Slovenský raj zo Stratenej

Juh Slovenského raja v okolí malebnej horskej obce Stratená sa pýši mimoriadnym bohatstvom prírodných krás. Okrem jedinečnej Dobšinskej ľadovej jaskyne zapísanej do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO tu patria medzi najväčšie lákadlá Národná prírodná rezervácia Stratená s masívmi Srnčích a Sokolích skál, dominantný vyhliadkový vrch Havrania skala, NPR Mokrade Hnilca, Stratenský kaňon s náučným chodníkom vhodným aj pre pohybovo hendikepovaných návštevníkov, dolina Malých Zajfov, či malebné Tiesňavy, ktoré si získajú srdce azda každého návštevníka. Údolie rieky Hnilec tu navyše citlivo dotvára romantická železničná trať s množstvom tunelov a viaduktov. Okrem peších turistov si v okolí Stratenej prídu na svoje aj vyznávači cykloturistiky, hipoturistiky (Farma na Samelovej lúke), či severskej chôdze „nordic walking“, s vyznačenými štyrmi okruhmi s dĺžkou od 4 do 12,6 km. Adrenalínový zážitok pri prekonávaní prekážok v korunách stromov ponúka lanový park Tarzania Ostrá skala.

Stratenský kaňon

Stratenský kaňon blízko obce Stratená predstavuje krátky romantický kaňonovitý úsek pôvodne slúžiaci ako štátna cesta pre motorové vozidlá, ktorej význam sa stratil stavbou tunela. V súčasnosti ním vedie náučný chodník s infopanelmi o prírode Slovenského raja, vhodný primárne pre hendikepovaných návštevníkov odkázaných na invalídny vozík. Atraktívne prírodné prostredie kaňonu však zaiste osloví aj rekreačných turistov bez hendikepu, rodiny s deťmi, či cykloturistov. Priamo z kaňonu vedie jedna z prístupových ciest na dominantný vyhliadkový bod územia, vrch Havrania skala (1151 m.n.m.).

Havrania skala

Vrch Havrania skala týčiaci sa nad obcou Stratená ponúka jedinečné severné i južné vyhliadky na takmer celé územie Slovenského raja a jeho okolie. Priamo zo Stratenej sa na vrchol dostanete pomerne strmým výstupom po zeleno značenom turistickom chodníku pomedzi Sokolie skaly a okolo unikátneho prírodného prvku Občasný prameň. Záverečný úsek výstupu vedie po žlto značenom chodníku.

Borovniak

Atraktívny vyhliadkový vrch Borovniak (často zamieňaný so susedným neprístupným vrcholom Ondrejisko) je dominantou južnej hranice Slovenského raja. Ponúka nádherné panoramatické pohľady na Kráľovu hoľu, hornú časť Hnileckej doliny. Za priaznivého počasia z neho zazriete dokonca aj Vysoké Tatry. Na Borovniak sa najlepšie dostanete zo Stratenej, časť Dobšinská Ľadová Jaskyňa po žltej a následne červenej turistickej trase, prípadne zo sedla Besník po červenej cez sedlo Čuntava.

Kopanec

Sedlo Kopanec ležiace na spojnici severu a juhu Slovenského raja je známe svojimi vzácnymi lúkami s najvyššou koncentráciou rastlinných druhov na metri štvorcovom v strednej Európe. Jedinečná kombinácia výhľadov, rastlín a absolútneho ticha uprostred Raja. Obľúbené oddychové miesto cykloturistov.

 

 

Zverejnil: OOCR
Dátum zverejnenia: 20. marca 2018
Podobné príspevky nájdete tu > Čo zažiť