Za pokladmi prírody juhu Slovenského raja

Dedinky – Mlynky-Biele Vody – Zejmarská roklina – Geravy – Stratenská Píla – Dedinky

Národný park Slovenský raj láka milovníkov dobrodružstva a nádhernej prírody v každom ročnom období. Môžete ho navštíviť stokrát a vždy bude kúsok iný, vždy vám odhalí niečo nové. V južnej časti národného parku, v doline rieky Hnilec, je jednou z obľúbených destinácií turistov obec Dedinky na brehu priehrady Palcmanská Maša. Naša dnešná turistická vychádzka bude viesť 11 km dlhým náučným chodníkom Slovenský raj – juh. Z Dediniek sa po červeno značenom turistickom chodníku okolo lyžiarskych zjazdoviek dostaneme do obce Mlynky-Biele Vody, kde vstúpime do čarovného sveta najkratšej, no aj jednej z najmalebnejších roklín Slovenského raja – Zejmarskej rokliny. Po zdolaní všetkých rebríkov a mostíkov okolo Vodopádov kapitána Jána Nálepku sa ocitneme na krasovej planine Geravy. Tu sa občerstvíme a naberieme sily pre zostup dolinou Malé Zajfy až k západnému cípu Palcmanskej Maše, na Stratenskej Píle. Odvážlivci sa tu môžu okúpať alebo aspoň ovlažiť vo vodách najchladnejšej priehrady na Slovensku. Pri troške šťastia zbadáme motorový vlak, ktorý sa okolo priehrady sériou mostov a tunelov ženie po trati Margecany – Červená Skala. A kopírujúc priehradu sa po červenom turistickom chodníku vrátime späť do Dediniek.

 

Dedinky a priehrada Palcmanská Maša

Obec Dedinky schovaná pod masívom Gačovskej skaly je jedným z najčastejších cieľov návštevníkov vyhľadávajúcich letnú rekreáciu pri vode v Slovenskom raji. Vznikla až v 20. storočí, konkrétne v roku 1933 zlúčením obcí Imrichovce a Štefanovce. A hoci sa to kvôli okolitým vrchom nezdá, nachádza sa v pomerne vysokej nadmorskej výške, až 795 m.n.m. (takmer o 150 metrov vyššie, než známy Tomášovský výhľad). V roku 1954 bola pri obci dobudovaná priehrada Palcmanská Maša, ktorá spolu s vyrovnávacou nádržou pri meste Dobšiná tvorí hodnotné technické dielo – vodné dielo Dobšiná. Medzi nádržami je v prevádzke prečerpávacia vodná elektráreň, jedna z prvých svojho druhu u nás. Voda z Palcmanskej Maše sa prostredníctvom tohto diela dostáva z povodia rieky Hnilec do povodia rieky Slaná.

Na Dedinkách pri Palcmanskej Maši dnes môžeme nájsť pestrú ponuku ubytovacích a stravovacích zariadení, kemp i požičovňu člnov a športových potrieb. Vedie odtiaľto aj romantická lanovka na Geravy, ktorá je aktuálne podstupuje rekonštrukciu, aby už od leta 2023 mohla opäť voziť turistov. Okrem letných rekreantov a rybárov sú Dedinky v zime vďaka miestnemu lyžiarskemu stredisku vyhľadávané aj milovníkmi zjazdového a bežeckého lyžovania.

 

Zejmarská roklina

Zejmarská roklina je jedinou sprístupnenou tiesňavou s rebríkmi a vodopádmi na juhu Slovenského raja. Zároveň od roku 1980 tvorí rovnomennú národnú prírodnú rezerváciu s rozlohou 72,65 ha. Kvôli svojej pomerne nižšej náročnosti je často odporúčaná ako ideálna či už pre nováčikov, ktorí sa chcú zoznámiť s prostredím a spôsobom sprístupnenia roklín Slovenského raja, alebo pre rodiny s deťmi. Pri jej prechode môžeme objavovať sústavu Vodopádov kpt. Jána Nálepku, pomenovaných po hrdinovi 2. svetovej vojny, ktorý v Bielych Vodách pôsobil ako učiteľ. Roklina nás už po približne hodine chôdze privedie na planinu Geravy.

