Dobrodružstvo s príchuťou adrenalínu v Kyseli

Čingov – Tomášovská Belá – Ferrata HZS Kyseľ – Veľký Kyseľ – Tomášovská Belá – Čingov

Každý národný park ukrýva nejaký skvost, miesto či atraktivitu, ktorá je jeho najväčšou pýchou, a zároveň lákadlom pre zasvätených turistov. V Slovenskom raji je takouto „výkladnou skriňou“ prírody v jej plnej kráse a divokosti Ferrata Horskej záchrannej služby Kyseľ. Hlavnú časť Kyseľa, ktorou dnes vedie zaistená cesta – „ferrata“, zasiahol v roku 1976 ničivý požiar, po ktorom bola pre turistov rovných 40 rokov zatvorená. Za ten čas sa príroda z následkov požiaru postupne spamätávala a v roku 2016 bola tiesňava opäť sprístupnená.

Ferrata je otvorená každoročne od 15. júna do 31. októbra. Pre jej návštevu si treba zakúpiť si špeciálnu vstupenku (navyše k bežnému vstupnému do národného parku) a vybaviť sa ferratovým setom, ktorý sa dá v turistických strediskách Slovenského raja zapožičať. Všetky bližšie informácie je možné nájsť na oficiálnej webovej stránke Správy NP Slovenský raj, npslovenskyraj.sopsr.sk. Túru do ferraty je možné začať z viacerých lokalít. Najbližšie je to však z Čingova, odkiaľ vyštartujeme aj my. Okrem Ferraty Kyseľ nahliadneme aj do ďalšej tiesňavy v národnej prírodnej rezervácii Kyseľ – Veľký Kyseľ. A zastavíme sa tiež pri unikátnej vodnej nádrži Klauzy, schovanej uprostred Raja.

 

Čingov

Našu okružnú túru začíname i ukončíme v známom turistickom stredisku severnej časti Slovenského raja, s názvom Čingov. Nachádza sa iba sedem kilometrov od okresného mesta Spišská Nová Ves, medzi obcami Smižany a Spišské Tomášovce. K dispozícii je tu dostatok parkovacích miest, rovnako ako pestrá ponuka ubytovacích, stravovacích a ďalších služieb pre turistov. V prípade potreby sa na Čingove dá informovať o možnostiach turistiky, prípadne zakúpiť si rozličné mapy, bedekre a iné užitočné maličkosti v dvoch turistických informačných centrách. V jednom z nich v Chate na Rázcestí si zakúpime aj vstupenku do ferraty a zapožičiame ferratové sety. Kompletný zoznam zariadení zabezpečujúcich predaj vstupeniek a požičiavanie ferratových setov môžete nájsť na tejto webovej stránke: http://npslovenskyraj.sopsr.sk/ferrata-hzs-kysel-zakladne-informacie-pre-navstevnikov/.

Z Čingova vyrážame po modro značenom turistickom chodníku smer „Lesnica, ústie“ a „Biely potok, rázc“. Zhruba po polhodine chôdze sa dostávame na menšie otvorené lúčne priestranstvo, nad ktorým sa vypína mohutná galéria Tomášovského výhľadu, vyhľadávaná turistami i skalolezcami. Z Rázcestia pri Bielom potoku ďalej pokračujeme po zelenej turistickej značke proti prúdu Bieleho potoka, malebnou dolinou Tomášovská Belá. Čakajú nás tu prvé stúpačky, drevené mostíky a iné technické prvky dvíhajúce adrenalín v krvi. O ďalších 40 minút už stojíme priamo pri vstupe do ferraty.

