Rokliny Slovenského raja

Divoké rokliny Slovenského raja a tiesňavy plné nádherných vodopádov sú nesporne charakteristickou črtou Národného parku Slovenský raj. Vyberte sa do čarovného kráľovstva nepoškvrnenej prírody. Zdolajte všetky rebríky a stúpačky a vychutnajte si nezabudnuteľný pocit prekonania samého seba. Väčšina roklín Slovenského raja je otvorené celoročne. Každá roklina má svoju súbežnú návratovú cestu. Pre prechod roklinami je potrebná pevná, nepremokavá turistická obuv.

Suchá belá

Náročnosť: stredná. Čas prechodu: cca 2 hodiny (+ 1,5 hodiny pre návrat)

Spoznajte najznámejšiu a turisticky najobľúbenejšiu roklinu Slovenského raja, Suchú Belú. Zeleno značený turistický chodník roklinou začína priamo pri turistickom centre Podlesok neďaleko obce Hrabušice. Pozor, prechod roklinou sa odporúča iba zdatným a dobre vystrojeným turistom, nakoľko sa v nej nachádza viacero náročných úsekov s nutnosťou šplhania sa po vysokých oceľových rebríkoch. Azda najnáročnejším ale aj najkrajším úsekom rokliny je sústava 40 metrov vysokých Misových vodopádov. Najužšie miesto rokliny je zovreté vysokými skalnými bralami, za ktorými nasleduje Okienkový vodopád s romantickým skalným oknom. Zo záveru rokliny je počas letnej sezóny možné zapožičať si bicykel pre zjazd po spevnenej ceste späť na Podlesok. Pokračovať je tiež  možné po vrchole Glacu modrou, neskôr červenou značkou až na Geravy, prípadne žltou a červenou značkou na Kláštorisko.

Kláštorská roklina

Náročnosť: nízka. Čas prechodu: cca 45 minút (+ 1,5 hod príchod ku rokline a 1,5 hod návrat)

Kláštorská roklina schovaná hlbšie v útrobách Slovenského raja je kratšou a menej náročnou alternatívou ku Suchej Belej, či iným „veľkým“ roklinám. Vyrovnáva sa im však malebnosťou a krásnym pohľadom na vodopády. Dostanete sa k nej Prielomom Hornádu z Podleska, prípadne z Letanovského mlyna. Chodník roklinou je zeleno značený a ústí v „epicentre“ Slovenského raja, priamo na Kláštorisku.

Roklina Piecky

Náročnosť: stredná. Čas prechodu: cca 2 hod (+ 1,5 hod pre návrat)

Pokiaľ nemáte uprostred leta chuť na „nátresk“ v Suchej Belej, zájdite z Podleska trošku ďalej, do osady Hrabušice – Píla odkiaľ vedie malebná roklina Piecky. Žlto značená trasa vás prevedie takmer nedotknutým prostredím s množstvom vodopádov a kaskád.

Roklina Veľký Sokol

Náročnosť: vysoká. Čas prechodu: cca 2,5 hod (+ 2,5 hod pre návrat)

Najdlhšia, jedna z najkrajších a pritom najmenej navštevovaná – tieto prívlastky patria rokline Veľký Sokol. Zároveň jedna z najnáročnejších roklín na fyzickú zdatnosť. Odmenou za odvahu a námahu Vám bude takmer nepoškvrnená ľudoprázdna príroda i adrenalín na rebríkoch a lávkach ponad vodopády. Ku rokline sa dostanete z turistického centra Hrabušice – Píla a vedie ňou žlto značený jednosmerný turistický chodník.

Roklina Sokolia dolina

Náročnosť: vysoká. Čas prechodu: cca 2 hod (+ 1,5 hod príchod k rokline a 3,5 hod návrat)

Pokiaľ patríte medzi milovníkov adrenalínu, rozhodne neobíďte roklinu Sokolia dolina, ktorá je často označovaná ako najdivokejšia roklina Slovenského raja. Pri jej prechode bude výzvou pokoriť sústavou rebríkov a mostíkov najvyšší vodopád Slovenského raja – 70 metrový Závojový vodopád. Ku rokline sa najlepšie dostanete zo strediska Čingov, okolo rieky Hornád a následne po doline Bieleho potoka (smer Kyseľ, a ďalej). Trasa vhodná len pre fyzicky zdatných turistov netrpiacich strachom z výšok.