Za výhľadmi pohoria Galmus

Olcnava – Blatná – Za horou – Chata Galmus – Biela skala – Chata Galmus – Zbojský Stôl – Kňazovka – Olcnava

Pohorie Galmus na južnom Spiši je podcelkom Volovských vrchov a medzi turistami sa často teší prívlastku „Malý Slovenský raj“. Dôvodom je hlavne krasový charakter pohoria s desiatkami jaskýň, hlbokých neprístupných roklín a vysokých skalných vrcholov, z ktorých sa otvárajú podmanivé výhľady. Asi najobľúbenejším nástupným bodom pre turistiku v pohorí Galmus je obec Poráč, no dnes budeme na naše potulky vyrážať z dedinky Olcnava ležiacej v údolí rieky Hornád. Dostaneme sa tu buď autom alebo osobným vlakom zo Spišskej Novej Vsi, prípadne aj v smere od Košíc, Margecian, Spišských Vlách či Krompách. Trasa výletu nás zavedie na dva veľmi atraktívne výhľady tohto pohoria – Biela skala a Kňazovka.

 

Za horou

Z obce Olcnava po zelenom turistickom chodníku stúpame k rekreačnej oblasti Blatná a následne schádzame spevnenou cestou až k rybníku v lokalite Za horou, miestnymi nazývanej aj „Zahura“. Ide o oddychové miesto veľmi vyhľadávané nielen obyvateľmi neďalekého mesta Spišské Vlachy, ale aj návštevníkmi z celého regiónu. Rybník, ktorý sa tu nachádza, ponúka počas leta ideálne podmienky pre pobyt pri vode a rybolov. Na svahu nad rybníkom návštevníka na prvý pohľad upúta dominantný nápis „ZAHURAWOOD“. Chata Sabinka priamo pri rybníku ponúka stravovacie a ubytovacie služby. Na priľahlom mini amfiteátri, ako aj pri chate Sabinka sa počas leta pravidelne konajú rozličné kultúrne podujatia a zábavy so živou hudbou. Po krátkej zastávke na Zahure pokračujeme v našom výlete stúpaním po žlto značenom turistickom chodníku smer chata Galmus, a následne na vyhliadkový vrchol Biela skala.

 

Biela skala

Vrch Biela skala sa vypína nad rázovitou obcou Slovinky a neďalekým mestom Krompachy. Z obidvoch sem tiež vedú pešie turistické chodníky. Z Bielej skaly sa otvárajú atraktívne výhľady juhovýchodným smerom na Slovinky, okolité hrebene Volovských vrchov a do Poráčskej doliny. Za priaznivého počasia je v diaľke vidno aj dominantný masív Kojšovskej hole. Na samotnom vrchole Bielej skaly sa nachádza lavička a drevený kríž. Nechýba ani vrcholová kniha umiestnená v nerezovej schránke pripevnenej na rázcestníku, do ktorej sa môžete zapísať. Nasleduje zostup späť do lokality chata Galmus, odkiaľ nás čaká postup vrcholovou planinou pohoria Galmus po modro značenom turistickom chodníku, smer Nad Sejkovou a Zbojský stôl.

 

Kňazovka

Na rázcestí v lokalite Zbojský stôl sme odbočili na žlto značený chodník a onedlho sa ocitáme na druhom vyhliadkovom mieste dnešnej túry – Kňazovke. Odmenou za námahu nám sú panoramatické výhľady severným smerom do Hornádskej kotliny, na Vysoké Tatry, Levočské vrchy a Branisko. Na Kňazovke sa nachádza aj duchovné miesto s lavičkami, krížom a sochou Panny Márie, kde sa príležitostne konajú bohoslužby v prírode. V blízkosti vyhliadky môžeme tiež objaviť Útulňu Dobrého pastiera slúžiacu pre provizórne prenocovanie turistov a pútnikov. Priamo pri útulni stojí prístrešok s posedením a ohnisko. Ideálne miesto, kde si môžeme opäť na chvíľu oddýchnuť a dopriať si niečo na jedenie a pitie zo svojich zásob. Z Kňazovky máme pred sebou už len zostup po žltom turistickom chodníku späť do Olcnavy.

 

Otázky pre šikovných pozorovateľov:

  1. Oproti Slovinskej skale vstup do Poráčskej doliny „stráži“ ďalší atraktívny vyhliadkový vrch s nadmorskou výškou 1014 metrov. Poznajú ho zväčša iba miestni, jeho pomenovanie je odvodené od obce Slovinky. Viete podľa mapy zistiť ako sa volá?
  2. Pri pohľade z Kňazovky bystrému oku za priaznivého počasia neujde historická dominanta Spiša, Spišský hrad. Ten je spolu s mestom Levoča a ďalšími pamiatkami okolia v rámci jedného celku zaradený do známeho svetového zoznamu kultúrneho a prírodného dedičstva. Viete akú skratku má organizácia, ktorá tento zoznam zostavila?

 

Pre koho je výlet určený

Ide o celodenný výlet, ktorý kvôli svojej dĺžke a prevýšeniu vyžaduje primeranú fyzickú kondíciu. Je vhodný aj pre rodiny s deťmi, pokiaľ deti majú už s turistikou skúsenosti a sú kondične zdatné. Väčšina trasy vedie po kvalitných spevnených lesných cestách. V prípade neočakávaného zdržania alebo iných komplikácií počas výletu je možné ho na viacerých miestach skrátiť, napríklad odbočením z Bielej skaly dole do Sloviniek alebo Krompách.

 

Tip

Pokiaľ výlet nepotrebujete nutne ukončiť v Olcnave, z Kňazovky môžete pokračovať ďalej po hrebeni Galmusu smerom do obce Poráč, z ktorého sa dá odbočiť aj ku známej jaskyni Šarkanova diera a na ďalší atraktívny vyhliadkový bod Vysoký vrch. Z Poráča potom premávajú pravidelné verejné autobusové spoje do mesta Spišská Nová Ves.

 

Ako sa sem dostanete?

V Olcnave majú zastávku pravidelné osobné vlaky z mesta Spišská Nová Ves, ako aj z Margecian, Krompách, Spišských Vlách a okolitých obcí. V prípade že sem prichádzate osobným autom, odbočka do Olcnavy z hlavnej cesty č. 536 sa nachádza medzi obcami Bystrany a mestom Spišské Vlachy.

 

Parkovanie

Parkovanie je možné priamo v obci Olcnava.

 

Viac informácií:

http://www.keturist.sk/info/luky-a-horske-luky/planina-a-pohorie-galmus/

 

Možnosti stravovania v okolí:

  • Nostalgie Restaurant & Café, Letná 49, Spišská Nová Ves, tel.: 053/441 41 44, e-mail: nostalgie@nostalgie.sk
  • Reštaurácia Hotela Metropol****, Štefánikovo námestie 2, Spišská Nová Ves, tel.: 053/417 47 00, e-mail: recepcia@hotel-metropol.sk

 

Možnosti ubytovania v okolí:

  • Hotel Metropol****, Štefánikovo námestie 2, Spišská Nová Ves, tel.: 053/417 47 00, e-mail: recepcia@hotel-metropol.skň
  • Penzión Resa, Fabiniho 10, Spišská Nová Ves, tel.: 0905 550 475, 0944 723 343, e-mail: info@penzionresa.sk
  • PB Apartments, Zimná 178/43, Spišská Nová Ves, tel.: 0904 546 644, e-mail: reservation@pbapartments.sk
  • Apartmány Spiš, Spišská 3359/3, Spišská Nová Ves, tel.: 0907 378 522, e-mail: slavomira@vastusko.sk