Múzeá v regióne

 

Múzeum Spiša – Spišská Nová Ves

Niekdajšia stredoveká radnica, neskôr sídlo Provincie XVI. spišských miest, takzvaný „Provinčný dom“, vás pozýva do svojich útrob spoznať prírodu, kultúru a históriu regiónu Spiš. Hodnotné expozície a výstavy Múzea Spiša Vám ponúkajú autentický pohľad na región, jeho prírodné krásy, ako aj život

Banské múzeum a Banský náučný chodník Gelnica

Banské múzeum v Gelnici sídli v historickej budove niekdajšej mestskej radnice a odkrýva poklady baníkov zvedavým návštevníkom už od roku 1938. Okrem baníctva Vás jeho zbierky prenesú aj do sveta geológie, predstavia Vám bohatú históriu mesta a okolia a mnoho zaujímavostí sa dozviete aj z oblasti fungovania cechov. Cestou z múzea si spravte prechádzku túlavým chodníčkom do kopcov smerom ku Turzovskému jazeru a okrem gelnickej prírody objavíte aj zaujímavý Náučný banský chodník. Ten Vás prevedie po stopách starých banských štôlní, z ktorých najstaršie vznikli už v 15. storočí. Najväčšou atrakciou náučného chodníka je Dedičná štôlňa Jozef, ktorej časť podzemných priestorov je sprístupnená verejnosti. Zapnite si baterky a vydajte sa spoznávať tajomné hlbiny gelnického banského podzemia! Vedľa spomínaného Thurzovského jazera – tajchu možno dodnes vidieť pozostatky niekdajších vychýrených Gelnických kúpeľov, ktoré už bohužiaľ podľahli zubu času. Na Náučný banský chodník plynule nadväzuje trinásť kilometrov dlhá „Kyslíková trasa“, ktorá záujemcov o turistiku prevedie najkrajšími vyhliadkovými miestami v okolí Gelnice. Vystúpiť môžete až na Ostrý vrch, ktorý je najvyšší v okolí, prípadne na vrch Klippberg.

Náučný chodník po stopách baníctva v Dobšinej

banskú minulosť mestečka Dobšiná prezentujú až dve trasy Náučného chodníka po stopách baníctva v Dobšinej. Boli vybudované v roku 2012, s celkovou dĺžkou až 10 660 metrov. 9 informačných tabúľ na ich trase Vám priblíži pozoruhodné miesta súvisiace s banskou činnosťou a pozostatky technických pamiatok v okolí mesta.

Poráčsky banícky chodník a Banský skanzen

Prijmite pozvanie nahliadnuť do baníckej minulosti obce Poráč a prejdite sa niektorým z troch okruhov Poráčskeho baníckeho chodníka. Okruhy sú odstupňované podľa náročnosti, takže si môžete vybrať tú najvhodnejšiu pre Vás, podľa Vašich fyzických či časových možností. Jednotlivé okruhy Vás prevedú najhodnotnejšími technickými pamiatkami spojenými s banskou činnosťou, okolo vstupov do banských štôlní, pozostatkov lanovej dráhy, banskej zvoničky, gápľov či banských veži. V blízkosti rekreačného strediska Poráč Park môžete natrafiť aj na malý Banský skanzen, ktorého súčasťou je rekonštrukcia koľajovej trate banského vláčika, modely banských strojov či interaktívne ukážky využitia vody na prácu v bani. „Oživte“ prúdom vody baníka dolujúceho rudu, alebo banskú klopačku. Ideálne navštíviť s Vašimi nezbednými ratolesťami.

Sprievodca po baníckom chodníku v Poráčskej doline a v okolí obce Poráč  na stiahnutie TU.

Banský náučný chodník Hnilčík

Kopce v blízkosti Hnilčíka už od staroveku lákali baníkov svojimi ložiskami rúd, ktoré patrili medzi najväčšie a najvýznamnejšie na Slovensku. Tunajšie banské lokality ako Bindt, Roztoky, či Gretla sú známe odborníkom v celej strednej Európe. Kým v Amerike prebiehala známa „zlatá horúčka“, v okolí Hnilčíka zasa železná a medená. V priebehu 19. a 20. storočia tu pôsobili významné banské závody a nadnárodné hutnícke firmy, používajúce v tej dobe najvyspelejšie postupy a techniky na ťažbu a spracovanie železnej a medenej rudy. Ako spomienka na tieto časy vznikol i v Hnilčíku Banský náučný chodník. Pozostáva zo stálej expozície v drevenej dvojpodlažnej budove pri Obecnom úrade v časti Jerohuta, podzemnej banskej expozície umiestnenej v štôlni Ľudmila na konci miestnej časti Roztoky a zo sústavy náučných chodníkov s informačnými panelmi v miestnych častiach Roztoky, Bindt, Gretla – Cechy a údolie Železného potoka.

Zverejnil: OOCR
Dátum zverejnenia: 5. apríla 2018
Podobné príspevky nájdete tu > Čo zažiť