Tajomným Veľkým Sokolom až k vodám Palcmanskej Maše

Hrabušice, Píla – Veľký Sokol – Glacká cesta – Geravy – Dedinky

Veľký Sokol je najdlhšou a azda i najtajomnejšou roklinou Slovenského raja, ako stvorenou pre dobrodružné povahy. Minimálna návštevnosť, dokonalý pokoj v lone divokej prírody a samozrejme aj štveranie sa po rebríkoch okolo vodopádov – toto všetko ponúka Veľký Sokol odvážlivcom, ktorí sa ho rozhodnú objaviť. Ideálne nástupné miesto pre túru do Veľkého Sokola sú Hrabušice, časť Píla. Priamo z tejto osady začína aj ďalšia známa roklina Raja, Piecky. Po zdolaní Veľkého Sokola je možné vrátiť sa späť po červenej zostupovej trase, alebo sa dá pokračovať po takzvanej Glackej ceste na planinu Geravy a odtiaľ zostúpiť až do obce Dedinky, k hladine priehrady Palcmanská Maša.

 

Veľký Sokol

Z Hrabušickej Píly vyrážame po zelenom turistickom chodníku okolo potoka Veľká Biela Voda. Po pol hodine chôdze prichádzame do lokality Sokol, odkiaľ začína samotná roklina Veľký Sokol. Tu sa napájame na žlto značený chodník, ktorý nás zavedie do skutočnej divočiny. S dĺžkou až 6 kilometrov je Veľký Sokol najdlhšou roklinou v Národnom parku Slovenský raj. Začína pozvoľna romantickou dolinou, strmé skalné steny sa zužujú až neskôr. Chodník sa postupne čoraz viac stráca v koryte potoka Sokol. Ak sa sem vyberiete v daždivejšom období (roklina je otvorená celoročne), so suchými topánkami ju určite neprejdete. Preto treba zvoliť kvalitnú nepremokavú turistickú obuv.

Po asi hodine postupu hore roklinou sa dostávame ku skalnému zúženiu zvanému Kamenné vráta. Skalné steny okolo rokliny tu dosahujú impozantnú výšku až 300 metrov. Prekonávame prvé kaskády ponad ktoré vedú drevené mostíky a zdolávame kovový rebrík stúpajúci po skale okolo Malého vodopádu. V období, keď je v rokline viac vody, vás aj poriadne ošpliecha. Nad vodopádom sa nachádza mostík, z ktorého sa môžete pokochať pohľadom do hĺbky rokliny. Už o pár chvíľ nás čaká ďalší vertikálny rebrík, tentokrát okolo Veľkého vodopádu, za ktorým nasleduje opäť kaskádovitý úsek vybavený mostíkmi a stúpačkami.

Záverečná úžina Veľkého Sokola nesie názov Róthova roklina, podľa jej objaviteľa, priekopníka turistiky v Slovenskom raji Martina Rótha. Spolu s Malým vodopádom je to najdivokejší a zároveň najfotogenickejší úsek celej rokliny. Po prekonaní Róthovej rokliny sa už štveráme až k samotnému záveru Veľkého Sokola na planine Glac, v lokalite Glacká cesta. Pokiaľ sa potrebujete dostať späť na Hrabušickú Pílu k autu, zavedie vás tam červeno značená zostupová trasa smer „Glac, býv. horáreň“, „Glac, Malá Poľana“, „Palc, razc.“ a „Píla“. V opačnom prípade pokračujeme ďalej na juh po vrcholových partiách planiny Glac. Cez lokalitu „Pod Suchým vrchom“ postupne prechádzame na ďalšiu planinu Slovenského raja s názvom Geravy.

Geravy

Horská planina Geravy sa rozprestiera v nadmorskej výške 1 032 metrov. Je jednou z najväčších a najfrekventovanejších križovatiek turistických trás na juhu Slovenského raja. Vedie sem sedačková lanovka z obce Dedinky, ktorá by mala byť po rekonštrukcii opäť spustená od leta 2022. V reštaurácii horského hotela Geravy sa môžeme príjemne občerstviť a v prípade potreby tu aj prenocovať. Priamo na Geravách sa nachádza aj malá ekofarma, na ktorej chovajú rozličné druhy domácich zvierat vrátane koní. Občas sa stáva, že vás pri oddychu na lavičkách pri hoteli milo vyrušia mačky alebo kozliatka, ktorým zavoňali dobroty z vášho ruksaku. Z Geráv máme možnosť zostúpiť smerom do doliny Malé Zajfy, na Stratenskú Pílu a do obce Stratená, alebo kratšou cestou po zelenej turistickej značke priamo do obce Dedinky. Dnes volíme druhý, kratší variant.

