Rokliny Slovenského raja

Divoké rokliny a tiesňavy plné nádherných vodopádov sú nesporne charakteristickou črtou Národného parku Slovenský raj. Neváhajte a vyberte sa aj vy do tohto čarovného kráľovstva nepoškvrnenej prírody. Zdolajte všetky rebríky a stúpačky a vychutnajte si nezabudnuteľný pocit prekonania samého seba. Všetky rokliny Slovenského raja (okrem Ferraty Kyseľ) sú s výnimkou mimoriadnych situácii otvorené celoročne. Prechod nimi je možný iba v smere proti prúdu potoka, teda zdola nahor. Každá roklina má svoju súbežnú návratovú cestu. Pre prechod roklinami je potrebná pevná, nepremokavá turistická obuv.

Suchá Belá

Náročnosť: stredná             Čas prechodu: cca 2 hodiny (+ 1,5 hodiny pre návrat)

Pozývame Vás spoznať najznámejšiu a turisticky najobľúbenejšiu roklinu Slovenského raja, Suchú Belú. Zeleno značený turistický chodník roklinou začína priamo pri turistickom centre Podlesok neďaleko obce Hrabušice. Pozor, prechod roklinou sa odporúča iba zdatným a dobre vystrojeným turistom, nakoľko sa v nej nachádza viacero náročných úsekov s nutnosťou šplhania sa po vysokých oceľových rebríkoch. Azda najnáročnejším ale aj najkrajším úsekom rokliny je sústava 40 metrov vysokých Misových vodopádov. Najužšie miesto rokliny je zovreté vysokými skalnými bralami, za ktorými nasleduje Okienkový vodopád s romantickým skalným oknom. Zo záveru rokliny je počas letnej sezóny možné zapožičať si bicykel pre zjazd po spevnenej ceste späť na Podlesok. Pokračovať je tiež  možné po vrchole Glacu modrou, neskôr červenou značkou až na Geravy, prípadne žltou a červenou značkou na Kláštorisko.

Kláštorská roklina

Náročnosť: nízka       Čas prechodu: cca 45 minút (+ 1,5 hod príchod ku rokline a 1,5 hod návrat)

Kláštorská roklina schovaná hlbšie v útrobách Slovenského raja je kratšou a menej náročnou alternatívou ku Suchej Belej, či iným „veľkým“ roklinám. Pritom svojou malebnosťou a bohatosťou vodopádov sa im azda i vyrovná. Dostanete sa k nej Prielomom Hornádu z Podleska, prípadne z Letanovského mlyna. Chodník roklinou je zeleno značený a ústí v „epicentre“ Slovenského raja, priamo na Kláštorisku.

Roklina Piecky

Náročnosť: stredná                Čas prechodu: cca 2 hod (+ 1,5 hod pre návrat)

Pokiaľ nemáte uprostred leta chuť na „nátresk“ v Suchej Belej, zájdite z Podleska trošku ďalej, do osady Hrabušice – Píla odkiaľ vedie malebná roklina Piecky. Žlto značená trasa Vás prevedie takmer nedotknutým prostredím s množstvom vodopádov a kaskád.

Roklina Veľký Sokol

Náročnosť: vysoká           Čas prechodu: cca 2,5 hod (+ 2,5 hod pre návrat)

Najdlhšia, jedna z najkrajších a pritom azda najmenej navštevovaná – tieto prívlastky patria rokline Veľký Sokol. Zároveň jedna z najnáročnejších roklín na fyzickú zdatnosť. Odmenou za odvahu a námahu Vám bude takmer nepoškvrnená ľudoprázdna príroda i adrenalín na rebríkoch a lávkach ponad vodopády. Ku rokline sa dostanete z turistického centra Hrabušice – Píla a vedie ňou žlto značený jednosmerný turistický chodník.

Roklina Sokolia dolina

Náročnosť: vysoká              Čas prechodu: cca 2 hod (+ 1,5 hod príchod k rokline a 3,5 hod návrat)

Pokiaľ patríte medzi milovníkov adrenalínu, rozhodne neobíďte roklinu Sokolia dolina, ktorá je často označovaná ako najdivokejšia roklina Slovenského raja. Pri jej prechode bude vašou výzvou pokoriť sústavou rebríkov a mostíkov najvyšší vodopád Slovenského raja – 70 metrový Závojový vodopád. Ku rokline sa najlepšie dostanete zo strediska Čingov, okolo rieky Hornád a následne po doline Bieleho potoka (smer Kyseľ, a ďalej). Trasa vhodná len pre fyzicky zdatných turistov netrpiacich strachom z výšok.

Zejmarská roklina

Náročnosť: nízka           Čas prechodu: cca 1 hod (+ 1 hod pre návrat)

Najkratšia a najmenej náročná tiesňava Slovenského raja a zároveň jediná na južnej strane Národného parku. Modro značený chodník začína na Bielych Vodách a roklinu absolvujete pri dobrom počasí za necelú hodinu. Na jej závere poteší občerstvenie v horskom hoteli Geravy. Prechod Zejmarskou roklinou je vhodný aj pre menej zdatných turistov či rodiny s deťmi.

Roklina Kyseľ

Náročnosť: nízka                  Čas prechodu: cca 1 hod

Ocitli ste sa na Kláštorisku a ešte vám ostalo dosť síl na nejakú tú roklinu? V tom prípade vám odporúčame navštíviť neďaleký Kyseľ. Roklina Kyseľ pozostáva z troch vetiev. Hlavnou vetvou vedie známa Ferrata Horskej záchrannej služby (viac informácií o ferrate tu), na ktorú nadväzujú ďalšie dve – Veľký a Malý Kyseľ. Tie je možné prejsť bez potreby ferratového setu. Patria medzi menej náročné, no rovnako pekné a fotogenické trasy. Z Kláštoriska sa k nim dostanete za ani nie polhodinu chôdze. Medzi najkrajšie miesta Malého Kyseľa patrí Machový vodopád, vo Veľkom Kyseli vás určite nadchne Vodopád ochrancov prírody či Vodopád v bariére.

Zverejnil: OOCR
Dátum zverejnenia: 15. marca 2018
Podobné príspevky nájdete tu > Čo zažiť