 

Ferrata HZS Kyseľ

Vyzbrojení dávkou odvahy si upíname istiace ferratové sety, na hlavy nasadíme prilby a vyrážame v ústrety nefalšovanému dobrodružstvu. Náučný chodník Ferrata HZS Kyseľ vedie prostredím rovnomennej národnej prírodnej rezervácie Kyseľ, ktorá spadá do najprísnejšieho piateho stupňa ochrany prírody. Svoj domov tu má množstvo vzácnych, či dokonca endemických druhov rastlín a živočíchov. Do vývoja prírodného prostredia v tejto rokline po spomínanom požiari ľudská ruka výraznejšie nezasiahla, preto tu môžeme vidieť aj početné suťoviská a hrádze z erodovaných skál a popadaného dreva. Tieto môžu na prvý pohľad pôsobiť rušivo, no sú tiež prirodzenou súčasťou prírody, ktorá sa postupne regeneruje z následkov ničivého živlu. Odumreté kmene stromov tvoria živné prostredie pre nové generácie rastlín i drobných živočíchov. Kolobeh života pokračuje…

Okrem ferraty sú súčasťou rezervácie aj ďalšie dve vetvy tiesňavy – Veľký Kyseľ a Malý Kyseľ. Tieto sú sprístupnené rovnakým spôsobom ako ostatné „štandardné“ rokliny Slovenského raja a sú otvorené celoročne, bez potreby ferratového vybavenia. Prechod samotnou ferratou po Rázcestie v Kyseli nám potrvá približne dve hodiny. Pozor, počas hlavnej turistickej sezóny sa vo ferrate môžu tvoriť dlhšie rady turistov. Ak sa im chcete vyhnúť, vyštartujte na túru čím skôr zrána.

 

Veľký Kyseľ

Po zdolaní ferratového úseku pokračujeme z lokality „Kyseľ, rázc.“ ďalej takzvaným Veľkým Kyseľom. Na túto vetvu rokliny spolu s Malým Kyseľom sa nevzťahovala 40-ročná uzávera po požiari. Milovníci Kyseľa ich tak považovali za akési náhradné trasy. V súčasnosti sú už návštevnosťou opäť tak trochu „v tieni“ ferraty, čo im ale na kráse vôbec neuberá. Vo Veľkom Kyseli, kde už môžeme ferratové sety odložiť späť do ruksaku, nás čakajú hneď štyri atraktívne vodopády – Pawlasov vodopád, Vodopád v Bariére, Vodopád Ochrancov prírody a Bočný vodopád. Zdoláme ich pomocou pre Slovenský raj charakteristických drevených a kovových rebríkov. Veľký Kyseľ nás dovedie až do lokality Biskupské chyžky, kde sa nachádzajú drevené lavičky a stoly. Je to ideálne miesto pre krátky oddych a občerstvenie z vlastných zásob pred ďalšími kilometrami výletu. Ďalej pokračujeme po zelenej turistickej značke do lokality „Sokolia dolina, záver“ a „Pod Bykarkou“. Tu odbočujeme na žltý turistický chodník a strmým klesaním sa dostávame až k vodnej nádrži Klauzy.

 

Klauzy

Vodná nádrž Klauzy leží schovaná priamo v pomyselnom srdci Slovenského raja, na Bielom potoku. Obklopujú ju husté lesy a strmé kopce. Z každého turistického strediska Raja je to k nej niekoľko hodín chôdze. Pôvodná nádrž tu vybudovali už v roku 1781 a v roku 1917 bola obnovená šľachtickým rodom Csákyovcov. Nádrž sa označuje ako tajch, i keď jej úloha priamo nesúvisela s baníctvom, ako napríklad v prípade tajchov pri Banskej Štiavnici. Využívaná bola pri ťažbe a doprave dreva. Vyťažené kmene dreva sa počas zimného obdobia zhromažďovali na hladine Bieleho potoka a následne boli prúdom vody vypusteným z tajchu splavované až do Smižian k Smižianskej Maši. Tu bolo drevo využívané v hutiach na spracovanie železných rúd zo spišských baní. Od roku 1985 je tajch Klauzy kultúrnou pamiatkou.

V súčasnosti Klauzy služia najmä pre účely chovu rýb a dotvára krásu a estetiku tejto lokality. Priamo na korune hrádze Klauzov sa nachádza malá zastrešená búdka s lavičkami, odkiaľ sa naskytá dokonalý pohľad na celý tajch a okolitú prírodu. Môžeme sa tu opäť občerstviť a v prípade nepriaznivého počasia aj ukryť pred dažďom.

