Skalolezenie

Terény na skalolezenie v Slovenskom raji a okolí:

Tomášovský výhľad

Tomášovský výhľad (Tomašák) je rozsiahly vápencový skalný útvar, ktorý sa nachádza asi 2 km južne od obce Spišské Tomášovce. Jedná sa o cca 250 metrov širokú a 30 – 40 metrov vysokú skalnú stenu, ktorá je súčasťou stien kaňonu Prielom Hornádu. Jej centrálna terasa poskytuje návštevníkom veľmi pekné výhľady do údolia Hornádu a Bieleho potoka, a taktiež na Vysoké Tatry.

Stena Tomašáku je orientovaná na juh, bežne sa na nej lezie od jari do jesene. Avšak za teplejších slnečných dní sa tam dá liezť aj v zime. Na Tomašáku nájdete cca 100 ciest rôznej obtiažnosti. Cesty sú zaistené fixnými istiacimi bodmi, preto sa väčšina lezcov zaobíde iba s expreskami. Väčšina z ciest sa dá liezť „na udicu“. Nákresy ciest je možné nájsť napríklad na tejto WEB stránke.

Tomášovský výhľad je prístupný po značenom turistickom chodníku z Čingova, kde je aj možnosť parkovania, ubytovania či stravovania. Lezci však najčastejšie parkujú v lokalite Ďurkovec, ktorá sa nachádza medzi rekreačnou oblasťou Čingov a obcou Spišské Tomášovce. Pri malom kameňolome je parkovisko, z ktorého sa za cca 20 minút chôdze dostanete na Tomašák.

Stratená

Táto lezecká oblasť sa nachádza v južnej časti Slovenského raja medzi obcou Stratená a lokalitou Stratenská píla – v miestach, kde sa rieka Hnilec vlieva do priehrady Palcmanská maša. Lezecké možnosti sa nachádzajú priamo nad cestou nad ľavým brehom rieky Hnilec. Jedná sa o 20 – 50 m vysoké vápencové stienky a veže situované na juh, kde nájdete vyše dvadsiatky odistených lezeckých ciest. Toto čarovné miesto poskytuje v lete okrem lezenia aj ďalšie možnosti ako člnkovanie, či kúpanie v priehrade.

Prístup k tejto lezeckej oblasti je jednoduchý – dostanete sa k nej od obce Stratená, ak pôjdete dole popri toku rieky Hnilec asi 800 metrov. Parkovanie je možné v obci Stratená, veľmi obmedzené možnosti parkovania sú aj priamo pod lezeckými sektormi.

Podlesok

V blízkosti rekreačnej oblasti Podlesok sa nachádza lezecká oblasť vo vápencových bralách na pravom brehu rieky Hornád – v mieste zvanom Hrdlo Hornádu, čo je vlastne začiatok kaňonu Prielom Hornádu. Dostanete sa tam z Podleska po modrej značke za cca 15 minút chôdze.

Jedná sa o malú lezeckú oblasť, kde nájdete iba cca 10 zaistených ciest rôznej obtiažnosti.

Zverejnil: OOCR
Dátum zverejnenia: 4. apríla 2018
Podobné príspevky nájdete tu > Čo zažiť