Výlet do tajomných hlbín baníckej minulosti južného Spiša

Spišská Nová Ves – Hnilčík, banícky skanzen – Závadka – banský skanzen Poráč  – Poráč – Spišská Nová Ves

Zručný ľud regiónu Spiš už v dávnej minulosti zistil, že okolité pohoria sú nielen hodnotným zdrojom dreva a potravy v podobe divej zveri či lesných plodov, ale ukrývajú aj omnoho cennejšie poklady. K ich získaniu a zužitkovaniu stačilo trochu umu a šikovnosti. Boli to rudy rozličných kovov. V priebehu stáročí predkovia dnešných Spišiakov objavovali čoraz pokročilejšie metódy dobývania a následného spracovania týchto rúd, ktoré zabezpečili regiónu dlhodobú prosperitu a bohatstvo. V súčasnosti, keď banská činnosť utícha, vzniká na Spiši na počesť slávnej baníckej histórie čoraz viac atraktívnych banských múzeí, skanzenov a náučných chodníkov. Na dnešnom výlete sa dozvieme viac o baníctve v obciach Hnilčík a Poráč, a popritom navštívime aj malebnú horskú dedinku Závadka. Z lúk nad Závadkou si vychutnáme panoramatický výhľad na celý južný Spiš.

 

Banský skanzen Hnilčík

Náš výlet sa začína na autobusovej stanici v meste Spišská Nová Ves. Nepôjde o okružnú trasu, preto potrebujeme na presun z mesta a späť využiť spoje verejnej dopravy. Z nástupišťa č. 5 respektíve č. 6 nás linkový autobus s konečnou v obci Nálepkovo odvezie do obce Hnilčík. Vystúpime na zastávke s názvom „Zajac“. Odtiaľto pokračujeme pešo do rázovitej časti obce „Roztoky“, kde navštívime múzejnú expozíciu miestneho banského skanzenu. Expozícia sa nachádza v historickej zrubovej budove bývalej školy. Členená je na niekoľko tematických celkov, ktoré sú zamerané na históriu obce Hnilčík, etnografiu a materiálne dedičstvo predkov, geologickú stavbu okolia, živú prírodu a v neposlednom rade na samotnú históriu baníctva a spracovania rúd.

Po prehliadke expozície nás sprievodca zoberie asi o kilometer vyššie hore dolinou, kde nazrieme do autentického podzemného priestoru štôlne Ľudmila. Tá pôvodne slúžila ako sklad výbušnín. Banícky skanzen ako chránená národná kultúrna pamiatka pozostáva aj zo štyroch trás náučných montánnych chodníkov. Nimi sa prídeme prejsť niekedy nabudúce, dnešná turistická vychádzka nás vedie iným smerom. Po návšteve štôlne sa vraciame späť k autobusovej zastávke Zajac a asi sto metrov poniže nej odbočujeme vľavo pomedzi domy na žlto značený turistický chodník smer Seliská. Po trištvrte hodine stúpania sa napojíme na zelenú turistickú značku smerujúcu do horskej obce Závadka.

 

Závadka – Lipy

Nachádzame sa v rázovitej horskej obci Závadka. Leží v nadmorskej výške až 827 metrov a dominuje jej gréckokatolícky kostol zasvätený Archanjelovi Michalovi. Obec založil šľachtický rod Máriássyovcov v 14. storočí a bola domovom najmä pre haviarov pracujúcich v okolitých železorudných a medenorudných baniach. Okrem baníckej činnosti tu má veľkú tradíciu aj salašníctvo. Už od 16. storočia boli miestni bačovia vychýrení výrobou vynikajúceho ovčieho syra.

Po krátkej prestávke v obci pokračujeme ďalej po zelenej turistickej trase. Míňame lokalitu Lipy a prichádzame až ku kaplnke zasvätenej Jánovi Krstiteľovi, ktorá stojí na lúkach nad obcou. Za priaznivého počasia sa nám odtiaľto otvára nádherný panoramatický výhľad na celú Hornádsku kotlinu a južný Spiš. Pod nami leží mesto Spišská Nová Ves a obce v jeho okolí, v pozadí môžeme obdivovať Vysoké Tatry.

Ďalej postupujeme lúčnym hrebeňom popod vrch Sosničky, cez lokalitu „Smrečinka“. Turistický chodník vedie neustále vrcholovými partiami tohto hrebeňa Volovských vrchov. Miestami pod nami z lesa vystupuje ďalšia obec s banskou históriou – Rudňany. Po približne dva a pol hodinách postupu zo Závadky sa dostávame až na rázcestie „Pod Holým vrchom“, kde sa napájame na modrú turistickú značku smer „Peleš“. Odtiaľto je už náš dnešný cieľ, obec Poráč, doslova na dohľad. Opäť sa nám otvárajú výhľady severozápadným smerom na Vysoké Tatry. Podľa množstva času a síl sa v okolí Poráča môžeme ešte pustiť do objavovania banských diel na okruhoch Poráčskeho baníckeho chodníka.