Ďalej budú naše kroky smerovať po zelenom turistickom chodníku súbežne s Bielym potokom dolinou Tomášovská Belá, až k sútoku potoka s riekou Hornád pod Tomášovským výhľadom, kde sme už boli. Ide o pomerne dlhú návratovú cestu, no nudiť sa tu určite nebudeme. V tejto malebnej doline na nás okrem nepoškvrnenej prírody čaká opäť aj množstvo drevených a kovových mostíkov či stúpačiek. Z lokality „Biely potok, rázc.“ je to už len cca polhodinka po modrej značke späť na Čingov.

 

Otázky pre šikovných pozorovateľov:

  1. Zapamätali ste si názvy aspoň troch vodopádov, ktoré sa nachádzajú vo Ferrate Kyseľ? Všetky sú označené tabuľkami s názvom.
  2. V najužšom mieste ferraty prekračujeme jedným krokom zo stúpačky na jednej strane brala na opačnú stranu. Šírka úžiny je tu teda iba jeden krok. Spomeniete si ako sa toto miesto volá?
  3. Z doliny Tomášovská Belá, po ktorej sa vraciame od tajchu Klauzy späť na Čingov, začína ešte jedna známa roklina Slovenského raja. Všimli ste si aká?

 

Pre koho je výlet určený?

Dnešný výlet je celodennou turistickou vychádzkou, na ktorú je potrebné vyraziť čím skôr zrána, aby sme sa do zotmenia stihli bezpečne vrátiť. Vzhľadom na svoju dĺžku viac ako 20 kilometrov vyžaduje primeranú fyzickú kondíciu, ako aj vhodné turistické vybavenie, najmä pevné, vysoké turistické topánky. Samotná Ferrata Kyseľ patrí medzi zaistené cesty nižšej až strednej náročnosti, teda je vhodná aj pre nováčikov, ktorí s ferratami doposiaľ nemajú skúsenosti. Jej prechod však neodporúčame s deťmi mladšími ako 10 rokov.

 

Tip

Ferrata Kyseľ je skutočnou výkladnou skriňou prírody Slovenského raja a ochrancovia prírody ju aj náležite strážia. Prosíme, dbajte tu na dodržiavanie návštevného poriadku a rozhodne nezabudnite na ferratový set ani na zakúpenie vstupenky do ferraty. V opačnom prípade vás môže nemilo prekvapiť vysoká pokuta (a bez ferratového setu aj vážny úraz).

 

Ako sa sem dostanete?

Turistické stredisko Čingov je veľmi dobre dostupné osobnými automobilmi aj verejnou hromadnou dopravou z blízkeho mesta Spišská Nová Ves, ako aj obcí Smižany a Spišské Tomášovce. Zdatnejší turisti zvládnu tieto vzdialenosti prekonať aj pešo.

 

Parkovanie

Veľké platené parkovisko sa nachádza priamo pri vstupe do strediska Čingov. Rovnako sa parkoviská pre ubytovaných hostí nachádzajú aj pri priľahlých ubytovacích zariadeniach.

 

Viac informácií

www.vraji.sk, www.slovenskyraj.eu, www.npslovenskyraj.sopsr.sk

 

Možnosti stravovania

 

Penzión Lesnica – Čingov 113, 053 11 Smižany, 053/449 15 18

Turistická chata Ihla – Čingov, 053 11 Smižany, 0907 956 396

Bufet Čingov – Čingov 113, 053 11 Smižany, 0918 344 830

 

Možnosti ubytovania v okolí

 

Penzión Lesnica – Čingov 113, 053 11 Smižany, 053/449 15 18

Grand Hotel Spiš – Hornádska 1001, 053 01 Spišské Tomášovce, 053/449 11 29

Hotel Čingov – Čingov, 053 11 Smižany, 053/443 36 63

Park Hotel Čingov – Čingov, 053 11 Smižany, 053/442 20 22