Zažite Prielom Hornádu pešo, na lodi či korčuliach

Prielom Hornádu patrí k obľúbeným turistickým trasám v Slovenskom raji. Krásy prírody môžete obdivovať kráčajúc pozdĺž rieky Hornád. V prípade dostatku vody môžete rieku splavovať na lodi. V zime odporúčame korčuľovanie po zamrznutej hladine. Viac sa dozviete v článku.

Prielom Hornádu pešo

Prechod takmer 12 kilometrov dlhým malebným kaňonom patrí medzi najatraktívnejšie túry v Slovenskom raji. Prielom Hornádu spája turistické centrá Podlesok, Letanovský mlyn a Čingov. Sprevádzať vás bude modro značený náučný chodník s viacerými úsekmi vybavenými reťazovými mostíkmi, drevenými rebríkmi či adrenalínovými stúpačkami okolo skaly priamo ponad rieku Hornád.

Prechod sa odporúča primerane zdatným turistom s vhodným turistickým vybavením (minimálne pevná obuv). Nutnou výbavou je odolnosť voči strachu z výšok. Po ceste sa môžete občerstviť v bufete Pri Letanovskom mlyne (máj – sep: denne: 10:00 – 18:00).

prielom hornádu

Vyskúšajte splav rieky Hornád

V roku 2016 bola v Slovenskom raji okrem Ferraty Kyseľ uvedená aj ďalšia novinka – splav Prielomu Hornádu. Splavovať nádherný úsek vedúci územím s najvyšším 5. stupňom ochrany prírody môžete každoročne od 1. mája do 31. októbra. Splav je možný iba pri výške hladiny rieky od 70 do 110 centimetrov (aktuálny stav si môžete skontrolovať tu). Denne môže úsek splaviť maximálne 70 jedno až dvojmiestnych plavidiel.

Bližšie pravidlá k splavu Prielomu Hornádu nájdete na stránke Správy Národného Parku Slovenský raj.

prielom hornádu

Nezabudnuteľný zážitok na korčuliach či bežkách

V prípade tuhšej zimy, keď hladina rieky Hornád súvisle zamrzne, sa Prielom Hornádu mení na najdlhšie klzisko na Slovensku. Pridajte sa k stovkám návštevníkom, pre ktorých sa stal prechod Prielomom Hornádu na korčuliach či na bežkách nezabudnuteľným zážitkom!

prielom hornádu