Poklady kráľovského mesta

Miesto podujatia

Gelnica

Dátum podujatia

13.08.2022

Začiatok podujatia

V tento deň sa bližšie pozrieme na banícke remeslo v obci Žakarovce a v kedysi slobodnom kráľovskom baníckom meste Gelnica. Bohatá história nás prevedie po železnej ceste na Spiš, kde si pripomenieme dobu najväčšej slávy mesta a jeho okolia. Zoznámite sa s ťažkým remeslom baníkov, ktorých „kanceláriou“ bolo podzemie, plné bohatých kovov. Zabudnuté remeslo bude kľúčovým bodom tohto výletu plného zážitkov a nových poznatkov.

Miesta, ktoré počas výletu navštívime

Žakarovce

vznikli ako banícka obec na území Gelnice. Železorudné a medené bane boli v obci už v 16. storočí, avšak nájdené listiny uvádzajú, že vznik baníctva v tejto oblasti treba hľadať o niečo skôr. Časom sa tieto ložiská vzácnych kovov vyčerpali a bane postupne úplne zavreli. O tejto činnosti sa môžete dozvedieť viac na náučnom chodníku, kde vás čaká niekoľko interaktívnych zastávok. Sprevádzať nás bude odborník na tému.

Gelnica

Počiatky baníctva v oblasti Gelnice spadajú do 13. storočia. V dobe najväčšieho rozmachu baníctva sa tu ťažila medená ruda, v menšom množstve zlato a striebro, ortuť, olovo a železná ruda. Gelnické klince a reťaze boli známe v celom Uhorsku. Navštívime Banícke múzeum a jeho skanzen, kde si pozrieme štôlňu Jozef, zariadenie Pochwerk a taviacu pec, ktorá bola znovupostavená takmer po 300 rokoch.

Helcmanovce

Po ceste naberieme sily v reštaurácii Zlatý orol, kde nám padne vhod miestna klasika – panenka s hubovou omáčkou a maslovými bylinkovými haluškami.

Smolnícke múzeum a geoturistický náučný chodník Rotenberg

Slávu bývalého kráľovského banského mesta nám priblíži expozícia historického baníctva. Nájdeme tu zbierku minerálov a vzoriek rúd Smolníka a Slovenského rudohoria. Nahliadneme aj do tajov niekdajšej alchýmie. Štôlne a dobývky na Rotenbergu (Červenom vrchu) patria medzi najvzácnejšie zachované relikty historického baníctva na Slovensku. Historické banské práce na vrchu Rotenberg nad Smolníckym potokom boli zahájené už v 14. storočí. Prejdite sa s nami geoturistickým náučným chodníkom a určite sa dozviete viac o tejto banskej lokalite.

Viac info:

https://vylety.kosiceregion.com/vylety/poklady-kralovskeho-mesta/?utm_source=OOCR&utm_campaign=05137ef87a-TS+LEX+2020+retrospektiva_COPY_09&utm_medium=email&utm_term=0_565fb786b0-05137ef87a-370796761

Podobné podujatia