NAJ zážitky v okolí obce Dedinky a priehrady Palcmanská Maša

Trúfnete si vstúpiť do vôd najchladnejšej vodnej nádrže na Slovensku, vystúpať po rebríkoch okolo vodopádov až na vrchol Slovenského raja či zdolať Dobšinský kopec? Navštívte okolie obce Dedinky a zažite tie najbláznivejšie zážitky na jednom mieste. 

V údolí pod planinou Geravy na území Národného parku Slovenský raj sa rozprestiera priehrada Palcmanská Maša a na jej brehu romantická obec Dedinky. Či už hľadáte miesto pre aktívnu dovolenku plnú športových aktivít, turistiku v malebnej prírode alebo iba relax pri vode, ste tu správne. 

Okolie Dediniek počas leta ponúka pestré možnosti pešej turistiky, cykloturistiky a vodných športov na Palcmanskej Maši. V zime sa zas stáva obľúbeným cieľom lyžiarov a bežkárov. Medzi milovníkmi železničnej turistiky je známa trať Margecany – Červená Skala, ktorá Dedinkami prechádza a patrí medzi najkrajšie na Slovensku. V článku nižšie si predstavíme všetky tieto zaujímavé aktivity podrobnejšie.

Pešia turistika

Zejmarská roklina (GPS súradnice: 48°52’16.1″N 20°23’59.5″E)

Zejmarská roklina sa začína iba dvadsať minút chôdze od brehu Palcmanskej Maše v obci Mlynky – Biele Vody. Vďaka menšej náročnosti je vhodná (nielen) pre rodiny s deťmi a turistov, ktorí doposiaľ nemajú skúsenosti s pohybom v roklinách Slovenského raja. 

Sériou rebríkov popri Vodopádoch kapitána Nálepku postupujeme po modro značenom chodníku až k vrcholu rokliny na planine Geravy. Celý prechod roklinou trvá pokojným tempom približne hodinu. Na Geravách je možnosť občerstvenia v reštaurácii Hotela Geravy. Nachádza sa tu aj ekofarma s výbehmi rôznych druhov zvierat. 

Z Geráv môžeme pokračovať v turistike viacerými smermi. Zeleno značený turistický chodník nás pohodlne dovedie späť do Dediniek, kým červený a žltý smerujú ďalej do centrálnej časti Slovenského raja. Pozorný turista si všimne panely Náučného chodníka Slovenský raj – juh, ktorý odtiaľto vedie do malebnej doliny Malé Zajfy, na Stratenskú pílu a kopírujúc breh Palcmanskej Maše späť na Dedinky.  

 

Gačovská skala (GPS súradnice: 48°52’23.8″N 20°22’59.5″E)

Bralo Gačovskej skaly sa vypína priamo nad Dedinkami. Za priaznivého počasia ponúka nádherný výhľad na Palcmanskú Mašu, hrebene a planiny Slovenského raja a Volovských vrchov. Výstup na Gačovskú skalu nepatrí medzi mimoriadne náročné túry, no v súčasnosti je povolený iba s horským sprievodcom. Viac informácií o možnostiach sprevádzaného výstupu vám radi poskytnú na obecnom úrade na Dedinkách.

 

Dobšinský kopec a Kruhová (GPS súradnice: 48°50’43.4″N 20°24’08.0″E)

Panoramatické výhľady do okolia Dediniek sa otvárajú aj z neďalekého Dobšinského kopca a vrchu Kruhová. Ide o pomerne nenáročnú vychádzku, ktorú je ideálne začať v Dobšinskej Maši, miestnej časti Dediniek. 

Za námahu pri stúpaní na Dobšinský kopec nás ako prvý odmení výhľad južným smerom. Hlboko pod nami sa rozprestiera mesto Dobšiná obklopené Volovskými vrchmi, Stolickými vrchmi a Revúckou vrchovinou. Po červenej značke pokračujeme smerom k Sedlu Kruhová. Z planiny pod vrcholom sa otvárajú výhľady severným smerom. Vidieť odtiaľto môžeme veľkú časť Hnileckej doliny, Palcmanskú Mašu a okolité vrchy Slovenského raja.

 

Cykloturistika

Okolie Dediniek sa pýši čoraz hustejšou sieťou kvalitných cykloturistických trás. Nové možnosti pre horských cyklistov tu pribudli najmä po sprístupnení planiny Geravy zeleným cykloturistickým chodníkom zo Zadného Hýľa, respektíve z rázcestia Pod Suchým vrchom. Vznikol tak veľmi zaujímavý cyklo-okruh, ktorý sme nedávno predstavili aj v jednej z častí obľúbeného videoseriálu „Cyklovýlety Slovenský raj a južný Spiš“

V sedle horského bicykla môžete zdolať aj ďalšie atraktívne ciele v okoli ako Stratenský kaňon, dolina Malé Zajfy či horské lúky Voniarky. Všetky aktuálne cykloturistické trasy v území môžete nájsť v aktualizovanom vydaní mapy „Cykloregión Spiš – južná časť“, z roku 2019. Ak do Slovenského raja smerujete bez vlastného bicykla, viacero miestnych ubytovacích zariadení prevádzkuje požičovne horských bicyklov.

 

Zážitky na snehu a na ľade

Juh Slovenského raja má návštevníkom čo ponúknuť aj v zimnej sezóne. V obci Mlynky sa nachádzajú až dve lyžiarske strediská: Ski Gugel a Ski Mlynky – Biele Vody. Ponúkajú pokojnú lyžovačku na kvalitne upravených zjazdovkách za dostupné ceny. Milovníci bežeckého lyžovania počas zimy radi navštevujú Areál bežeckého lyžovania Mlynky – Biele Vody so strojovo upravovanými traťami. 

Vhodné podmienky pre pohyb na bežkách či korčuľovanie bývajú po výdatných mrazoch aj na zamrznutej hladine priehrady Palcmanská Maša. Pozor treba dávať iba na diery v ľade, ktoré si tu vysekávajú nadšenci otužovania. Ponorených v ľadovej vode ich najčastejšie stretnete pri západnom cípe Palcmanskej Maše na Stratenskej Píle.

 

Letná pohoda pri vode a na vode

Priehrada Palcmanská maša obklopená prírodou Slovenského raja je každoročne obľúbeným cieľom letných rekreantov. Okrem opaľovania, kúpania a plávania môžete využiť služby niekoľkých požičovní šliapacích člnov a paddleboardov a vyskúšať si plavbu po priehrade

Pri plavbe sa nechajte unášať západným smerom popod dva železničné mosty až ku Stratenskej Píle, kde sa vám otvorí priam rozprávková scenéria. Vynikajúce podmienky pre letnú rekreáciu sú aj v miestnej časti Dediniek Dobšinská Maša. Tu zasahuje juhozápadný cíp priehrady oddelený od jej hlavnej časti železničnou traťou. 

Keď sa dostatočne nabažíte slnečných lúčov, môžete sa zájsť schladiť do tieňa lesa k romantickým Vodopádom kpt. Nálepku v neďalekej Zejmarskej rokline.

 

*Tip od miestnych: 

ak sa rozhodnete cestovať do okolia Dediniek počas letnej sezóny, zvážte využitie existujúcich vlakových a autobusových spojov verejnej dopravy. Možnosti parkovania osobných automobilov sú tu obmedzené.