 

Geravy

Geravy sú krasová planina na juhu Slovenského raja, ktorá je križovatkou peších a cykloturistických trás. Svoje služby tu ponúka horský hotel s reštauráciou, pri ktorom je aj horná stanica spomínanej lanovky z Dediniek. Na priľahlých lúkach a poliankach sa tu v rámci menšej ekofarmy vo výbehoch pasú kone a iné domáce zvieratá. Ideálne miesto pre oddych počas turistiky.

 

Dolina Malé Zajfy

Prírodná rezervácia Malé Zajfy sa nachádza v údolí Vráblovského potoka, ktorý tu tvorí početné meandre. Dolina sa okrem nádherného prostredia pýši aj výskytom množstva vzácnych druhov fauny a flóry. Vedie ňou zeleno značený turistický chodník. Z rázcestia Veľké a Malé Zajfy pri ústí doliny môžu zdatnejší turisti vyšliapať aj na neďaleký vyhliadkový vrch Havrania skala, pod ktorým sa nachádza pozoruhodný prírodný výtvor Občasný prameň. Náučný chodník Slovenský raj – juh však pokračuje ďalej až na Stratenskú Pílu.

 

Stratenská Píla

Lokalita Stratenská Píla leží pri západnom cípe Palcmanskej Maše, neďaleko obce Stratená. Počas leta je veľmi vyhľadávaným miestom pre rekreantov a rybárov, ako aj pre skalolezcov, ktorí majú na skalných bralách týčiacich sa nad priehradou vyhradený lezecký areál. Na člne, kajaku či paddleboarde sa odtiaľto viete popod dva železničné mosty doplaviť až do Dediniek.

 

Otázky pre šikovných pozorovateľov:

  1. Koľko informačných panelov sa nachádza na náučnom chodníku Slovenský raj – juh, ktorým prechádzame, a o čom sa v nich píše?
  2. V akej nadmorskej výške sa nachádza krasová planina Geravy (pomôže vám turistický smerovník, alebo mapa)?
  3. Na okraji obce Dedinky sa nachádza chovná stanica rýb, ktoré si môžete čerstvé kúpiť, alebo pokrmy z nich ponúkajú aj niektoré miestne reštaurácie. Viete zistiť, aké dva druhy rýb tu chovajú?

 

Pre koho je výlet určený a čo si naň netreba zabudnúť vziať:

Túra Náučným chodníkom Slovenský raj – juh s dĺžkou 11 kilometrov patrí svojim prevýšením a členitosťou terénu k stredne náročným. Zaberie vám minimálne 3 a pol hodiny času, vyžaduje pevnú turistickú obuv a nepremokavé oblečenie. Vašu odvahu preveria rebríky okolo vodopádov v Zejmarskej rokline, ktoré však nie sú príliš vysoké, vďaka čomu ich dokážu zvládnuť aj zdatnejší detskí turisti. Vychádzka sa dá v prípade nedostatku síl skrátiť návratom z Geráv po zelenom turistickom chodníku priamo do Dediniek.

 

Ako sa sem dostanete?

Obec Dedinky, ktorá je východiskom našej túry, sa nachádza 11 km z obce Dobšiná, 32 km z mesta Spišská Nová Ves a 39 km z mesta Rožňava. Zo všetkých týchto miest tu vedú spoje verejnej autobusovej dopravy. Rovnako na Dedinkách stoja osobné vlaky a regionálne expresy na trase Margecany – Červená Skala a ďalej smer Banská Bystrica.

 

Parkovanie

Parkovisko sa nachádza v centre obce Dedinky, alebo pred Hotelom Priehrada.

 

Možnosti stravovania:

Penzión Koliba Zuzana – Dedinky 127, 0905278397

PIZZA & CAFE Lumaro – Dedinky 75, 0908930959

Penzión Reštaurácia Pastierňa – Dedinky 42, 0907365375

Reštaurácia Pelle – Dedinky 108, 0905390398

 

Možnosti ubytovania:

Hotel Priehrada Dedinky – Dedinky 107, 0903969109

Hotel Mlynky – Biele Vody 252, Mlynky, 0915351166

Penzión Salamander – Palcmanská Maša 293, Mlynky, 0910842369

Penzión pod Guglom – Prostredný Hámor 389, Mlynky, 0903016865