Prečo navštíviť Telgárt a krásne okolie Kráľovej hole?

Telgárt je nádherná lokalita na rozhraní národných parkov. Neďaleko sa nachádza Kráľova Hoľa a ďalšie pre turistov zaujímavé kopce. Prírodné krásy sú doplnené impozantnými technickými pamiatkami ako napríklad Telgártska slučka a Chmarošský viadukt.

Kde sa nachádza Telgárt?

Malebná obec leží na východnom okraji Banskobystrického kraja a stredného Slovenska. Poloha Telgártu je pre turistov perfektná. Dedinka rozprestretá na rozhraní troch národných parkov Slovenského raja, Muránskej planiny a Nízkych Tatier ponúka mnoho rozmanitých prírodných krás. Známa je aj vďaka technickým pamiatkám včetne Chmarošského viduktu.

Turistika

Národné parky sú vzdialené len zopár kilometrov a ponúkajú mnoho turistických trás. Medzi okruhmi rôznej náročnosti si vie vybrať skoro každý. Pozornosť pútajú rokliny Slovenského raja, no nemenej pestrý zážitok ponúka Sysľovisko Muránskej planiny vzdialené len 15 km. Vyhľadávaným cieľom je Kráľova hoľa. Na túru môžete vyraziť priamo z Telgártu, alebo prejsť autom bližšie k začiatku chodníka.

Technické pamiatky

Jednou z najznámejších technických pamiatok je impozantný Chmarošský viadukt. Rozhodne odporúčame aspoň sa zastaviť a spraviť si fotku. Pri ceste vlakom sa prechádza cez Telgártsku slučku. Vlak na špirále dlhej 2,3 kilometra prekonáva výškový rozdiel 31 metrov.

Ďalšie zaujímavosti

Samozrejme obec ponúka viacero zatiaľ nespomenutých pôvabných miest.

  • Meandre Hrona
  • Prameň Hrona
  • Meteorologická stanica Telgárt
  • Lyžiarske stredisko SKI Telgárt

Medzi trošku vzdialenejšie zaujímavosti patria:

  • Rybník pusté pole (7 km)
  • Múzeum zvonov Šumiac (8 km)

Veríme, že si dovolenku v blízkosti Telgártu užijete a pohodlne okúsite rozmanité krásy Slovenska.