Banské diela, jaskyne a výhľady na „konci sveta“

Poráčska dolina – Poráč – Vysoký vrch – Šarkanova diera – Kňazovka – Poráčska dolina

Prechodili ste už Slovenský raj zo všetkých strán a radi by ste na južnom Spiši objavili niečo nové? Alebo jednoducho preferujete miesta mimo hlavných destinácií, na ktorých sa nemusíte tlačiť medzi húfmi návštevníkov? Vyberte sa s nami spoznať menej známy kút regiónu, ktorý však o to viac prekvapí svojou divokou krásou – pohorie Galmus a Poráčsku dolinu. Galmus je vďaka svojmu krasovému reliéfu, početným jaskyniam, skalným bralám s výhľadmi a neprístupným divokým roklinám niekedy nazývaný aj „malý Slovenský raj“. Priľahlej Poráčskej doline zas medzi miestnymi s dávkou humoru prischol prívlastok „koniec sveta“.

Okrem prírodných krás okolie Poráčskej doliny a rázovitej obce Poráč zdobia aj početné banské diela, v ktorých sa ešte nedávno dobývala najmä železná ruda a baryt. Dnes tu náročnú prácu baníkov približuje a banské technické diela sprístupňuje Banský skanzen a tri okruhy Poráčskeho baníckeho chodníka.

Ideálnym východiskom i cieľom túr v okolí Poráča je rekreačné stredisko Poráč Park v Poráčskej doline, s možnosťou ubytovania, stravovania a pestrého športovo-rekreačného vyžitia. Z neho sa v rámci nášho výletu najprv vyberieme červeným banským chodníkom. Na ňom si obzrieme Banský skanzen, Štôlne Peter a Pavol, Štôlňu Všechsvätých a Jamu Poráč. Následne z obce Poráč zdoláme Vysoký vrch, jeden z najkrajších panoramatických vyhliadkových bodov na celom južnom Spiši. Náučný chodník Šarkanova diera nás privedie k rovnomennej tajomnej jaskyni, ktorú v praveku obýval pračlovek i jaskynný medveď. Z náučného chodníka sa napojíme na modro značenú turistickú magistrálu Galmusu a v lokalite Zbojský stôl odbočíme k ďalšiemu veľmi atraktívnemu vyhliadkovému bodu Kňazovka. Z Kňazovky nás čaká návrat späť do Poráčskej doliny, kde výlet zakončíme opäť v Poráč Parku pri chutnej večeri alebo remeselnom pivku Buchvald.

 

Poráčska dolina, Banský skanzen a banícky chodník

Poráčska dolina spájajúca obce Poráč a Slovinky patrí medzi najmalebnejšie doliny na južnom Spiši. Jej os tvorí Poráčsky potok a po oboch stranách ju lemujú strmé skalné bralá Národnej prírodnej rezervácie Červené skaly. Cez leto dolinu vyhľadávajú chalupári, peší turisti, cykloturisti a vyznávači nordic walkingu, cez zimu predovšetkým lyžiari, ktorí v jej okolí majú k dispozícii hneď dve menšie lyžiarske strediská. Pre svoju relatívnu odľahlosť si však stále zachováva intímnu, romantickú atmosféru a zástupy turistov v nej rozhodne nehrozia.

V blízkosti rekreačného strediska Poráč Park sa nachádza už spomínaný Banský skanzen. Jeho súčasťou je rekonštrukcia koľajovej trate banského vláčika, ktorý po nej premáva. Vidieť tu môžeme aj autentické modely banských strojov a interaktívne ukážky využitia vody pre prácu v bani. „Oživte“ prúdom vody baníka dolujúceho rudu či banskú klopačku. V blízkej budúcnosti má k skanzenu pribudnúť zaujímavý Banský orloj. Neďaleko banského skanzenu sa tiež nachádzajú vstupy do pôvodných banských štôlní Peter a Pavol. V Štôlni Peter sú dokonca sprístupnené podzemné priestory v dĺžke 120 metrov. Ďalej po červenej trase banského chodníka smerom do obce Poráč natrafíme aj na vstup do Štôlne Všechsvätých, vybudovanej ešte v 19. storočí.

Tesne pred vstupom do obce prechádzame okolo šachty „Jama Poráč“, ktorá mala v čase jej dokončenia v roku 1968 maximálnu hĺbku 506 metrov a siaha až po obzory baní v susednej obci Rudňany. Pokiaľ by ste mali na Poráči viac času, Poráčsky banícky chodník ma spolu tri vetvy – okrem červenej (4,5 km) aj žltú (5,85 km) a modrú (8,25 km), ktoré odkrývajú ďalšie zaujímavé pamiatky baníctva v okolí obce.

Obec Poráč

Rázovitá horská obec Poráč patrí k najvyššie položeným obciam na južnom Spiši. Obývajú ju temperamentní Rusíni s vlastnou kultúrou a  prevažne gréckokatolíckym vierovyznaním. Najhodnotnejšou kutlúrno-historickou pamiatkou obce je gréckokatolícky barokový Chrám sv. Demetera z 18. storočia, ktorý bol v r. 1998 vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. V obci sú k dispozícii základné služby – obchod s potravinami a zmiešaným tovarom a pohostinstvo. Z autobusovej zastávky v centre obce sa dá pravidelnou verejnou autobusovou dopravou dostať do okresného mesta Spišská Nová Ves.

