Žrebovanie prebehlo, víťazi boli kontaktovaní, gratulujeme – So Štastíkom a Štastenkou v ústrety poznania Slovenského raja a Spiša

Súťaž plná dobrodružstiev pre všetky deti a ich rodičov.

Projekt “So Šťastíkom a Šťastenkou v ústrety poznaniu Slovenského raja a Spiša”
je realizovaný s finančnou podporou Nadačného fondu EMBRACO.

Milí kamaráti!
Sme veľmi radi, že ste zavítali ku nám, do regiónu Spiša a Slovenského raja. Tešia sa
aj Šťastík so Šťastenkou. Pýtate sa ktože to je? Škriatok Šťastík a víla Šťastenka
sú nerozlučná dvojica, kúzelné bytosti žijúce v skrytých zákutiach Slovenského raja,
ktoré strážia poklady, dozerajú na bezpečie turistov a prinášajú im šťastie. Veľmi radi
sa hrajú a zabávajú, no ešte radšej objavujú nové záhady a zaujímavosti. A keďže náš
región skrýva nevšedných miest neúrekom, rozhodli sa obrátiť s prosbou o pomoc na
vás. Ak navštívite zaujímavé miesta uvedené na tejto stránke a správne zodpoviete
na zvedavé otázky Šťastíka a Šťastenky, čaká na vás množstvo dobrodružstiev, ktoré ak všetky prekonáte získate darček a budete zaradení do žrebovania o hodnotné ceny!

Pravidlá súťaže
Vašou úlohou je navštíviť / absolvovať vybrané zaujímavosti Slovenského raja a Južného Spiša, popísané nižšie na tejto stránke alebo na mapke, ktorú si môžeš vyzdvihnúť v TIC Spišská Nová Ves a TIC Dobšiná. Ako dôkaz o zdolaní jednotlivých lokalít slúžia vaše selfie fotografie z určených miest. Na každej fotografii by malo byť vidno Vašu tvár a orientačný objekt v teréne, ktorý je tiež ku každej lokalite uvedený. Do výzvy sa môže zapojiť každé dieťa z rodiny jednotlivo. Ku každej z lokalít sa viaže jedna súťažná otázka. Otázky nie sú zložité, ak dané miesta navštívite, určite na ne nájdete odpoveď. Tí z Vás, ktorí navštívia aspoň desať z dvanástich vybraných zaujímavosti, správne zodpovedia na súťažné otázky budú po skončení súťaže zaradení do žrebovania o hodnotné ceny. Súťaž trvá od 5. augusta do 31. októbra 2022. Zlosovanie výhercov prebehne bezprostredne po skončení súťaže. Po zozbieraní 10 fotografií a 10 odpovedí príďte do TIC Spišská Nová Ves alebo TIC Dobšiná, kde po overení fotografií miest a dátumov návštev lokalít dostanete darček a odovzdáte vyplnení súťažný kupón.

Súťažné lokality:

Slatvinský minerálny prameň Anna

Otváracia doba: nepretržite počas dňa

Názov prameňa je odvodený od krstného mena grófky Anny Csákyovej (Čákiovej), ktorá si túto vodu nechávala dovážať do svojho kaštieľa a údajne pila iba túto. Prameň sa nachádza v strede obce, v budove potravín. Minerálna voda bola zachytená z prameňa „Anna“ a voľakedy sa volala „Slatvinka“. Voda je vyvedená potrubím mimo budovu. Priamo k pramienku sa dostanete pomocou krátkych schodíkov. Slatvinka má celoročne rovnakú teplotu. Vyviera z veľkej hĺbky masívu Sľubica z pohoria Branisko. Má liečebné účinky, vďaka obsahu lítia pomáha pri správnom fungovaní obličiek a dýchacích ciest.

Slatvinka je pitná, môžete ju ochutnať.

Fotka:  pri uvítacej tabuli pred areálom potravín

Otázka: Koľko stupňov má Slatvinka?

