Poklady kráľovského mesta

Miesto podujatia

Gelnica

Dátum podujatia

13.08.2022

Začiatok podujatia

V tento deň sa bližšie pozrieme na banícke remeslo v obci Žakarovce a v kedysi slobodnom kráľovskom baníckom meste Gelnica. Bohatá história nás prevedie po železnej ceste na Spiš, kde si pripomenieme dobu najväčšej slávy mesta a jeho okolia. Zoznámite sa s ťažkým remeslom baníkov, ktorých „kanceláriou“ bolo podzemie, plné bohatých kovov. Zabudnuté remeslo bude kľúčovým bodom tohto výletu plného zážitkov a nových poznatkov.

Miesta, ktoré počas výletu navštívime

Žakarovce

vznikli ako banícka obec na území Gelnice. Železorudné a medené bane boli v obci už v 16. storočí, avšak nájdené listiny uvádzajú, že vznik baníctva v tejto oblasti treba hľadať o niečo skôr. Časom sa tieto ložiská vzácnych kovov vyčerpali a bane postupne úplne zavreli. O tejto činnosti sa môžete dozvedieť viac na náučnom chodníku, kde vás čaká niekoľko interaktívnych zastávok. Sprevádzať nás bude odborník na tému.

Gelnica

Počiatky baníctva v oblasti Gelnice spadajú do 13. storočia. V dobe najväčšieho rozmachu baníctva sa tu ťažila medená ruda, v menšom množstve zlato a striebro, ortuť, olovo a železná ruda. Gelnické klince a reťaze boli známe v celom Uhorsku. Navštívime Banícke múzeum a jeho skanzen, kde si pozrieme štôlňu Jozef, zariadenie Pochwerk a taviacu pec, ktorá bola znovupostavená takmer po 300 rokoch.

Helcmanovce

Po ceste naberieme sily v reštaurácii Zlatý orol, kde nám padne vhod miestna klasika – panenka s hubovou omáčkou a maslovými bylinkovými haluškami.

Smolnícke múzeum a geoturistický náučný chodník Rotenberg

Slávu bývalého kráľovského banského mesta nám priblíži expozícia historického baníctva. Nájdeme tu zbierku minerálov a vzoriek rúd Smolníka a Slovenského rudohoria. Nahliadneme aj do tajov niekdajšej alchýmie. Štôlne a dobývky na Rotenbergu (Červenom vrchu) patria medzi najvzácnejšie zachované relikty historického baníctva na Slovensku. Historické banské práce na vrchu Rotenberg nad Smolníckym potokom boli zahájené už v 14. storočí. Prejdite sa s nami geoturistickým náučným chodníkom a určite sa dozviete viac o tejto banskej lokalite.

Viac info:

Poklady kráľovského mesta

Podobné podujatia

Halloween v Alex Parku

27.09.2023 16:30

Halloween sa blíži a s ním aj Halloweenská párty v Alex parku. Príďte si s Vašimi detičkami

Dvorné dialógy 87

27.09.2023 15:30

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie košického samosprávneho kraja Vás srd

Beh ulicami obce Smižany

20.09.2023 14:00

Pre nadšencov behu! Nenechajte si ujsť Beh ulicami obce Smižany. Viac informácií na: https://ww

Pietna spomienka

22.10.2023 11:00

Pozývame Vás na pietnu spomienku spojenú so svätou omšou za obete horských nešťastí v Slove