Kaňonom i roklinou za klenotom histórie v Slovenskom raji

Podlesok – Prielom Hornádu – Kláštorská roklina – Kláštorisko – Podlesok

Chodník po stúpačkách uchytených na skale vysoko nad riekou Hornád a roklina plná vodopádov a strmých rebríkov, ktorá ústí na tajomnom, legendami opradenom Kláštorisku. Tieto výzvy Slovenského raja nás čakajú v rámci jediného okružného pešieho výletu. Tento výlet je perfektná voľba pre všetkých milovníkov dobrodružstva. Stredne náročná turistická vychádzka, ktorú skúsenejší turisti zvládnu za pol dňa, nás navyše prevedie tými najkrajšími a najprísnejšie chránenými lokalitami severnej časti národného parku s mimoriadne vzácnou faunou i flórou. Prijmite pozvanie a ponorte sa spolu s nami do krás Raja.

 

Hrabušice – Podlesok

Štart i cieľ našej vychádzky je v turistickom centre Podlesok neďaleko obce Hrabušice, kde je dobrý prístup autom i verejnou dopravou. K dispozícii je veľké parkovisko, rovnako ako stravovacie, ubytovacie a ďalšie športovo-rekreačné služby. Tak isto je tu v prevádzke turistické informačné centrum, s možnosťou zakúpenia máp, turistických bedekrov či spomienkových suvenírov. Priamo z Podleska začína aj zeleno značený turistický chodník známou a veľmi vyhľadávanou roklinou Suchá Belá. Dnes sa však odtiaľto vyberieme po modrom turistickom chodníku smer Hrdlo Hornádu.

 

Prielom Hornádu

Z lokality Hrdlo Hornádu vstupujeme do zóny dobrodružstva a nepoškvrnenej prírody Raja – čarovného kaňonu Prielom Hornádu. V rámci nášho dnešného výletu absolvujeme iba jeho kratšiu časť po ústie Kláštorskej rokliny, no o adrenalín rozhodne nebude núdza. Pripravte sa na niekoľko úsekov vybavených kovovými stúpačkami, po ktorých prekonáme skalné bralá vysoko nad hladinou rieky Hornád. Čaká nás tiež viacero reťazových mostov, drevených lávok a ďalších technických prvkov, ktoré preveria našu odvahu. Atmosféru dotvára šum vody pod nami, spev vtákov a magická scenéria ako v skutočnom raji.

 

Kláštoriská roklina

Jedna z kratších, no zároveň najkrajších roklín Slovenského raja, Kláštorská roklina, spája Prielom Hornádu s planinou Kláštorisko. Z lokality Kláštorská roklina – ústie ňou vedie zeleno značený turistický chodník (nepomýliť si so žltým, ktorý odtiaľto smeruje tiež na Kláštorisko, ale paralelne ponad roklinu). Celkovo sa v tejto jeden a pol kilometra dlhej rokline nachádza až 7 vodopádov, ktoré zdoláme pomocou vertikálnych kovových rebríkov. Pozor, nič pre slabé povahy alebo osoby trpiace strachom z výšok! Najvyšší vodopád Antona Straku dosahuje výšku až 13 metrov. Prechod roklinou je možný iba v smere zdola nahor, proti prúdu potoka. Zaberie nám necelú hodinu turistickým krokom.

 

Kláštorisko

Kláštorisko, kedysi zvané aj „skala útočiska“ pre ľud regiónu Spiš po stáročia predstavovalo miesto úkrytu pred nebezpečenstvom, či už to boli vojnové konflikty, pustošivé vpády nepriateľských národov, alebo šíriace sa epidémie smrteľných chorôb. Koncom 13. storočia si tu mníšsky rád kartuziánov na základoch staršieho opevnenia postavil rozsiahly kláštor. Od neho je odvodený aj dnešný názov tohto miesta. Verili, že tu budú mať ideálne podmienky a pokoj pre svoje duchovné rozjímanie a asketický spôsob života. Napriek jeho odľahlej polohe bol kláštor neskôr viackrát vyplienený. Ruiny kláštora ale vďaka mravenčej práci dobrovoľníkov starajúcich sa o jeho rekonštrukciu môžeme obdivovať dodnes.