  1. 25 stupňov Celzia
  2. 9 stupňov Celzia
  3. 12 stupňov Celzia

Tomášovský výhľad

Otváracia doba: nepretržite počas dňa

Skalné bralo vám ponúkne panoramatický výhľad na okolitý kraj. Môžete z neho vidieť sútok riek Hornád a Biely potok, Čertovú sihoť a štíty Vysoké Tatry. V blízkosti sa nachádza jaskyňa “Michalova džura”. Na tomto mieste máte doslova celý svet pod nohami. Vychutnajte si tu veľkolepé a nezabudnuteľné výhľady. Táto skalná stena je väčšinou kolmá a je  obľúbeným miestom horolezeckého výcviku a skalolezeckých pretekov. Najjednoduchšia trasa vedie zo Spišských Tomášoviec, odkiaľ je výhľad vzdialený približne 1.5 km. Odtiaľ stačí nasledovať zeleno značený turistický chodník. Tomašák je dostupný aj na bicykli. Cyklotrasa vedie taktiež zo Spišských Tomášoviec.

Bude z teba horolezec?

Fotka: pri tabuli slovenských turistov

Otázka: Aká je nadmorská výška Tomášovského výhľadu?

  1. 894 m n. m.
  2. 600 m n. m.
  3. 680 m n. m.

Spišskonovoveská kostolná veža – Kostol Nanebovzatia Panny Márie – mesto Spišská Nova Ves

Otváracia doba: 1. máj – 30. september:
pondelok – piatok 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00
sobota 10.00, 12.00, 14.00, 16.00
nedeľa 15.00, 17.00

Počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja, t. j. v dňoch 29. 8., 1. 9. a 15. 9. v čase 15.00 a 17.00.

Vstupenky do kostolnej veže sa kupujú pred výstupom v TIC Spišská Nová Ves na Letnej 49, tel. +421 53 429 8293.

Rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie ponúka nádherný pohľad na mesto a okolie s majestátnou panorámou Vysokých Tatier. Veža bola postavená v rokoch 1892 – 1893 podľa plánov profesora Imricha Steindla. Nachádza sa tu najvyššie položená zvonica na Spiši. Návštevníci majú možnosť vidieť päticu zvonov: Šmertny zvon a zvony Urban, Concordia, Peter a Medián. Na veži si môžeme všimnúť drevené sochy štyroch evanjelistov, sú dielom sochára Júliusa Fuhrmanna.

V najvyššej kostolnej veži Slovenska sa pripravte na 155 schodov.

Fotka: na najvyššom možnom prístupnom balkóniku s výhľadom na mesto

Otázka: Koľko metrov má kostolná veža?

  1. 58 m
  2. 87 m
  3. 78 m

Nová rozhľadňa Schulerloch – nad mestom Spišská Nová Ves

Otváracia doba: nepretržite počas dňa

Schulerloch – „Školská diera“ je časť historického územia za Spišskou Novou Vsou, ktoré bolo využívané na oddych ako  pútnické miesto či ako strelnica. Veža sa skladá zo šiestich štvormetrových častí a strechy. Okolie rozhľadne je vhodné na turistiku, ale aj na cyklozjazdy alebo biatlon.

K rozhľadni sa môžete dostať po zelenej značenej trase buď z Novoveskej Huty (zaparkovať môžete pri pohostinstve Poľovník) alebo od Tarče (domova dôchodcov). Obe trasy majú približne 4,5 km (cca 1 hod. chôdze). Prejsť sa môžete aj zo Sadovej ulice (BMZ) po červeno značenej trase (trasa prechádza okolo Kaplnky Panny Márie Karmelskej).

Nezabudni si pribaliť aj sprej proti hmyzu.

Fotka: na najvyššom poschodí rozhľadne

Otázka: Koľko poschodí má nová rozhľadňa?

  1. 5
  2. 8
  3. 2

Smižianska kalvária – obec Smižany

Otváracia doba: nepretržite počas dňa

Smižany ležia v blízkosti Spišskej Novej Vsi. Majú takmer 8400 obyvateľov a ide o najväčšiu slovenskú obec.

Za tromi krížmi stojí malá kaplnka s datovaním rokov: výstavba 1905 a obnova 1997. Prvá etapa Smižianskej kalvárie bola dokončená na jar 2009. Výstavba Kalvárie bude pokračovať druhou etapou – inštalovaním osvetlenia a vybudovaním prístupových chodníkov k jednotlivým zastaveniam z prírodného kameňa. Po zdolaní štrnástich zastavení nasledujú tri kamenné kríže.

Na chvíľku sa zastav.

Fotka: pri troch krížoch

Otázka: Z čoho sú vyrobené tri kríže?

