Poráč „na konci sveta“

Dokonalý oddych „na konci sveta“. Pokiaľ hľadáte práve toto, rázovitá dedinka Poráč s priľahlou Poráčskou dolinou je pre vás ideálna voľba. Takmer nepoznaný klenot prírody južného Spiša, reprezentovaný krasovým pohorím Galmus často nazývaným aj „malý Slovenský raj“ či národnými prírodnými rezerváciami Galmuská tisina a Červené skaly, môže svojou krásou smelo konkurovať aj oveľa známejším dolinám, ako sú napríklad Zádielská na Gemeri, či Gaderská na Liptove. Podmanivé výhľady na celý Spiš sa otvárajú z vrcholov Vysoký vrch, Bukovec, Biela skala, Kňazovka a Slovinska skala, ktoré si zaručene zamilujete. Obľúbeným miestom pre dobrodruhov je tiež záhadná jaskyňa Šarkanova diera, ktorú kedysi obýval aj pračlovek a jaskynný medveď. Milovníci nordic walkingu si zas môžu užiť „walkovanie“ prekrásnou prírodou na špeciálnych značených okruhoch.

Tento odľahlý kus Spiša prekypuje taktiež baníckymi tradíciami, preto prijmite pozvanie nahliadnuť aj do baníckej minulosti obce Poráč. Navštívte Banský skanzen pri stredisku Poráč Park alebo sa prejdite niektorým z troch okruhov Poráčskeho baníckeho chodníka.

Užite si pokoj a intimitu tohto pôvabného miesta v území temperamentných a pohostinných Rusínov s vlastnou írečitou kultúrou, ktorí vám dajú pocítiť, že ste medzi nimi vítaní.

Zverejnil: OOCR
Dátum zverejnenia: 22. marca 2018
Podobné príspevky nájdete tu > Čo zažiť