OOCR Slovenský raj & Spiš

Oblastná organizácia cestovného ruchu SLOVENSKÝ RAJ & SPIŠ  (OOCR)

OOCR Slovenský raj & Spiš vznikla ku dňu 1. 3. 2016 zlúčením OOCR SPIŠ a OOCR Slovenský raj. Obe organizácie vznikli a fungovali samostatne od roku 2012. OOCR SPIŠ pôsobila a svoje činnosti smerovala do územia Južného Spiša. Kľúčové aktivity a podujatia boli zamerané na rozvoj turistiky, najmä cykloturistiky po jedinečnej spišskej krajine, budovanie komplexnej siete trás cykloturistického Spiša, či propagácia Spiša ako zaujímavej zimnej destinácie. OOCR Slovenský raj vznikla ako súčasť realizácie projektu Švajčiarsko – slovenskej spolupráce.  Pôsobila a svoje činnosti smerovala do územia Slovenského raja – dolného (južného) Spiša, ale i Gemera a časti Horehronia. Aktivity a podujatia boli zamerané najmä na rozvoj turistiky a cykloturistiky v Národnom parku Slovenský raj. Od roku 2014 tieto dve významné organizácie na podporu rozvoja turistického ruchu spolupracovali formou partnerstva, čím urobili prvý krok k tomu, aby sa turizmus na Spiši dostal na lepšiu úroveň.

Turistika, cykloturistika a ďalšie produkty pre turistu a návštevníka nepoznajú umelé hranice medzi katastrami, administratívnymi hranicami okresov či krajov, ani hranice pôsobenia OOCR. Preto obe OOCR, Spiš a Slovenský raj, dospeli v  roku 2016 k dohode o spojení v prospech rozvoja cestovného ruchu v regióne Spiša a na území Slovenského raja. Ich spojením sa vybrané aktivity oboch organizácií dopĺňajú a spájajú.

Cieľom OOCR Slovenský raj & Spiš je vytvoriť zo Slovenského raja, historického Spiša a jeho prírodných a kultúrnych hodnôt celosvetovo významnú a navštevovanú turistickú destináciu.

Stanovy OOCR Slovenský raj & Spiš tu.

Výročná správa organizácie za rok 2017 (s presahom do r. 2016) tu.

Maskoti zo Slovenského raja a Spiša prinášajú šťastie

Nájsť v divokej prírode poklad, na to treba šťastie. Uprostred Slovenska sa schováva takýto poklad v podobe Národného parku Slovenský raj a regiónu Spiš, kde sa môžu turisti cítiť v bezpečí a užívať si zážitky rozprávkovej destinácie.  Permoník (škriatok) Šťastík symbolizuje banícke tradície susedných regiónov Spiš a Gemer. Šťastík je ten, čo so svojím náradím (krompáčom a lampou) mapuje a stráži všetko pod zemou nášho regiónu, pozná banícke cestičky a je pripomienkou na jaskyne Slovenského raja. Napriek tomu, že sa volá Šťastík, nebol šťastný, dokým sa jedného dňa pri svojom putovaní regiónom nestretol s malou lesnou vílou Šťastenkou. Šťastenka je tá, ktorá má kľúč od brán Slovenského raja. Po zime prebúdza všetko živé v prírode a na jeseň  uspáva. V ruke nosí zvonček, ktorým zvoní pre šťastie a plní priania. Stretnutie Šťastíka a Šťastenky symbolizuje spojenie OOCR Slovenský raj & Spiš.

Zverejnil: OOCR
Dátum zverejnenia: 9. apríla 2018
Podobné príspevky nájdete tu > O nás