Lyžovačka v Slovenskom raji ponúka útulné strediská aj kilometre bežkárskych tratí

Milovníci zimných športov si v Slovenskom raji prídu na svoje. Región ponúka kilometre upravovaných bežkárskych tratí aj útulné lyžiarske strediská pre celú rodinu. Vyberte sa na zimnú dovolenku do Raja.

Lyžiarske strediská

*viac informácií na webových stránkach stredísk po kliknutí na ich názov

Ski Mlynky – Dedinky

Lyžiarske stredisko v obci Dedinky je spojené so strediskom SKI Mlynky – Biele Vody. K dispozícii sú 2 vleky a 2 zjazdovky – 520 a 600 m dlhé a jeden svah pre iné zimné aktivity. Priamo pod strediskom je parkovisko a bufet. Kontakt: +421 907 481 518 Adresa: Snowwork, Havrania dolina 314, Mlynky.

SKI Mlynky – Biele Vody

Lyžiarske stredisko je určené pre menej náročných lyžiarov a rodiny s deťmi. K dispozícií sú 2 vleky a 2 zjazdovky 200 m a 550 m dlhé. Okrem lyžovania stredisko ponúka občerstvenie v bufete, parkovisko priamo pri vleku, požičovňu lyží a lyžiarsku školu. Kontakt: +421 907 481 518 Adresa: Snowwork, Havrania dolina 314, Mlynky.

SKI Gugel Mlynky

Najväčšie lyžiarske stredisko v Slovenskom raji ponúka lyžovanie pre všetky kategórie lyžiarov, viac i menej náročných. K dispozícii sú 3 vleky a 6 zjazdoviek v dĺžke od 150 do 1400 m. Otvorené sú dva bufety, lyžiarska škola a požičovňa lyží. Počas zimnej sezóny stredisko pripravuje množstvo zaujímavých podujatí pre malých i veľkých návštevníkov. Prevádzkovateľ strediska: Rastislav Mašlonka. Tel.: 00421 948 883 650, e-mail: info@skigugel.eu, web: www.skigugel.eu. Adresa: Prostredný Hámor, 053 76 Mlynky.

SCM Mraznica Hnilčík

Lyžiarske stredisko SCM Mraznica nachádzajúce sa v rázovitej časti Hnilčíka Roztoky je cenovo prístupné regionálne stredisko, ktoré vás milo prekvapí kvalitou zjazdoviek. Najdlhšia z nich má dĺžku 1 650 metrov a prevýšenie viac ako 300 metrov. Pre deti a začínajúcich lyžiarov je k dispozícii malý vlek s dĺžkou 100 metrov. Priamo pri svahu ponúka svoje služby bufet, ubytovňa, požičovňa lyží a ski servis. Na stredisko SCM Mraznica priamo nadväzuje bežkársky areál Grajnár so štyrmi značenými strojovo upravovanými okruhmi pre bežecké lyžovanie.

Trate pre bežecké lyžovanie

Areál bežeckého lyžovania Dobšinská ľadová jaskyňa

Areál bežeckého lyžovania Dobšinská ľadová jaskyňa je situovaný v prostredí Národného parku Slovenský raj v blízkosti obce Stratená. K dispozícii sú tu štyri kvalitne značené a strojovo upravované bežkárske trate s dĺžkou 2,4km, 2,8km, 3,5 km a 4,5 km vedúce nenáročným terénom popod vrch Ostrá skala. V priestore spoločného štartu a cieľa je návštevníkom k dispozícii altánok s možnosťou posedenia, odkladania vecí, voskovania lyží a oddychu po športovom výkone. Na altánku je umiestnená informačná tabuľa s mapou tratí.

Areál bežeckého lyžovania Mlynky – Biele Vody

Za priaznivých snehových podmienok je počas zimy v obci Mlynky – Biele vody k dispozícii šesť upravovaných bežkárskych okruhov. Dĺžka tratí: Okruh okolo Kráľovej hory – 10 km, v areáli bežeckého lyžovania trate: 1, 2, 3, 5, 6 km. Možnosť nástupu: lyžiarske stredisko – Biele Vody, futbalové ihrisko Mlynky. Parkovanie 100 m od nástupných lokalít. Kontakt: OcÚ Mlynky, tel. č.: +421 53 4493 209, obecmlynky@fz.sk.

lyžovačka

Lesný športový areál Grajnár

Športový areál Grajnár je situovaný 18 km od mesta Spišská Nová Ves v smere na Rožňavu. Za priaznivých snehových podmienok je tu k dispozícii 5 okruhov pre bežecké lyžovanie dlhých 3, 5, 6, 10 a 13 km. Trate sú strojovo upravované. Vjazd a výjazd, parkovanie: Sedlo Grajnár. Kontakt: TIC Spišská Nová Ves.

Spišská Nová Ves a Schulerloch

Záujemcovia o bežecké lyžovanie si môžu vybrať z viacerých tratí. Letisko v Spišskej Novej Vsi za priaznivých snehových podmienok ponúka 2,5 km bežkársky okruh, resp. i ďalšie podľa aktuálnej situácie. Vjazd a výjazd: Letecká ulica, smer Smižany – Maša. Trate sú strojovo upravované. 4 km dlhý bežkársky okruh je možné za priaznivých podmienok navštíviť aj v rekreačnej lokalite Schulerloch. Kontakt: TIC Spišská Nová Ves. Vjazd a výjazd – Sadová ulica, pri podniku BMZ. 

Bežecké trate Novoveská Huta

Z mestskej časti mesta Spišská Nová Ves Novoveskej huty vedie značená bežkárska trať s dĺžkou 20,5 km. Začína v Novoveskej Hute v časti Stražanská Huta, pokračuje cez lokality Kráľov prameň, Poľana pod Muráňom, vedie popod masív Muráňa do sedla Pukanec na Vojtechovu samotu a späť do Novoveskej Huty. V prípade dobrých snehových podmienok sú na bežkách zjazdné aj dve trasy Banského náučného chodníka (červená 17,3 km a modrá 4,1 km), na ktorom môžete spoznať banskú a hutnícku históriu i niekdajší život miestnych ľudí. Vjazd a výjazd: Novoveská Huta – námestie.

Strojovo neudržiavané trasy:

Mimo územia Slovenského raja bežkári v zime prešľapávajú mnohé letné turistické chodníky, hlavne vo vyšších nadmorských výškach. Môžete sa tak dostať napríklad zo sedla Grajnár na Geravy alebo prejsť pohorie Galmus. Rovnako je to aj na turistických trasách v Levočských a Volovských vrchoch. V prípade priaznivých podmienok je veľmi lákavý zimný prechod na bežkách po zamrznutej rieke Hornád cez kaňon Prielom Hornádu (dĺžka cca 12 km). Ostatné rokliny a kaňony Slovenského raja sú pre bežkárov neschodné.

Individuálne skialpinistické výstupy

Môžete absolvovať skialpinistický výstup na Kráľovu hoľu po červenej značke až po vstup ku skialpinistickému areálu v zmysle návštevného poriadku NAPANT-u.