 

Poráč

Obec Poráč sa v písomných prameňoch po prvý raz spomína v roku 1277. Už od 14. storočia sa jednalo o banícku osadu, ktorej obyvatelia sa venovali prevažne ťažbe a spracovaniu železných a medených rúd. Najvýdatnejšie sa tu vyskytoval siderit, baryt, ankerit, chalkopyrit, tetraedrit a hematit. V menšej miere sa tu ťažili aj vzácne kovy – striebro a zlato. Pamiatkou na stáročnú banícku činnosť je skanzen v Poráčskej doline nachádzajúci sa v susedstve športovo-rekreačného centra Poráč Park a 3 okruhy náučných chodníkov rôznych dĺžok. Náučné chodníky spájajú viacero technických pamiatok súvisiacich s baníctvom. Sú to najmä vstupy do banských štôlní, z ktorých niektoré (napr. Štôlňa Peter) majú sprístupnenú aj časť podzemného priestoru.

Pokiaľ sa nám po turistike nechce viac blúdiť okolím Poráča, hneď vedľa modrého turistického chodníka do obce si môžeme prezrieť stavbu pôvodnej, ešte donedávna využívanej banskej veže na Šachte („jame“) Poráč. Táto šachta je už dielom novodobého baníctva, bola v prevádzke od roku 1968. Prevádzková hĺbka šachty bola až 505 metrov. Šachta viedla na obzor „Rochus“, ktorý spájal poráčske banícke podzemie so susednými Rudňanami. Slúžila na dopravu banských pracovníkov do jednotlivých ťažobných obzorov, ako aj materiálu a hlušiny na povrch. Hlušina sa následne vysypávala na haldu vedľa šachty. V írečitej obci Poráč, obývanej najmä temperamentnými Rusínmi, náš dnešný výlet ukončíme. Máme tu dve možnosti – buď sa ubytovať a stráviť príjemný večer v už spomínanom stredisku Poráč Park v neďalekej Poráčskej doline, alebo sa odviezť priamym autobusom verejnej hromadnej dopravy späť do Spišskej Novej Vsi.

 

Otázky pre zvedavých pozorovateľov:

 1. Iba 15 minút chôdze nad obcou Poráč sa nachádza ďalší veľmi atraktívny vyhliadkový vrch s panoramatickými výhľadmi na celý južný Spiš. Poznáte jeho názov? Pomôže vám turistická mapa…
 2. Asi najčastejším cieľom návštevníkov obce Poráč je blízka Poráčska dolina s nádhernou prírodou a bohatými možnosťami športového vyžitia v každom ročnom období. Opačný koniec doliny ústí v ďalšej malebnej dedinke južného Spiša, nachádzajúcej sa neďaleko mesta Krompachy. Viete ako sa volá?
 3. Z obce Závadka vedie turistický chodník aj do Markušovskej doliny, neďaleko obce Markušovce. Nachádza sa v nej niekoľko pozostatkov priemyselnej činnosti zameranej na spracovávanie rúd. Jedným z nich je napríklad odkaľovacia nádrž, na ktorej vypustenom dne sa nedávno nakrúcalo niekoľko scén slovenského filmu Perinbaba 2. V blízkosti Markušoviec je obľúbeným turistickým cieľom aj jeden veľmi zaujímavý skalný útvar, takmer „na zjedenie“. Viete, čo svojim vzhľadom tento kamenný útvar pripomína?

 

Pre koho je výlet určený:

So svojou dĺžkou cca 20 kilometrov ide o celodenný výlet vhodný pre kondične zdatných turistov. V prípade že patríte medzi vyznávačov horskej cyklistiky, väčšinu trasy je možné absolvovať aj na horskom bicykli, keďže pešiu turistickú trasu tu zároveň kopíruje cykloturistická trasa. Obzvlášť cyklisticky atraktívny úsek je zo Závadky na Poráč.

 

Tip:

Na túru si nezabudnite zobrať vhodnú turistickú obuv a oblečenie, a do ruksaku takisto dostatok stravy a tekutín na celý deň. V prípade záujmu o návštevu Baníckeho skanzenu na Hnilčíku v zimnom období (november – apríl) je potrebné sa nahlásiť aspoň 2 dni vopred na telefónnom čísle 0903 243 349.

 

Viac informácií:

 

Možnosti stravovania v okolí:

 • Nostalgie Restaurant & Café, Letná 49, Spišská Nová Ves, tel.: 053/441 41 44, e-mail: nostalgie@nostalgie.sk
 • Reštaurácia Hotela Metropol****, Štefánikovo námestie 2, Spišská Nová Ves, tel.: 053/417 47 00, e-mail: recepcia@hotel-metropol.sk
 • Poráč Park relax & sport centrum, Poráčska dolina, Poráč, tel.: 0905 794 705, e-mail: poracpark@poracpark.sk, web: https://poracpark.sk

 

Možnosti ubytovania v okolí:

 • Hotel Metropol****, Štefánikovo námestie 2, Spišská Nová Ves, tel.: 053/417 47 00, e-mail: recepcia@hotel-metropol.sk
 • Penzión Resa, Fabiniho 10, Spišská Nová Ves, tel.: 0905 550 475, 0944 723 343, e-mail: info@penzionresa.sk
 • PB Apartments, Zimná 178/43, Spišská Nová Ves, tel.: 0904 546 644, e-mail: reservation@pbapartments.sk
 • Apartmány Spiš, Spišská 3359/3, Spišská Nová Ves, tel.: 0907 378 522, e-mail: slavomira@vastusko.sk
 • Poráč Park relax & sport centrum, Poráčska dolina, Poráč, tel.: 0905 794 705, e-mail: poracpark@poracpark.sk, web: https://poracpark.sk