Vysoký vrch

Vysoký vrch nad obcou Poráč vysoký 874 m.n.m. za priaznivého počasia ponúka jeden z najkrajších výhľadov v celom regióne. Vidno je z neho Vysoké Tatry, Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách, Slovenský raj, Levočské vrchy, Branisko a skoro celú Hornádsku kotlinu. Pozorné oko pri pohľade z Vysokého vrchu neprehliadne ani majestátny Spišský hrad. Na vrchole sa nachádza prístrešok so stolom a posedením, ktorý môžeme využiť na oddych a doplnenie síl pred ďalšími kilometrami výletu.

Šarkanova diera

Prírodná pamiatka Šarkanova diera je puklinovo-riečna jaskyňa nachádzajúca sa na úbočí Vysokého vrchu a Borisovej v pohorí Galmus, neďaleko obce Poráč. Je voľne prístupná verejnosti a jej chodby majú dĺžku až 177 metrov. Zapáľme si baterky alebo čelové lampy a vydajme sa do jej útrob. Na stenách jaskyne môžeme pozorovať prvky sintrovej výzdoby. Najzaujímavejšími časťami jaskyne sú tzv. Pastierska chodba, Vysoký dóm a Galéria. Šarkanova diera spolu so susednou 17 metrov dlhou neprístupnou jaskyňou Chyža patrí medzi významné archeologické náleziská. Našli sa v nich kostrové pozostatky jaskynného medveďa, vlka, jeleňa a jaskynného leva, ako aj stopy po osídlení pravekým človekom v mladšej dobe kamennej. Pri prechode jaskyňou si dávajme veľký pozor, aby sme predišli úrazu – strop je miestami výrazne znížený a dno jaskyne nerovné a klzké…

Kňazovka

Od Šarkanovej diery nás náučný chodník privádza na vrch Borisová, z ktorého pokračujeme po modrej a následne žltej turistickej značke na vyhliadkové miesto Kňazovka. Ide o vrch ležiaci na vrcholovej planine pohoria Galmus, s panoramatickými výhľadmi severným smerom do Hornádskej kotliny, na Vysoké Tatry, Levočské vrchy a Branisko. Na Kňazovke sa nachádza aj duchovné miesto s lavičkami, krížom a sochou Panny Márie, kde sa príležitostne konajú bohoslužby v prírode. V blízkosti vyhliadky tiež môžeme objaviť Útulňu Dobrého pastiera slúžiacu pre provizórne prenocovanie turistov a pútnikov. Priamo pri útulni stojí prístrešok s posedením a ohnisko. Ideálne miesto, kde si môžeme opäť na chvíľu oddýchnuť a dopriať si niečo na pitie a pod zub zo svojich zásob. Z Kňazovky sa následne vraciame po rovnakej trase až na vrch Borisová, odkiaľ nás pokračovanie Náučného chodníka Šarkanova diera privádza späť k rekreačnému stredisku Poráč Park v Poráčskej doline.

 

Otázky pre šikovných pozorovateľov:

  1. Aké živočíchy obývajú pohorie Galmus? (dočítate sa na jednom z panelov Náučného chodníka Šarkanova diera)
  2. V baniach v okolí obce Poráč sa ťažila nielen železná ruda a baryt, ale aj iné druhý minerálov. Podarí sa vám zistiť aspoň jeden z nich?
  3. Kde sa archeológom podarilo nájsť najstaršie kosti zdomácneného psa na území Slovenska? (pomôže vám informačný panel pri Šarkanovej diere)

 

Pre koho je výlet určený a čo si naň netreba zabudnúť vziať:

Výlet s dĺžkou približne 13 kilometrov patrí medzi stredne náročné turistické vychádzky. Vyžaduje si primeranú kondíciu a turistickú výbavu – nepremokavé turistické topánky, športové oblečenie, dostatok tekutín a jedla do ruksaku na celý deň. Aj s prestávkami by sme ho mali zvládnuť za približne 6 hodín. Pre vstup do jaskyne Šarkanova diera si netreba zabudnúť zobrať aj dostatočne silný zdroj svetla. Vychádzka sa dá v prípade nedostatku síl mierne skrátiť vynechaním odbočky na Kňazovku.

 

Ako sa sem dostanete?

Do obce Poráč a Poráčskej doliny, kde začína naša vychádzka, vedie štátna cesta z mesta Spišská Nová Ves. Je to jediný smer, z ktorého sa tu autom či verejnou autobusovou dopravou možno dostať (prípadne pešo alebo na bicykli z mesta Krompachy a Sloviniek, po turistickej a cykloturistickej trase hore Poráčskou dolinou).

 

Parkovanie:

Parkovisko sa nachádza buď v centre obce Poráč, alebo pri rekreačnom stredisku Poráč Park.

 

Možnosť ubytovania a stravovania:

Poráč Park relax & sport centrum – Poráčska dolina, Poráč, 0905794705