sa nachádzajú v Hornádskej kotline na styku troch pohorí – Levočské vrchy, Branisko a Volovské vrchy. Mesto má približne 8 800 obyvateľov. V centre mesta sa nachádza niekľoko kultúrno-historických pamiatok: klasicistický Rímskokatolícky kostol sv, Jána Evanjelistu z roku 1774, evanjelický kostol z roku 1883, Kaplnka sv. Jána Nepomuckého z roku 1776 či baroková kúria zo 17. storočia (dnes penzión). Mesto je výrazne priemyselne orientované, no je zároveň aj vhodným turistickým východiskom do okolitých pohorí a dolín. V blízkosti Krompách sa nachádza aj obľúbené lyžiarske stredisko Relax Center Plejsy.

Webová stránka mesta: www.krompachy.sk.

Mesto Gelnica

Dedinám a mestečkám Hnleckej doliny dominuje niekdajšie kráľovské banské mesto Gelnica, s počtom obyvateľov 6 200. Davy turistov Gelnicu zväčša obchádzajú, vďaka čomu si zachovala svoj autentický ráz a atmosféru. Nechajte ducha minulosti prehovoriť pri prechádzke uličkami starého mesta lemovanými honosnými barokovými sídlami niekdajších majiteľov baní či pri návšteve Baníckeho múzea. Prejsť sa môžete aj Banským náučným chodníkom k Thurzovskému jazeru a sprístupnenej banskej štôlni Jozef, alebo k zrúcanine Gelnického hradu týčiacej sa nad mestom. Milovníkom športu sa naskytajú pestré možnosti turistiky a cykloturistiky či už smerom na Kojšovskú hoľu, alebo na Krompašský vrch.

Webová stránka mesta: www.gelnica.sk.

Obec Dedinky

Malebná obec Dedinky (795 m.n.m.) s počtom obyvateľov 258 je významným strediskom cestovného ruchu v južnej časti Slovenského raja. Leží v príťažlivom prostredí na brehu vodnej nádrže Palcmanská Maša, pod Gačovskou skalou a planinou Geravy. Má pomerne dobré dopravné spojenie s okolím, leží na tratiach autobusovej aj železničnej dopravy. V obci sú bohaté možnosti ubytovania a stravovania. Taktiež sú tu v prevádzke požičovne člnov  a lyžiarských potrieb. Medzi najobľúbenejšie aktivity návštevníkov obce patrí turistika v NP Slovenský raj,  rybolov a vodné športy na priehrade a v zime lyžovanie. Webová stránka obce: www.dedinky.eu

Obec Hnilčík

Malebná dedinka Hnilčík ležiaca vo výbežku Hnileckej doliny je ďalšou z niekdajších baníckych obcí regiónu južného Spiša. Zaujímavosťou je, že je jednou z najdlhších dedín Slovenska. V okolitých horách nájdete bohaté turistické a športové vyžitie tak v lete ako aj v zime. Tunajší Banícky náučný chodník vás prevedie po technických pamiatkach súvisiacich s niekdajšou ťažbou rúd. Milovníci horských bicyklov si prídu na svoje vďaka množstvu značených cykloturistických chodníkov do okolia. Počas zimnej sezóny ponúka lyžiarske stredisko SCM Mraznica kvalitné terény pre zjazdové lyžovanie a pri  neďalekom sedle Grajnár a Novoveskej Hute sú k dispozícii aj početné značené, strojovo upravované trate pre nadšencov bežeckého lyžovania. Webová stránka obce: www.obechnilcik.sk.

Obec Hrabušice

Obec Hrabušice spolu s priľahlými turistickými strediskami Podlesok a Píla je azda najznámejším východiskovým bodom do Slovenského raja. Sú tu k dispozícii početné možnosti ubytovania, stravovania i doplnkových služieb ako je jazda na koni na miestnych rančoch či poskytovanie turistických informácií v dvoch turistických informačných centrách. Obec je dopravne dostupná cestnou dopravou v smere od Spišského Štvrtka a pri zariadení Malý Majer v blízkosti Podleska sa dokonca nachádza vzletová a pristávacia plocha pre malé lietadlá. Webová stránka obce: www.hrabusice.sk.

