Tipy na múzeá a banské náučné chodníky v spišskom regióne

Región Slovenský raj a Spiš sa pýši bohatou baníckou históriou a kultúrou. Rozsiahle zbierky cenných predmetov, artefaktov a umeleckých diel nájdete vo viacerých múzeách. Objavovanie baníckej histórie môžete spojiť s prechádzkou prírode.

Múzeum Spiša – Spišská Nová Ves

Niekdajšia stredoveká radnica neskôr sídlo Provincie XVI. spišských miest, takzvaný „Provinčný dom“ pozýva návštevníkov do svojich útrob spoznať prírodu, kultúru a históriu regiónu Spiš. Hodnotné expozície a výstavy Múzea Spiša ponúkajú autentický pohľad na región, prírodné krásy aj bohatý kultúrny život.

Banské múzeum a banský náučný chodník Gelnica 

Banské múzeum v Gelnici sídli v očarujúcej historickej budove niekdajšej mestskej radnice. Zvedavým návštevníkom odkrýva poklady baníkov už od roku 1938. Okrem baníctva vás zbierky prenesú aj do sveta geológie. Predstavia vám bohatú históriu mesta a okolia. Množstvo zaujímavostí sa dozviete aj z oblasti fungovania cechov.

Cestou z múzea si spravte prechádzku túlavým chodníčkom do kopcov smerom k Turzovskému jazeru. Okrem gelnickej prírody objavíte aj zaujímavý Náučný banský chodník. Ten vás prevedie po stopách starých banských štôlní, z ktorých najstaršie vznikli už v 15. storočí.

Najväčšou atrakciou náučného chodníka je Dedičná štôlňa Jozef, ktorej časť podzemných priestorov je sprístupnená verejnosti. Zapnite si baterky a vydajte sa spoznávať tajomné hlbiny gelnického banského podzemia!

Vedľa spomínaného Turzovského jazera možno dodnes vidieť pozostatky niekdajších vychýrených Gelnických kúpeľov, ktoré už bohužiaľ podľahli zubu času. Na Náučný banský chodník plynule nadväzuje trinásť kilometrov dlhá „Kyslíková trasa“. Záujemcov o turistiku prevedie najkrajšími vyhliadkovými miestami v okolí Gelnice. Vystúpiť môžete až na najvýšší kopec v okolí – Ostrý vrch, prípadne na vrch Klippberg.

Náučný chodník po stopách baníctva v Dobšinej 

Banskú minulosť mestečka Dobšiná prezentujú dve trasy Náučného chodníka po stopách baníctva v Dobšinej. Boli vybudované v roku 2012 s celkovou dĺžkou až 10 660 metrov. Deväť informačných tabúľ na trase vám priblíži pozoruhodné miesta súvisiace s banskou činnosťou a pozostatky technických pamiatok v okolí mesta.

 

Poráčsky banícky chodník a Banský skanzen 

Prijmite pozvanie nahliadnuť do baníckej minulosti obce Poráč. Prejdite sa niektorým z troch okruhov Poráčskeho baníckeho chodníka. Okruhy sú odstupňované podľa náročnosti, takže si môžete vybrať najvhodnejšiu trasu podľa vašich fyzických a časových možností.

Jednotlivé okruhy vás prevedú najhodnotnejšími technickými pamiatkami spojenými s banskou činnosťou. Uvidíte vstupy do banských štôlní, pozostatky lanovej dráhy, banskej zvoničky, gápľov či banských veží.

V blízkosti rekreačného strediska Poráč park môžete natrafiť na malý Banský skanzen, ktorého súčasťou je rekonštrukcia koľajovej trate banského vláčika, modely banských strojov či interaktívne ukážky využitia vody na prácu v bani. „Oživte“ prúdom vody baníka dolujúceho rudu alebo banskú klopačku. Ideálne miesto na návštevu s nezbednými ratolesťami 🙂

Banský náučný chodník Hnilčík 

Kopce v blízkosti Hnilčíka od staroveku lákali baníkov svojimi ložiskami rúd, ktoré patrili medzi najväčšie a najvýznamnejšie na Slovensku. Tunajšie banské lokality ako Bindt, Roztoky, či Gretla sú známe odborníkom v celej strednej Európe.

Kým v Amerike prebiehala známa „zlatá horúčka“ v okolí Hnilčíka zase železná a medená. V priebehu 19. a 20. storočia tu pôsobili významné banské závody a nadnárodné hutnícke firmy používajúce v tej dobe najvyspelejšie postupy a techniky na ťažbu a spracovanie železnej a medenej rudy.

Ako spomienka na tieto časy vznikol v Hnilčíku banský náučný chodník. Pozostáva zo stálej expozície v drevenej dvojpodlažnej budove pri obecnom úrade v časti Jerohuta, podzemnej banskej expozície umiestnenej v štôlni Ľudmila na konci miestnej časti Roztoky a zo sústavy náučných chodníkov s informačnými panelmi v miestnych častiach Roztoky, Bindt, Gretla – Cechy a údolie Železného potoka.