Prečo navštíviť Poráč – dedinku „na konci sveta”?

Rozmanitosť a pokoj sú charakteristické pre Poráč. Nádherné kopce, výhľady, množstvo lúk aj lesných cestičiek tvoria perfektné prostredie na oddych a prečistenie myšlienok. Spolu s moderným rekreačným strediskom zasadeným v Poráčskej doline tvoria ideálne dovolenkové prostredie. 

Ako sa dostanete na Poráč?

Dedinka sa rozprestiera na území južného Spiša. Najbližším mestom je 20 km vzdialená Spišská Nová Ves. Veľmi pohodlne sa do obce Poráč dostanete autom. Dedina je so Spišskou spojená aj pravidelnými autobusovými spojmi. Lúky, lesy, kopce, údolia a zeleň sú hlavnými znakmi najvyššie položenej obce spišskonovoveského okresu.

Obecný úrad sa nachádza spolu s obchodom a autobusovou zastávkou v strede dediny. Poráč má približne 1000 obyvateľov. Mnohé staršie panie sa tu stále obliekajú tradičným spôsobom a napĺňajú obraz dobrosrdečných babičiek z rozprávok.

TOP atrakcie v lokalite Poráč 

Návštevníci si môžu užiť športové aktivity, lesné cestičky, malebné scenérie či objaviť históriu baníctva.

Vysoký vŕšok

Nachádza sa na severnej strane dediny. Vŕšok je dostupný počas každého ročného obdobia a ponúka nádherný výhľad na všetky svetové strany. Za jasného počasia uvidíte Spišský hrad, Vysoké Tatry, Kráľovu hoľu aj okolité dediny a mestá.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Faky Hlavatý (@martinfhlavaty)

Jaskyne Šarkanova diera a Chyža

Obe jaskyne sú zároveň archeologickými náleziskami a nachádzajú sa na skalnom hrebeni. Vstup do jaskyne môžete podniknúť vlastnú zodpovednosť. Šarkanova diera má 177 metrov a vznikla ako riečna jaskyňa. Kedysi disponovala krásnou kvapľovou výzdobou, no nevítaní návštevníci ju zničili. 

Banícky chodník a banský skanzen

Niekoľko storočí bolo baníctvo každodennou súčasťou života obyvateľov obce. Tri okruhy historického chodníka sú zaujímavou a cennou pripomienkou úlohy baníctva v minulosti. 

Lyžiarske strediská, bežkárske trasy

Počas zimy je Poráč veľmi atraktívnou destináciou pre všetkých aktívnych návštevníkov či rodiny s deťmi. Ski Brodok a Poráč park – Poráčska dolina ponúkajú kvalitne udržiavané zjazdovky pre všetkých nadšencov lyžovania a snowboardingu. Zjazdovky sú vhodné pre skúsených športovcov aj pre úplných začiatočníkov a deti. V okolí obce sa nachádza mnoho bežkárskych a skialpinistických trás.

Turistika

Počas leta môžete spoznávať krásy okolia pomocou turistických trás. Chodníky vedú cez územie dvoch chránených rezervácií. „Galmuská tisina” slúži na ochranu tisa obyčajného. „Červené skaly” chránia vápnomilnú flóru a zriedkavé druhy fauny. Rozhodne odporúčame navštíviť Červenú skalu a vychutnať si výhľad na Poráčsku dolinu.

Kde sa ubytovať?

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Poráč Park (@poracpark)

Poráč ponúka množstvo miest, kde môžete zložiť hlavu a načerpať nové sily. Ubytovať sa môžete v príjemných chatkách súkromníkov alebo v rekreačnom stredisku Poráč Park. Obe možnosti sa nachádzajú v Poráčskej doline. Cena za noc sa pohybuje v prijateľnom rozmedzí od 10€ do 30 €.

Poráč Park ponúka okrem ubytovania ďalšie atrakcie:

  • multifunkčné vonkajšie ihrisko
  • plážový volejbal
  • celoročnú ľadovú plochou v Ice arénke
  • bazén so saunou a vírivkou 
  • krytú telocvičňu
  • bowling 

Možnosti stravovania

Ak ste ubytovaný u súkromníka a chcete si variť, odporúčame kúpiť si potraviny v neďalekej Spišskej Novej Vsi. Obec Poráč ponúka základné potraviny a potreby iba v jednom malom obchode. 

Poráč Park ponúka možnosti stravovania pre ubytovaných hostí v jedálni. Súčasťou rekreačného zariadenia je aj reštaurácia s príjemným personálom a chutným jedlom.

Reštaurácia ponúka tradičnú slovenskú kuchyňu a rôzne špeciality. Personál je ochotný pripraviť vegetariánske, bezlepkové alebo inak špecifické jedlo.

Pre dovolenku v malebnom prostredí Poráču si stačí rezervovať ubytovanie na jednej z nasledujúcich URL adries:

https://www.poracpark.sk/ubytovanie/

https://www.ubytko.sk/ubytovanie/porac/?distance=5&p=1#objects_distance 

https://www.megaubytovanie.sk/porac?orderBy=0

https://www.hauzi.sk/porac

Užite si pokoj, intimitu, pôvab a atmosféru príjemného prostredia Poráču. Odstráni stres a odchádzať budete perfektne oddýchnutí.