  1. z kameňa
  2. z dreva
  3. zo železa

Letanovský mlyn – obec Letanovce

Otváracia doba: nepretržite počas dňa

Sútok Trsteného potoka s riekou Hornád tu premosťuje zrekonštruovaná napodobnenina pôvodného kamenného kartuziánskeho mosta. Most postavili kartuziánski mnísi ako súčasť „kartuziánskej cesty na vrch“ v roku 1454. Tá viedla z dnešného Kláštoriska do grangie (hospodársky dvor) – Tiba pri Spišských Tomášovciach. Zvyšky tejto cesty sa zachovali dodnes. Nad mostom, na ľavom brehu Hornádu stál do roku 1927 mlyn, podľa ktorého dostala lokalita aj pomenovanie. Po zrušení poddanstva sa dostal do vlastníctva obce. Letanovská obec ho v rokoch 1910-11 predala Karolovi Poledniakovi z Košíc. Mlyn bol pred tým drevený a nový majiteľ ho zbúral a postavil nový, moderný trojvalcový murovaný mlyn. Počas jeho prenájmu 10. januára 1927 mlyn vyhorel znova už nebol obnovený. Hať mlyna postupne chátrala a taktiež podľahla zubu času. Samotný mlyn bol neskôr obnovený ako rekreačná chata.

Letanovský mlyn rozdeľuje Prielom Hornádu na dve časti a je výborným východiskom vedúcim k turistickým strediskám Čingov, Podlesok a Kláštorisko. Oblasťou prechádza červený, modrý a žltý turistický chodník. Najbližší prístup je z obce Letanovce autom alebo pešo. V zime je tu možné lezenie v ľadopádoch.

Tak kde je ten mlyn?

Fotografia: na letanovskom kamennom moste

Otázka: Aká je nadmorská výška Letanovského mlyna?

  1. 513 m n. m.
  2. 615 m n. m.
  3. 321 m n. m.

Detský park Zahrajme sa na baníkov – obec Poráč, Poráčska dolina

Otváracia doba: nepretržite počas dňa

Detský park v rekreačnom stredisku v Poráčskej doline s funkčnými modelmi banských strojov v prírode projekt Obecného úradu v Poráči. Stroje uvádzajú do pohybu tokom vody v drevenom koryte detskí návštevníci sediaci na lavičke nad parkom. Roztočia tak napr. vodný mlyn, ktorý „oživí“ baníka, verné imitácie banských vozíkov sa po naplnení vodou do určitej výšky preklopia podobne, ako sa z vozíkov vyklápala vyťažená ruda. V blízkosti detského parku banské múzeum a vstup do štôlne Pavol. Poráčska dolina sa nachádza v Slovenskom rudohorí v blízkosti Slovenského raja pod obcou Poráč. Poráč je stará horská banícka obec v nadmorskej výške 760 m. V baniach sa tu ťažilo zlato, striebro, meď (červené zlato) a neskôr železná ruda a ortuť.

Ak budeš mať čas môžeš prejsť 1 z 3 okruhov náučných chodníkov:
http://naucnechodniky.eu/poracsky-banicky-chodnik/

Fotografia: pri drevenej soche napravo od vchodu do štôlne Pavol

Otázka: Táto drevená socha je socha

  1. svätého Pavla
  2. svätej Barbory
  3. Štastíka

Spišský hrad – obec Žehra

Otváracia doba: máj – september
denne: 09.00 – 19.00, posledný vstup do hradu o 18.00

Spišský zámok je zrúcanina hradu, ktorá zaberá vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch. Zámok je dominantou širokého okolia pre dva východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Patrí medzi 6 najväčších hradných komplexov Slovenska. Je zapísaný v Zozname Svetového dedičstva UNESCO. Na niekoľko storočí bol hrad sídlom spišského župana, a tým aj hlavným centrom svetskej moci na Spiši.  V hradnom komplexe sú v súčasnosti umiestnené muzeálne expozície Spišského múzea o dejinách hradu a stredovekých zbraniach. Hrad je dnes v stave veľkých rekonštrukcií. Úmyslom je hradný areál sprístupniť, čo najviac pre verejnosť.

Cíťte sa na chvíľu ako hradné kniežatá.

Fotografia: pred vstupnou bránou do hradu

Otázka: Z akého roku pochádza prvá písomná zmienka o hrade?

