Za najkrajšími výhľadmi v okolí Spišskej Novej Vsi

Smižany, Maša – Čingov – Sovia skala – Košiarny briežok – Matka Božia – Medvedia hlava – Kvašné lúky – Spišská Nová Ves

Mesto Spišská Nová Ves je medzi turistami známe ako ideálne východisko pre turistiku v Slovenskom raji. Ponúka nespočetné možnosti ubytovania, stravovania, kultúrneho, športového a spoločenského vyžitia – popri turistike, i ako náhradný program v prípade nepriaznivého počasia. A pomyselné „brány“ do Slovenského raja sú odtiaľto doslova na dohľad. V pešo dostupnej vzdialenosti od mesta sa nachádza hneď niekoľko nádherných vyhliadkových miest Raja. Dnes navštívime tri z nich – Soviu skalu pri Čingove, Matku Božiu a Medvediu hlavu.

 

Smižany, Maša

Náš výlet štartujeme v lokalite Smižany, Maša. Zo Spišskej Novej Vsi do Smižian premáva pravidelná mestská hromadná doprava. Nechávame sa viesť modro značeným turistickým chodníkom dolinou rieky Hornád. Je to najkratšia (a i najkrajšia) spojnica medzi obcou Smižany a turistickým strediskom Čingov. Asi najromantickejším zákutím tejto turistickej trasy je lokalita pri Zelenej lávke, kde si rieka Hornád prebíja cestu pod strmým skalným bralom. Osadené sú tu lavičky, na ktorých sa dá v pokoji oddýchnuť pri zvukoch tečúcej rieky. Za krátku chvíľu prichádzame k bufetu Ihla, kde po prípadnom občerstvení odbočíme na prvý výhľad dnešného dňa.

 

Sovia skala

Pri bufete ihla odbočujeme doľava hore kopcom na zelenú turistickú značku. Po asi 15 minútach strmého stúpania sa ocitáme na vyhliadkovom mieste Sovia skala. Celý Čingov máme odtiaľto ako na dlani. Severozápadným smerom sa nám za priaznivého počasia otvárajú pohľady aj na neďalekú obec Spišské Tomášovce, zvlnenú krajinu Hornádskej kotliny a štíty Vysokých Tatier. Zo Sovej skaly pokračujeme ďalej po zelenej turistickej trase, ktorá nás privedie až do rekreačnej oblasti Košiarny briežok.

 

Košiarny briežok

Rekreačná oblasť Košiarny briežok je jedným z najčastejších cieľov vychádzok Spišskonovovešťanov. Cez víkendy a za priaznivého ho vyhľadáva množstvo rekreantov a chalupárov. Občerstvenie vonku na vzduchu na záhrade pred bufetom Novákova chata vždy dobre padne. K dispozícii je tu tiež umelá lezecká stena s možnosťou požičania lezeckej výstroje priamo v Novákovej chate, mini futbalové ihrisko a široká otvorená lúka ako stvorená pre letné bláznenie sa s priateľmi či s rodinou. Z Košiarneho briežka odbočujeme na žltú turistickú trasu, ktorá nás po spevnenej lesnej asfaltovej ceste po cca hodine stúpania privedie na Sedlo Medvedia hlava. Cesta je zároveň cykloturistickou trasou, preto aby sme sa vyhli kolízii s cyklistami, držme sa hlavne v menej prehľadných úsekoch pri pravom okraji cesty.

 

Matka Božia

O necelú polhodinu chôdze zo Sedla Medvedia hlava po žltom turistickom chodníku prichádzame na ďalší veľmi atraktívny vyhliadkový vrch s názvom Matka Božia. Otvárajú sa nám z neho panoramatické výhľady západným smerom do centrálnej časti Slovenského raja, hlavne na vrchy Dubnica a Jabloň. V diaľke sa opäť za priaznivého počasia vynárajú aj Vysoké Tatry. Na vrchole Matky Božej sa nachádzajú lavičky, ktoré ideálne poslúžia pre krátky oddych a občerstvenie pred ďalším úsekom výletu.