Obec Letanovce

Letanovce ležia v západnej časti Hornádskej kotliny prevažne na ľavom brehu potoka Brusník. V obci žije 2 276 obyvateľov. Spolu s neďalekým turistickým centrom Letanovský mlyn patrí medzi obľúbené východiskové body do Slovenského raja – na Tomášovský výhľad, do Prielomu Hornádu, Kláštorskej rokliny a na Káštorisko. Obec má dobré dopravné spojenie s okolím vďaka autobusovým i vlakovým spojom. Webová stránka obce: www.letanovce.sk.

Obec Markušovce

Markušovce nachádzajúce sa 6 kilometrov od mesta Spišská Nová Ves patria s viac ako 4500 obyvateľmi k najľudnatejším obciam regiónu. Najväčšou turistickou atraktivitou obce je renesančný kaštieľ šľachtického rodu Mariassyovcov, v ktorom je inštalovaná muzeálna expozícia historického nábytku. V jeho susedstve sa nachádza aj letohrádok Dardanely so vzácnou expozíciou klávesových hudobných nástrojov a koncertnou sálou. Na vŕšku nad obcou možno nájsť tiež zrúcaninu stredovekého Markušovského hradu z 13. storočia. Kroky turistov z Markušoviec často vedú ku neďalekému zaujímavému skalnému útvaru Markuošovský skalný hríb, či do priľahlej malebnej Markušovskej doliny,  ktorou sa možno pešo či na horskom bicykli dostať až do obce Hnilčík. Webová stránka obce: www.markusovce.sk.

Obec Mlynky

Obec Mlynky sú typickou horskou obcou, ktorá sa rozprestiera v dĺžke niekoľkých kilometrov v údolí rieky Hnilec, na hranici Slovenského raja. V jej okolí sú bohaté možnosti turistiky, cykloturistiky, cez leto rekreácie pri neďalekej vodnej nádrži Palcmanská Maša, cez zimu lyžovačky v strediskách Ski Mlynky – Gugel a Mlynky – Biele Vody, prípadne bežeckého lyžovania na upravovaných, značených trasách. Návštevníkom obce sú k dispozícii služby viacerých ubytovacích (Penzión Salamander, Penzión Pod Guglom…) i stravovacích zariadení. Webová stránka obce: www.mlynky.sk.

Obec Poráč

Rázovitá horská obec Poráč, kedysi významné banícke sídlo, je dnes lákadlom turistov predovšetkým pre prírodné krásy okolia. Priľahlá Poráčska dolina, krasové pohorie Galmus, záhadná jaskyňa Šarkanova diera, vyhliadkové vrcholy Vysoký vrch, Bukovec, Biela skala, Kňazovka či Slovinská skala sú miesta, ktoré si zaručene zamilujete. Milovníci lyžovačky si zas prídu na svoje v miestnom lyžiarskom stredisku Ski Brodok. Poráč je navyše z veľkej časti obývaní etnickou skupinou Rusínov s vlastnou osobitou kultúrou a temperamentom, ktorí vám dajú pocítiť, že ste medzi nimi vítaní. Webová stránka obce: www.porac.sk.

Obec Slatvina

Obec Slatvina s počtom obyvateľov 324 patrí k menším rázovitým dedinkám na úpätí pohoria Branisko. Je známa predovšetkým vďaka svojej chutnej minerálnej vode, ktorá tu vyviera. Turisti obec vyhľadávajú predovšetkým ako východiskový bod pre turistiku na vyhliadkový vrch Sľubica. Historickým pamiatkam obce dominuje pôvodne gotický rímskokatolícky kostol z 13. storočia, v ktorého interiéri sa nachádzajú hodnotné zreštaurované fresky zo 14. storočia. Webová stránka obce: www.slatvina.eu.