V priebehu 20. storočia sa Kláštorisko stalo obľúbeným cieľom pre pešiu turistiku i dovolenku v prírode. Dnes je tu v prevádzke Bufet Kláštorisko s ponukou občerstvenia. V roku 2010 bol na Kláštorisku vybudovaný Symbolický cintorín obetiam Slovenského raja, venovaný pamiatke všetkých, ktorí tu tragicky prišli o svoje životy, a tiež tým, ktorí sa významnou mierou zaslúžili o rozvoj a ochranu národného parku. Z Kláštoriska sa rozvetvujú turistické chodníky do viacerých smerov. My po zelenom turistickom chodníku zostúpime späť do lokality Hrdlo Hornádu a odtiaľ do cieľa výletu na Podlesku.

 

Otázky pre šikovných pozorovateľov

 1. Viete vymenovať aspoň tri vodopády, ktoré sa nachádzajú v Kláštorskej rokline? Pomôže vám informačná tabuľka pri ústí rokliny.
 2. V akom roku mnísi kartuziáni dokončili svoj kláštor na Kláštorisku? Rok je napísaný na drevenej streche na priečelí kláštora.
 3. Lokalita Hrdlo Hornádu je známa a vyhľadávaná aj medzi vyznávačmi jedného adrenalínového športu. Viete akého?

 

Pre koho je výlet určený?

Výlet s dĺžkou cca 12 kilometrov a prevýšením 550 metrov patrí medzi stredne náročné turistické vychádzky. Výhodou sú skúsenosti s pohybom v exponovanom teréne. Výlet s menšími deťmi je vhodné dobre zvážiť podľa ich fyzickej zdatnosti a doterajších skúseností s turistikou. Výlet nie je vhodný pre osoby trpiace strachom z výšok.

 

Tip

Na výlet si nezabudnite zobrať vysoké nepremokavé topánky, nepremokavú bundu prípadne pršiplášť, do ruksaku náhradné ponožky, dostatočné množstvo tekutín a jedla. Chodník Kláštorskou roklinou vedie priamo korytom toku, v prípade vyššieho stavu vody môže byť jej prechod obmedzený.

 

Ako sa sem dostanete?

Na Podlesok sa môžete dostať buď vlastným automobilom, alebo autobusmi verejnej hromadnej dopravy, ktoré premávajú zo smeru od Popradu a Spišskej Novej Vsi. Niektoré majú zastávku až priamo pri stredisku Podlesok. Iné stoja v centre obce Hrabušice, prípadne na rázcestí smerom do obce Betlanovce, odkiaľ sa dá na Podlesok jednoducho dostať pešo (z obce 2 km, z rázc. Betlanovce 1 km). Najbližšia zastávka osobných vlakov sa nachádza v obci Vydrník (5,8 km od Podleska).

 

Parkovanie

Parkovanie je možné na platenom parkovisku priamo v turistickom centre Podlesok.

 

Viac informácií

www.vraji.sk, www.slovenskyraj.eu, www.hzs.sk, www.npslovenskyraj.sopsr.sk

 

Možnosti stravovania

 • Reštaurácia Rumanka Podlesok – Podlesok 817, 053 15 Hrabušice, 0907 289 262
 • Ranč Podlesok – Podlesok, 053 15 Hrabušice, 0918 407 077, 0905 961 341
 • Hotel Slovenský raj – Hrabušice – Majer 492, 053 15 Hrabušice, 053/449 04 94

 

Možnosti ubytovania v okolí

 • Autocamping Podlesok – Podlesok, 053 15 Hrabušice, 053/429 91 65
 • Malý Majer Podlesok – Podlesok č. 1015/69, 053 15 Hrabušice, 0907 289 262
 • Ranč Podlesok – Podlesok, 053 15 Hrabušice, 0918 407 077, 0905 961 341
 • Ranč u Trapera – Podlesok 491, Podlesok, 053 15 Hrabušice, 0915 987 232
 • Hotel Slovenský raj – Hrabušice – Majer 492, 053 15 Hrabušice, 053/449 04 94