Dedinky a priehrada Palcmanská Maša

Náš výlet ukončujeme v obci Dedinky, na brehu priehrada Palcmanská Maša. Palcmanská Maša je často považovaná za jednu z najkrajších, no i najchladnejších priehrad na Slovensku, čo je počas horúcich letných dní len výhodou. Postavená bola v roku 1954 a spolu dvomi nádržami pri meste Dobšiná tvorí prepojené Vodné dielo Dobšiná, na ktorom funguje prečerpávacia vodná elektráreň. Pokiaľ nám zvýšil čas, môžeme si pri Palcmanskej Maši požičať šliapací čln a dopriať si romantickú plavbu po hladine priehrady. Hladoši si zas iste radi pochutia dobrotami z ponuky Pizzerie Lumaro, reštaurácie Penziónu Koliba Zuzana priamo pri brehu priehrady, alebo na terase zariadenia Lahôdky Delika.

 

Otázky pre šikovných pozorovateľov:

  1. Akú dĺžku má sedačková lanovka z Dediniek na planinu Geravy? Napomôže vám informačná tabuľa pri údolnej stanici lanovky.
  2. Priamo na planinu Geravy vedie aj ďalšia známa roklina Slovenského raja, ktorá je jedinou na juhu národného parku (ústiacou v povodí rieky Hnilec). Ako sa táto roklina volá?
  3. Veľmi zaujímavé a ojedinelé stavebné riešenie môžeme vidieť na železničnej trati v úseku medzi obcami Dedinky a Stratená. Okrem dvoch tunelov a niekoľkých mostov tu železnica prechádza priamo krížom cez priehradu Palcmanská Maša. Juhozápadná časť priehrady oddelená od zvyšku vodného diela železničnou traťou je tiež hojne vyhľadávaná rekreantmi. Viete ako sa volá?

 

Pre koho je výlet určený?

Roklina Veľký Sokol patrí medzi náročnejšie úseky Slovenského raja, preto si tento celodenný výlet vyžaduje nielen primeranú fyzickú kondíciu a turistickú výbavu, ale aj základné skúsenosti s pohybom v prostredí roklín Slovenského raja. Pre vychádzku s menšími deťmi alebo pre prvé zoznámenie sa s exponovaným prostredím roklín Raja odporúčame zvoliť inú, jednoduchšiu trasu (napríklad Zejmarskú roklinu).

 

Tip

Na výlet sa rozhodne nezabudnite vybaviť vhodným športovým oblečením, nepremokavou turistickou obuvou, do ruksaku si pribaľte aj nepremokavú bundu alebo pršiplášť a dostatok jedla a tekutín na celý deň. Pokiaľ na výlet a z výletu cestujete verejnou dopravou, časy odchodov spojov si dobre overte. V letnej sezóne a mimosezóne sa výrazne líšia.

 

Ako sa sem dostanete?

Na Hrabušickú Pílu, odkiaľ náš výlet začíname, počas letnej sezóny pravidelne premávajú autobusové spoje z mesta Spišská Nová Ves. Rovnako z Dediniek, kde náš výlet končí, sa vieme dostať späť do Spišskej Novej Vsi autobusom, prípadne vlakom s prestupom na autobus v Nálepkove, alebo v Margecanoch.

 

Parkovanie

Na Hrabušickej Píle sa nachádza platené parkovisko pre turistov.

 

Možnosti stravovania v okolí:

  • Horský hotel Geravy, Geravy, tel. č.: 0911 110 978, 0911 581 679, 0911 463 504, e-mail: ondrejkova@gmail.com
  • PIZZA & CAFE Lumaro, Dedinky 75, tel.č.: 0908 930 959,
  • Reštaurácia Pelle, Dedinky 108, tel. č.: 0905 390 398, e-mail: dedinky@ubytovaniededinky.sk
  • Penzión Koliba Zuzana, Dedinky 127, tel. č.: 0905 278 397, 0910 199 942, e-mail: kolibazuzana@gmail.com
  • Penzión Reštaurácia Pastierňa – Dedinky 42, 0907365375

Možnosti ubytovania v okolí:

  • Horský hotel Geravy, Geravy, tel. č.: 0911 110 978, 0911 581 679, 0911 463 504, e-mail: ondrejkova@gmail.com
  • Hotel Priehrada Dedinky – Dedinky 107, tel. č.: 0903969109
  • Hotel Mlynky – Biele Vody 252, Mlynky, tel. č.: 0915351166
  • Penzión Salamander – Palcmanská Maša 293, Mlynky, tel. č.: 0910842369
  • Penzión pod Guglom – Prostredný Hámor 389, Mlynky, tel. č.: 0903016865