Cykloturistika v Slovenskom raji: Spoznajte Spiš na bicykli

Slovenský raj preslávili dychberúce rokliny, tiesňavy a pešie turistické trasy. Súčasťou národného parku sú aj pestré a nemenej krásne cyklotrasy. Rôzna náročnosť umožňuje skoro každému užiť si jedinečnú prírodu a atmosféru zo sedadla bicykla. Pozrite si Cyklosprievodcu a vyberte si dobrodružstvo na mieru. 

Cyklotrasy Slovenského raja a južného Spiša

Južný Spiš ponúka viac než 600 kilometrov nádherných cyklotrás, z nich takmer 110 km prechádza národným parkom Slovenský raj. Niektoré úseky cesty sú súčasťou Spišskej alebo Hnileckej cyklomagistrály. Trasy sú rozdelené do viacerých skupín podľa náročnosti. Dobrodružstvo na bicykli môžete začať v Spišskej Novej Vsi, Krompachoch, Gelnici či v dedinkách Hnilčík a Poráč.

Skúsenejší cykloturisti radi kombinujú viacero trás a vytvárajú si vlastné okruhy. Zo sedadla bicykla dokážete preskúmať rôzne časti Slovenského raja, napríklad pohorie Galmus, priehradu s názvom Palcmanská Maša a množstvo úchvatných hrebeňových výhľadov z menších či väčších kopcov.

Kliknite pre zobrazenie cyklomapy Južného Spiša

Kliknite pre zobrazenie Cyklosprievodcu

Spišská cyklomagistrála

Začiatok cyklomagistrály je v obci Hrabušice. Trasa pokračuje po poľných cestách a stáča sa okolo Hornádu až do Spišskej Novej Vsi. Cesta sa naďalej tiahne popri Hornáde cez niekoľko menších obcí. Skupinu obcí ukončujú Spišské Vlachy. Z Vlách nasleduje stúpanie do obce Žehra. Magistrála končí blízko veľkolepého Spišského hradu.

Hnilecká cyklomagistrála

Prechádza celou Hnileckou dolinou. Väčšina turistov začína cestu na Mlynkách pri železničnej zastávke, pokračuje okolo Palcmanskej Maše. Trasa údolím je lemovaná malebnými kopcami a lesmi Slovenského rudohoria. Vďaka klesaniu po celý čas môžu krásu doliny obdivovať aj neskúsení a rekreační cyklisti. Hnilecká cyklomagistrála prechádza 11 obcami a končí pri vodnej nádrži Ružín.

Ako vybrať správny chodníček?

Cykloturistika v raji je vhodná aj pre menej zdatných cyklistov, no treba starostlivo vybrať trasu a nepreceňovať svoje schopnosti. Cyklosprievodca ponúka trasy rozdelené podľa náročnosti. Menej skúseným turistom a rodinám s deťmi odporúčame voliť nenáročné okruhy s označením „REKREA”. Cyklisti s lepšou kondíciou iste zdolajú trasy s označením „SPORT”. Dobrodružstvá s označením „EXPERT” radšej prenechajte len skutočným profesionálom v jazde na bicykli.

 

Kde si požičať bicykel?

Spoľahlivé bicykle si viete požičiať priamo v Spišskej Novej Vsi v lokálnej predajni a požičovni Bicykle SCHWABIK. Ponuka obsahuje aj moderné e-bicykle. Elektrický motor pomôže zdolať aj náročné kopce s ľahkosťou. Ešte viac si budete môcť vychutnať krásne prostredie a atmosféru lesov.

Na Čingove a Podlesku sa nachádza tiež viacero požičovní bicyklov. Môžete si rezervovať bicykle dopredu alebo skúsiť šťastie priamo na mieste.