Čo sa oplatí vidieť v kráľovskom banskom meste Gelnica?

Gelnica ponúka príjemnú atmosféru, krásne prostredie a dávku banskej histórie. Jazero Turzov spolu s budovou niekdajších kúpeľov je lákavou destináciou najmä počas horúcich letných dní.

Banícke múzeum

Tradícia zberu dokumentačných materiálov o baníctve začala už za vlády Márie Terézie. Múzeum vzniklo v roku 1963. Nájdete ho v budove bývalého mestského magistrátu. Väčšina expozícií pochádza z okolia Gelnice. Prezentujú hlavne 19. a 20. storočie

Súčasťou baníckeho múzea je Štôlňa Jozef. Od roku 2016 je sprístupnená verejnosti a vstup stojí 3 € na osobu. V minulosti štôľňa sprístupňovala juhovýchodnú časť Gelnickej žily. Dĺžka je viac ako jeden a pol kilometra. Na návštevu štôlne sa objednajte minimálne 24 hodín pred vstupom. Viac informácií nájdete na stránkach obce Gelnica.

Banský náučný chodník v Gelnici

šesť zastávok a vedie po upravených cestách. Zvládnu ho všetky vekové kategórie. Chodník začína na Baníckom námestí. Nasleduje zastávka Pod hradným kopcom s viacerými podzemnými priestormi. Našlo sa tu štrnásť podzemných chodieb. 

Ďalšou zastávkou je Dedičná štôlňa krížová – pravdepodobne najstaršia štôlňa Krížovej žily. Niektoré zdroje datujú vznik do 15. storočia. Pokračujeme Novou krížovou štôlňou, kde sa ťažila medená ruda v 60. a 70. rokoch dvadsiateho storočia. 

Časť chodníka Boží dar predstavuje sústavu menších žíl intenzívne využívaných na ťažbu počas 18. a prvej polovice 19. storočia. Poslednou zastávkou je Dedičná štôlňa Jozef, ktorá je zároveň súčasťou expozície Baníckeho múzea.

 

Pochwerk Gelnica

Prvý krok k plánovanému banskému skanzenu v Gelnici. Pochwerk je jedinečný banský drviaci stroj. Využíval sa v 17. storočí na oddelenie cenných kovov od nečistôt. Poháňa ho voda z neďalekého Thurzovského jazera. Príďte sa pozrieť, ako sa spracovávala ruda pred 300 rokmi. Banský skanzen sa bude postupne rozširovať o ďalšie zaujímavé mechanizmy používané v minulosti. 

Zvyšky hradu Gelnica

Ruiny hradu Gelnica sú ľahko dostupné a obklopené príjemným prostredím. Ruiny sú od Baníckeho múzea vzdialené len približne 10 minút pešo. Chodník k hradu je značený, takže sa určite nestratíte. Pôvodná podoba Turzovho hradu z 13. storočia zostáva záhadou. Zachovali sa len dve staré fotografie z obdobia, keď bola stavba zničená.

Jazero Turzov a opustená budova turzovských kúpeľov

Oblasť Turzov je od Gelnice vzdialená 2 km. Nájdete tu jazero Turzov spolu s opustenou budovou kúpeľov. Za čias Rakúsko-Uhorska navštevovali liečebno-klimatické kúpele vyššie postavení ľudia z celej monarchie. Počas leta sa v jazere mnoho ľudí kúpe a užíva si slnečné lúče pri brehu. Návštevníci hodnotia jazero Turzov a pozostatky kúpeľov veľmi pozitívne.

Spravte si výlet do Gelnice a načerpajte inšpiráciu z banskej histórie a krásneho okolia. Na svoje si prídu všetky vekové kategórie :).