Obec Smižany

Počtom obyvateľov (8 868) najväčšia obec na Slovensku láka turistov v každom ročnom období na návštevu krás blízkeho Slovenského raja. S priľahlými turistickými strediskami Košiarny briežok a Čingov sú Smižany severovýchodnou vstupnou bránou do Národného parku Slovenský raj. Značkované turistické trasy odtiaľto vedú do Prielomu Hornádu, na Tomáštovský výhľad, Kláštorisko, ku Ferrate Kyseľ, či rokline Sokolia dolina. Samotná obec ukrýva tiež viacero kultúrno-historických atraktivít, medzi nimi rímskokatolícky Kostol Povýšenia sv. Kríža, kaštieľ – niekdajší soľný úrad, v ktorom dnes sídli turistické informačné centrum, či Národopisné múzeum. V obci sú k dispozícii bohaté možnosti ubytovania a stravovania. Webová stránka obce: www.smizany.sk.

Obec Spišské Tomášovce

Prvá písomná zmienka o obci Spišské Tomášovce pochádza už z prelomu 12. a 13. storočia, čím sa radí medzi najstaršie obce južného Spiša. V súčasnosti je vďaka svojej polohe v tesnej blízkosti Slovenského raja obľúbeným východiskom pre turistiku v národnom parku. Iba 40 minút chôdze od obce sa nachádza jeden z najkrajších vyhliadkových bodov, Tomášovský výhľad. Do katastra Spišských Tomášoviec spadá aj známe turistické stredisko Čingov. Webová stránka obce: www.spissketomasovce.sk

Obec Spišský Hrušov

Spišský Hrušov leží v Hornádskej kotline, 12 kilometrov východne od mesta Spišská Nová Ves. Dominantnými kultúrno-historickými pamiatkami obce sú pôvodne renesančný Mariássyho kaštieľ z konca 16. storočia, dnes sídlo obecného úradu a Rímskokatolícky kostol sv. Kataríny Alexandrijskej z konca 13. storočia. V katastri obce leží aj bývala osada Miloj, z ktorej sa zachovala iba veža kostolíka sv. Stanislava z 13. storočia. Ide o veľmi fotogenické a turisticky vyhľadávané miesto. V Spišskom Hrušove sú k dispozícii ubytovacie i stravovacie služby. Webová stránka obce: www.spisskyhrusov.sk

Obec Stratená

Stratená je rázovitá horská dedinka učupená pod Sokolími a Srnčími skalami v údolí rieky Hnilec, priamo na území Národného parku Slovenský raj. Okrem prekrásnej prírodnej scenérie tu možno nájsť aj iné zaujímavosti. V dávnejšej minulosti bola obec viac než turistickým ruchom známa najmä svojimi železiarňami. Dodnes je dominantou obce rímskokatolický kostol zasvätený sv. Augustínovi, ktorý dal v roku 1909 postaviť majiteľ železiarní Ferdinand Coburg. Perlou obce Stratená je jej časť Dobšinská Ľadová Jaskyňa, s rovnomennou svetoznámou jaskyňou, ktorá bola v r. 2000 zaradená do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Okrem nej je v okolí obce turistami vyhľadávaný aj malebný Stratenský kaňon, vyhliadkové vrchy Havrania skala a Borovniak, či kaňonovité doliny Tiesňavy a Malé Zajfy. V Stratenej i Dobšinskej Ľadovej Jaskyni je možnosť celoročného ubytovania v penziónoch aj v súkromí. Rovnako sú tu k dispozícii aj početné stravovacie zariadenia. Webová stránka obce: www.obecstratena.sk.

 

Zverejnil: OOCR
Dátum zverejnenia: 6. apríla 2018
Podobné príspevky nájdete tu > O nás