Telgárt a okolie Kráľovej hole

Podhorie legendami opradenej Kráľovej hole zdobia početné klenoty prírody i ľudského umu. Azda najviac sa ich nachádza v okolí rázovitej obce Telgárt, ležiacej na rozhraní troch národných parkov: Slovenský raj, Nízke Tatry a Muránska planina. Nádherné lúky sedla Besník či prameň rieky Hron môžete obdivovať aj z vozňa motorového vlaku kľukatiaceho sa po romantickej železničnej trati Margecany – Červená Skala. Táto je vďaka svojim početným technickým dielam, čarovným viaduktom a unikátne riešeným tunelom často považovaná za najkrajšiu na Slovensku. Leto v okolí Telgártu patrí najmä pešej turistike a cykloturistike. Ak sa tu však vyberiete cez zimu, môžete si užiť aj skvelú lyžovačku v stredisku Ski Telgárt.

Jazda vláčikom po železničnej trati Margecany – Červená Skala

Ddeväť tunelov, takmer tri stovky mostov, unikátne technické diela Chmarošský a Telgártsky viadukt, a to všetko zasadené do malebnej prírody Slovenského raja a Nízkych Tatier. To je vizitka železničnej trate Margecany – Červená Skala – jednej z najpozoruhodnejších stavieb svojho druhu v strednej Európe. Trať bola dokončená už v roku 1936, no jazda vlakom po nej predstavuje nezabudnuteľný zážitok dodnes. Pýši sa dokonca niekoľkými „naj“. Konkrétne železobetónový oblúk Telgártskeho viaduktu bol prvou stavbou tohto typu na tratiach Československých železníc a v tuneli pod Besníckym sedlom trať prechádza najvyšším bodom spomedzi všetkých železníc štandardného rozchodu na Slovensku. V blízkosti Telgártu sa na trati nahchádza aj unikátny technický prvok – Telgártska slučka s Tunelom Kornela Stodolu, kde vlak na špirále dlhej 2,3 kilometra prekonáva výškový rozdiel 31 metrov. Na pekný výlet po tejto trati môžete nastúpiť v Dedinkách alebo v Telgárte (Dedinky – Telgárt 8:06, 16:03, Telgárt – Dedinky 7:31, 15:23).

Turistika

Hory v okolí Telgártu ponúkajú nespočetné možnosti turistiky a cykloturistiky. Ak patríte medzi aktívnych športovcov ktorí sa neboja výziev, vyštverajte sa pešo, či dokonca na bicykli na monumentálnu, takmer dva kilometre vysokú Kráľovú hoľu. Tá je zároveň najvyšším miestom na Slovensku, kde vedie oficiálny cykloturistický chodník. V chladnejších dňoch za priaznivého jasného počasia je možné z vrcholu Kráľovej hole vidieť až vrchy rumunských Karpát! Rekreačným turistom zasa odporúčame vychádzku ku prameňu druhej najdlhšej slovenskej rieky Hron, na romantické lúčne sedlo Besník, či neďaleký 1 268 metrov vysoký vyhliadkový vrch Borovniak.

Sedlo Besník, v pozadí Kráľova hoľa

Zverejnil: OOCR
Dátum zverejnenia: 20. marca 2018
Podobné príspevky nájdete tu > Čo zažiť