  1. 1120
  2. 1560
  3. 1132

Hojdačka – obec Gelnica

Otváracia doba: nepretržite počas dňa

Nachádza sa vedľa rozhľadne Bognár nad obcou Gelnica. Dostať sa k nej dá z okraja mestskej časti Legy, smerom od obce Jaklovce. K hojdačke vyjdete za 2530 minút. Užite si oddych a hojdanie.

Fotografia: na hojdačke

Otázka: V akom tvare je hojdačka?

  1. Koleso
  2. Štvorec
  3. Srdce

Dobšinská ľadová jaskyňa – obec Stratená

Otváracia doba:
pondelok: zatvorené

utorok nedeľa: 9.00 16.00

Jaskyňa svojou dĺžkou a hĺbkou patrí k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe. Vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Treba k nej vystúpiť serpentínovým chodníkom s prevýšením 130 metrov z osady Dobšinská ľadová jaskyňa. Dĺžka prehliadkovej trasy vnútri trvá približne 30 minút.

Zo svetoznámych ľadových jaskýň je Dobšinská ľadová jaskyňa najnižšie položená, čo zvýrazňuje jej jedinečnosť. Ľad sa zachováva vďaka tvaru jaskyne, ktorá od vchodu klesá. V jej spodnej časti sa udržiava studený vzduch, ktorý sa ani v lete neohreje nad hranicu bodu mrazu.

Nezabudnite si so sebou pribaliť teplé oblečenie.

Fotografia: pred vstupom do jaskyne

Otázka: Od ktorého roku je jaskyňa zaradená do svetového prírodného dedičstva?

  1. 1990
  2. 2000
  3. 2010

Palcmanská Maša – obec Dedinky

Otváracia doba: nepretržite počas dňa

Pôvodnými obyvateľmi tohto okolia čiže obcí Mlynky a Dedinky boli baníci, ktorí v okolitých horách vyhľadávali a ťažili medené a železné rudy. K baníkom sa prisťahovali drevorubači, uhliari a spracovatelia vyťažených rúd, ktorí ich tavili a spracovávali v tzv. mašách a hámroch. V roku 1960 bola k obci pripojená jej dnešná miestna časť Dobšinská Maša, pôvodne osada mesta Dobšiná.

Miestna časť obce Mlynky a nad ňou ležiaca rovnomenná umelá vodná nádrž na hornom toku Hnilca na styku Slovenského raja a Volovských vrchov. Vodná nádrž je súčasťou prečerpávacej vodnej elektrárne Dobšiná, prvej prečerpávacej elektrárne na Slovensku, spustenej v roku 1953. Teplotou vody patrí medzi najchladnejšie vodné nádrže na Slovensku.

Ak ste otužilci pribaľte si aj plavky a uterák.

Fotografia: pri tabuli náučného chodníka Slovenský Raj juh.

Otázka: Celková plocha nádrže je?

  1. 85 hektárov
  2. 96 hektárov
  3. 150 hektárov

Kláštorisko – obec Letanovce

Otváracia doba: nepretržite počas dňa

Je to jedna z najnavštevovanejších lokalít v národnom parku Slovenský raj. Aj s deťmi sa sem dostanete napríklad cez Prielom Hornádu, záverečný výstup prechádza cez Kláštorskú roklinu. Trasy sem vedú z Čingova alebo Podleska. Na Kláštorisko prídeme cez tiesňavu Suchá Belá a Piecky.

Z histórie Kláštoriska sa vie, že kláštor vybudovali mlčanliví kartuziánski mnísi. Toto miesto nazvali Rajom a pomenovanie mu vydržalo do dnešného dňa. Avšak ich kľudný život bol často krát narúšaný plieniacimi vojskami a zbojníkmi zo šíreho okolia. Cirkev musela urobiť protiopatrenia a tak rozhodla o zbúraní stavby a odsťahovaní mníchov z tejto oblasti. Do dnešného dňa sa zachovali len zbytky muriva, avšak na rekonštrukcii sa postupne už pár rokov pracuje. Možno sa raz dočkáme finálnej podoby…

Ak si zabudnete desiatu, nezúfajte, nachádza sa tu aj bufet.

Fotografia: pri slnečných hodinách  medzi múrmi Kláštoriska.

Otázka: Z koľkého storočia pochádza kláštor?

  1. 14. storočie
  2. 16. storočie
  3. 13. storočie

Štastík a Šťastenka sa veľmi potešia ak sa zapojíš a spolu objavíte krásne miesta v Slovenskom raji a na južnom Spiši.

Prikladáme aj mapku s otázkami.