 

Medvedia hlava

Z Matky Božej sme zostúpili opäť na rázcestie na Sedle Medvedia hlava, odkiaľ po žltej turistickej značke stúpame na vrchol kopca Medvedia hlava. Medvedia hlava – tretia vyhliadka dnešnej turistiky – nás víta výhľadom s južnou orientáciou. Pred nami sa vypína masív Muráňa (1 260 m.n.m.), pod nami dolina riečky Holubnica a osada Rybníky patriaca k obci Novoveská Huta (mestská časť Spišskej Novej Vsi). Z Medvedej hlavy zostúpime do lokality Pod Medveďou hlavou. Odtiaľto je možnosť vybrať sa po modrej značke dolinou Medvedia dolka do Novoveskej Huty. My však pokračujeme ďalej po žltom turistickom chodníku a cez takzvané Kvašné lúky pozvoľna klesáme až do Spišskej Novej Vsi, kde náš výlet ukončíme.

 

Otázky pre šikovných pozorovateľov:

  1. Okrem Sovej skaly sa neďaleko Čingova nachádza ešte jeden oveľa známejší a azda i najnavštevovanejší výhľad v Slovenskom raji. Viete ako sa volá?
  2. V akej nadmorskej výške leží výhľad Matka Božia? Napovie vám tabuľka na turistickom smerovníku.

 

Pre koho je výlet určený?

Ide o dlhší celodenný výlet, ktorý vyžaduje primeranú fyzickú kondíciu. Dá sa zvoliť aj kratší variant a odbočiť už z Košiarneho briežku späť do Smižian alebo do Spišskej Novej Vsi.

 

Tip

Rozhodne si na výlet nezabudnite zobrať pevnú turistickú obuv, športové oblečenie, do ruksaku nepremokavú bundu alebo pršiplášť a dostatok jedla a tekutín na celý deň.

 

Ako sa sem dostanete

Nástupný bod výletu Smižany, Maša sa nachádza v blízkosti zastávky autobusu mestskej hromadnej dopravy zo Spišskej Novej Vsi. Názov zastávky je „Smižany, podjazd“. Vzdialenosť z mesta je tu približne 4 kilometre, takže sa dá zvoliť aj alternatíva postupu pešo po chodníku okolo rieky Hornád. Mesto Spišská Nová Ves má priame železničné a autobusové spojenia s väčšinou miest a obcí v regióne.

 

Parkovanie

Parkovanie je možné priamo v lokalite Smižany, Maša, pri začiatku turistického chodníka, pod úpätím stúpania štátnej cesty smerom do Spišských Tomášoviec a na Čingov.

 

Viac informácií

www.vraji.sk, www.slovenskyraj.eu, www.npslovenskyraj.sopsr.sk

 

Možnosti stravovania v okolí

  • Penzión Stefani, Tatranská 1298/5, Smižany, tel.: 053/ 443 17 35, e-mail: penzion@stefani.sk
  • Nostalgie Restaurant & Café, Letná 49, Spišská Nová Ves, tel.: 053/441 41 44, e-mail: nostalgie@nostalgie.sk
  • Reštaurácia Hotela Metropol****, Štefánikovo námestie 2, Spišská Nová Ves, tel.: 053/417 47 00, e-mail: recepcia@hotel-metropol.sk

 

Možnosti ubytovania v okolí 

  • Penzión Stefani, Tatranská 1298/5, Smižany, tel.: 053/ 443 17 35, e-mail: penzion@stefani.sk
  • Hotel Metropol****, Štefánikovo námestie 2, Spišská Nová Ves, tel.: 053/417 47 00, e-mail: recepcia@hotel-metropol.skň
  • Penzión Resa, Fabiniho 10, Spišská Nová Ves, tel.: 0905 550 475, 0944 723 343, e-mail: info@penzionresa.sk
  • PB Apartments, Zimná 178/43, Spišská Nová Ves, tel.: 0904 546 644, e-mail: reservation@pbapartments.sk
  • Apartmány Spiš, Spišská 3359/3, Spišská Nová Ves, tel.: 0907 378 522, e-mail: slavomira@vastusko.sk